Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

„Ojciec i syn” oraz „Ojciec i syn w podróży” Pawła i Marcela Łozińskich tylko w NINATECE

27 lutego NINATEKA udostępni dwa głośne filmy: „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego oraz „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego. Oba dokumenty dotyczące trudnej relacji pomiędzy ojcem a synem, mimo że zostały nakręcone podczas jednej podróży, różnią się od siebie. Jednak dopiero oglądane w zestawieniu tworzą przejmującą całość. NINATEKA to jedyny serwis, w którym można zobaczyć oba filmy bezpłatnie.
Kadr z filmu „Ojciec i syn”
„Ojciec i syn” oraz „Ojciec i syn w podróży” Pawła i Marcela Łozińskich

Efektem podróży Pawła i Marcela Łozińskich miał być film dokumentalny opowiadający o skomplikowanych relacjach ojca z synem.  Niezgodność w kwestii tego, jak ukończony materiał powinien wyglądać, doprowadziła do powstania dwóch odrębnych dokumentów: „Ojca i syna” Pawła Łozińskiego oraz „Ojca i syna w podróży” Marcela Łozińskiego. Choć to osobne, różniące się rytmem oraz zawartością dzieła, to w pełni oddziałują dopiero oglądane w parze i tak właśnie będą mogli je zobaczyć użytkownicy NINATEKI. Już od piątku27 lutego. „Ojciec i syn” oraz „Ojciec i syn w podróży” będą dostępne na stronie www.ninateka.plNINATEKA to jedyny portal udostępniający oba filmy za darmo.

Paweł i Marcel Łozińscy to jedni z najważniejszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Dokumentu.Po latach samodzielnej pracy, w 2010 roku syn i ojciec postanowi nakręcić wspólny film. Wsiedli do samochodu i ruszyli w stronę Paryża, gdzie pierwsze lata życia spędził Marcel Łoziński. Podróż miała być jednocześnie wyprawą w głąb ich skomplikowanej relacji. Życie jednak napisało własne zakończenie i z ponad 70 godzin materiału powstały dwa dokumenty.

Film Pawła Łozińskiego opisywany jest jako bardziej bezwzględny i rozrachunkowy. W trakcie podróży syn próbuje swoimi pytaniami zmusić ojca do powrotu do bolesnych wspomnień i rozliczenia z przeszłością. Z kolei dokument Marcela Łozińskiego jest łagodniejszy, mniej konfrontacyjny. Przed okiem kamer zderzają się odmienne poglądy, różne wizje przeszłości i jej oceny. Filmy można oglądać oddzielnie, ale rozdzielone tracą na sile  - razem tworzą uniwersalną historię zmagań z traumami dzieciństwa i problemami rodzicielstwa.

Dokumenty wzbudziły wielkie zainteresowanie krytyków i publiczności. Filmy były pokazywane na festiwalach w kraju i za granicą, gdzie zdobyły wiele nagród: „Ojciec i syn” m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie, Cinema Verite Festival w Teheranie, „Ojciec i syn w podróży” - na Krakowskim Festiwalu  Filmowym oraz na International Documentary and Anthropology Festival w Parnu.

Marcel Łoziński (ur. 1940) ukończył reżyserię w łódzkiej PWSFTviT. Od 1973 roku związany z WFD jako reżyser. Jest wykładowcą w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Zdobył wiele krajowych i międzynarodowych nagród, m.in: Nagrodę Solidarności za „Ćwiczenia warsztatowe” i za „Świadków”, Prix Europa za „Las katyński”, nominację do Oskara 1994 za „89 mm do Europy”, I nagrodę na World Television Festival w Tokio za „Wszystko może się przytrafić” oraz Złotego Gołębia w Lipsku za „Żeby nie bolało”.

Paweł Łoziński (ur. 1965) w 1992 ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Swoją przygodę z filmem rozpoczynał jako asystent ojca Marcela Łozińskiego. Debiutował „Miejscem urodzenia” - filmem o trudnych relacjach polsko-żydowskich w czasie wojny, z udziałem znanego pisarza Henryka Grynberga, który na oczach widzów odnajduje szczątki swego ojca i dowiaduje się, kto z polskich sąsiadów był jego mordercą.

NINATECE zobaczyć można także inne dzieła Marcela Łozińskiego, m.in. nominowany do Oskara„89 mm od Europy”„Wszystko może się przytrafi攄Żeby nie bolało” oraz Pawła Łozińskiego, m.in. „Kici kici”„Siostry”, „Chemię” oraz cykl dokumentalny o Japonii.

Filmy obu reżyserów zostały także wydane przez Narodowy Instytut Audiowizualny w serii Polska Szkoła Dokumentu.