Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Obchody 25. rocznicy wolnych wyborów na ninateka.pl

4 czerwca 1989 to ważna data dla rozwoju Polski, to wtedy odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory do parlamentu i rozpoczął się proces transformacji w naszym kraju. Prowadzony przez Narodowy Instytut Audiowizualny, portal NINATEKA (www.ninateka.pl) zaprasza na obchody tego wydarzenia. W ramach tematu tygodnia „Obrazy polskiej transformacji”, od 2 do 8 czerwca w portalu zaprezentowane będą materiały audiowizualne związane z okresem przemian, a 4 czerwca wyjątkowe pokazy filmowe.

 

 Od 2 do 8 czerwca w portalu NINATEKA (www.ninateka.pl), prowadzonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny, prezentowane będą specjalnie wyselekcjonowane materiały dokumentujące proces transformacji w Polsce. W ramach tematu tygodnia „Obrazy polskiej transformacji” będzie można obejrzeć m.in. wyjątkowe materiały zapowiadające nową, „wolnościową” kolekcję specjalną NINATEKI, a także filmy fabularne, dokumentalne, wywiady czy wideo-sondy.

 

Jesienią 2014 roku na www.ninateka.pl pojawi się specjalna kolekcja poświęcona obradom Okrągłego Stołu, ich kulisom i szerszemu kontekstowi polskiej transformacji. Znajdą się w niej m.in. unikatowe, archiwalne materiały audiowizualne Video Studio Gdańsk, oddające na gorąco atmosferę obrad i towarzyszących im wydarzeń: relacje z negocjacji, rozmowy kuluarowe, wywiady udzielane mediom, a także nieoficjalne komentarze i anegdoty. Jako zapowiedź kolekcji, już teraz w NINATECE zobaczyć będzie można wybór materiałów z tego niezwykłego zbioru. Wśród nich: „Mebel - okrągły stół i inne stoły” - kolaż materiałów o słynnym stole obrad strony rządowej i opozycji;wywiad Aleksandry Jakubowskiej z Jerzym Urbanem, ówczesnym członkiem zespołu ds. środków masowego przekazu, który jako reprezentant strony rządowej omawia m.in. kwestię dostępu opozycji do mediów i wolności słowa; sonda przeprowadzona wśród gdańskich stoczniowców, w której przeważa sceptyczny stosunek do obrad Okrągłego Stołu i obawy o dalsze funkcjonowanie zakładu; a także materiały lżejsze gatunkowo takie jak scena z kuluarów - kiedy Henryk Wujec i Janusz Onyszkiewicz uzgadniają szczegóły terminarza spotkań, a w tle działacz strony solidarnościowej pieczołowicie pracuje nad zawiązaniem krawata przed przystąpieniem do kolejnej rundy rozmów.

 

Ponadto, w ramach tematu tygodnia „Obrazy polskiej transformacji” zaprezentowane będą materiały nawiązujące do wieloletniego okresu przemian. Wśród nich film „Górnicy ‘88” zrealizowany przez Andrzeja Piekutowskiego, w którym utrwalony został 16-dniowy strajk okupacyjny w śląskiej kopalni Manifest Lipcowy. Jest to portret robotników walczących o odebrane im w czasie stanu wojennego prawa, którzy wobec groźby przemocy ze strony ZOMO nie dają się sprowokować i zachowują poczucie humoru. „Europa Środkowa idzie na wolność” w reżyserii Mirosława Jasińskiego przedstawi kulisy i mało znane fakty dotyczące powstania Grupy Wyszehradzkiej i wspólnych starań Polski, Węgier i Czechosłowacji o usunięcie wojsk rosyjskich z regionu. W dokumencie Pawła Kędzierskiego „Zdarzyło się w Polsce” przyjrzeć się będzie można działaniom, które doprowadziły do obalenia monopolu władzy centralnej w Polsce i ustanowienia samorządu lokalnego. O tym przełomowym, a często niedocenianym aspekcie polskich przemian w filmie opowiadają jego architekci: Jerzy Regulski, Michał Kulesza i Jerzy Stępień.  

 

Specjalne atrakcje związane z obchodami 25. rocznicy wyborów z 1989 roku zaprezentowane będą wieczorem 4 czerwca. O godzinie 20:00 wszyscy odwiedzający portal NINATEKA (www.ninateka.pl), będą mogli obejrzeć, w ramach projektu Kino Wolność, film Wojciecha Marczewskiego „Ucieczka z kina Wolność”. Film dostępny będzie w dwóch wersjach: z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. 
Natomiast o 21:45 równocześnie w NINATECE i TVP2 rozpocznie się emisja niezwykłego dokumentu„Pocztówki z Republiki Absurdu”. Przenosi on widzów do Warszawy 2014 roku, w której trwają obchody 70-lecia PRL-u. W udekorowanej propagandowymi plakatami stolicy odbywa się plenum KC PZPR. Plac Zbawiciela zdobi kwietna instalacja symbolizująca sierp i młot, nad centrum górują dwa majestatyczne Pałace Kultury. Do takiej Polski przyjeżdża Anna Sundgren - młoda szwedzka reżyserka. Zamierza ona zrealizować film dokumentalny o życiu swoich rówieśników z kraju, w którym inicjatywa Okrągłego Stołu poniosła klęskę i w którym nadal panuje komunizm. „Pocztówki z Republiki Absurdu” to uchwycony „ukrytą kamerą” obraz szarej rzeczywistości PRL. Dokument przedstawia Warszawę, w której stały element krajobrazu stanowią kolejki po podstawowe produkty; świat, w którym czas zatrzymał się w miejscu, a utopijna wizja socjalizmu zakorzeniła się w świadomości żyjących z dnia na dzień Polaków.