Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Nowy festiwal kultury audiowizualnej NInA we wrześniu

Co to jest interaktywny storytelling i webdoc? Jaka będzie przyszłość mediów i kina? Czy internet zwalnia? Jak wygląda sekretne życie współczesnych archiwów? Na te i inne pytania Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) i jego goście poszukają odpowiedzi podczas festiwalu NInA Wersja Beta między 25-27 września.

W programie festiwalu, który odbędzie się w zmodernizowanej siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego na warszawskim Służewie znajdą się m.in. plenerowe pokazy interaktywnych teledysków Pharrella Williamsa czy Boba Dylana, spotkania z wizjonerem mediów cyfrowych prof. Lvem Manovichem z Nowego Jorku, eksperymenty ze sztuką nowych mediów podczas wystawy, na której cyfrowe eksponaty żyją własnym życiem, warsztaty programowania dla dzieci czy spotkania z twórcami i producentami form audiowizualnych z całego świata m.in. z National Film Board of Canada, z francusko-niemieckiej telewizji Arte czy dziennika „The Guardian”.

Festiwal będzie znakomitą okazją, by przyjrzeć się nowym sposobom opowiadania historii, dzięki możliwościom, które pojawiają się wraz z rozwojem mediów cyfrowych. To także szansa na odwiedzenie zmodernizowanego budynku NInA i piknik na nowym dziedzińcu, który właśnie otwiera się na publiczności.

Tematem pierwszej edycji festiwalu NInA Wersja Beta będą „cyfrowe opowieści”. Dlaczego? Po zachłyśnięciu się krótką formą twórcy kultury, nie tylko w internecie, powracają do dłuższych form wzbogaconych o interaktywność i multimedialność. Chcemy wspólnie z zaproszonymi gośćmi zastanawiać się, jak opowiadanie historii i same historie zmieniają się pod wpływem technologii? Jakich problemów nowe media nastręczają twórcom i ich odbiorcom? Jak wykorzystać archiwa do opowiadania cyfrowych opowieści, które coraz częściej biorą górę nad tradycyjnymi formami opowiadania?

Nowe definicje kultury cyfrowej

Festiwal NInA Wersja Beta będzie kontynuacją festiwalu Kultura 2.0, organizowanego przez Instytut w ubiegłych latach, w rozszerzonej, pojemniejszej formule szeroko uwzględniającej misję NInA: archiwizowanie, digitalizowanie i udostępnianie kultury. Począwszy od tego roku, NInA Wersja Beta będzie kilkudniowym świętem kultury audiowizualnej, próbą wzbudzenia krytyczniej dyskusji na temat nowych mediów i rodzących się zjawisk na przecięciu mediów cyfrowych, życia codziennego, kultury popularnej i artystycznej.

Opowiadanie na nowo

Dla osób, które na własne oczy będą chciały zobaczyć, jak wyglądają poszukiwania twórców nowych form i sposobów opowiadania, przygotowano wieczorne pokazy na żywo na dziedzińcu. W programie są interaktywne teledyski animowane przez samych widzów, nowe dokumentalne formy audiowizualne, które redefiniują na nowo sztukę filmową – webdoki – publikowane głównie w internecie. Jak wiadomo, sieć sprzyja samodzielnemu obcowaniu z materiałami audiowizualnymi, a w ramach festiwalu będzie można doświadczyć projektów wspólnotowo, wraz z twórcami i innymi widzami. Prace osobiście przedstawią ich autorzy.

Ważnym punktem programu będzie również wernisaż wystawy „Opowiadanie na nowo”, która posłuży jako ciekawy wstęp do sztuki crossmediowej, skupiającej się wokół zagadnień twórczości audiowizualnej, przyszłości mediów i nowych sposobów narracji i odbioru.

Program muzyczny

Kultura audiowizualna to nie tylko obrazy, ale także muzyka, dlatego na uczestników festiwalu czeka także moc atrakcji muzycznych. Plenerowo, na dziedzińcu NInA zagra Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. I. Krenza, prezentując największe przeboje z polskich seriali. Będzie można także posłuchać koncertu 3275 kg Orchestra, niesamowitego, trzydziestoosobowego zespołu instrumentalistów, kompozytorów oraz artystów od kreacji dźwięku i wizualizacji; obejrzeć rejestrację wyjątkowego koncertu Zbigniewa Wodeckiego z Mitch&Mitch, a także wziąć udział w muzycznej grze miejskiej z nagrodami.

Wraz z otwarciem zmodernizowanego budynku w maju tego roku NInA stała się otwartą na co dzień przestrzenią użyteczności publicznej. Festiwal będzie momentem szczególnego święta, dniami otwartymi całej instytucji - także od kuchni - okazją do realnego spotkania z obiorcami, twórcami i cyfrowymi rzemieślnikami kultury audiowizualnej. Z tej okazji 27 września odbędzie się Ninówka, dzień otwarty NInA , czyli nieformalny piknik przygotowany przez wszystkich pracowników Instytutu.

Pliki do pobrania
PDF
plakat.pdf
JPG
plakat.jpg