Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

NOWA FALA SERIALI – festiwal kultury audiowizualnej NInA Wersja Beta – startuje już 19 maja!

Premiery polskich i zagranicznych produkcji, twórcy seriali z całego świata, warsztaty, panele i dyskusje, sąsiedzki piknik, koncert i muzyczna parada – to wszystko czeka na uczestników drugiej edycji festiwalu NInA Wersja Beta w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (19-22 maja). Tegoroczny festiwal pod hasłem „Nowa fala seriali” rozpocznie przedpremierowy pokaz serialu „Artyści”.

To pierwsze w Polsce wydarzenie, które wszechstronnie zaprezentuje jeden z najbardziej ekscytujących fenomenów w globalnej kulturze audiowizualnej ostatniej dekady – nową falę seriali autorskich. Tegoroczna NInA Wersja Beta (19-22 maja) będzie miejscem spotkania serialowych fanów, krytyków i twórców.

Festiwal otworzy przedpremierowy pokaz pilotowego odcinka, i spotkanie z twórcami, długo oczekiwanego serialu „Artyści” (reżyseria: Monika Strzępka, scenariusz: Paweł Demirski) na kilka miesięcy przed jego telewizyjną premierą.

Ponadto, w programie festiwalu znajdą się m.in. pokazy najciekawszych zagranicznych i rodzimych produkcji ostatnich lat m.in „Girls”, „Top of the Lake”, „Most nad Sundem”, „Treme”, „Głęboka woda”; sentymentalna podróż do dawnych polskich tytułów; dyskusje z udziałem zaproszonych gości poświęcone serialowej publiczności i kulisom produkcji; specjalna sekcja dla dzieci; warsztaty dla scenarzystów, a także koncert i muzyczna parada w nowoorleańskim stylu!

 

NInA Wersja Beta | 19-22 maja

Festiwal NInA Wersja Beta to kilkudniowe święto nowej kultury audiowizualnej, organizowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny co roku. Każda z edycji poświęcona jest innemu, nie do końca zdiagnozowanemu (stąd wersja beta) zjawisku na przecięciu mediów cyfrowych, życia codziennego i sztuki. Festiwal jest przestrzenią do debaty i dyskusji – pod kątem artystycznym i społecznym – nad zmianami w kulturze, jakie wywołało pojawienie się i rozwój mediów cyfrowych oraz nowych technologii. Wydarzenie jest kontynuacją, choć w rozszerzonej, pojemniejszej formule festiwalu „Kultura 2.0”, organizowanego przez Instytut w ubiegłych latach.

 

Idea

W XXI wieku seriale przestały być synonimem obciachu i kojarzyć się z ruchomym tłem dla prania i prasowania. Stały się pełnoprawną formą wypowiedzi artystycznej, jednocześnie wciąż oferując widzom to, co zawsze je wyróżniało – narkotyczną przyjemność śledzenia historii. Ich twórcy potrafią z sukcesem pogodzić wymogi kina gatunkowego z wizją artystyczną („Top of the Lake”, „Olive Kitteridge”), krytyką polityczną („The Wire”, „Mr. Robot”) czy dekonstrukcją norm kulturowych („Transparent”, „Girls”, „Broad City”).

Jednak seriale to nie tylko dobrze opowiedziane historie i ciekawa ilustracja przemian obyczajowych – ich oglądanie w sieci samo w sobie staje się fascynującym zjawiskiem społecznym. Wokół serialowych haseł kluczy jak #bingewatching tworzy się praktyka jednocześnie masowa, jak i intymna, dziejąca się w domowym zaciszu, z dala od oficjalnego obiegu instytucji kultury czy oka krytyków.

 

Serial Artyści – otwarcie Festiwalu

Spotkanie z Moniką Strzępką i przedpremierowy pokaz pilota serialu „Artyści” w jej reżyserii i według scenariusza Pawła Demirskiego, to wydarzenia pierwszego dnia Festiwalu NInA Wersja Beta.

Serial nawiązuje do najlepszych tradycji - polskiego „Domu” i amerykańskiego „Mad Man”. Akcja rozgrywa się w teatrze: fikcyjnym, ale mającym wiele wspólnego z dzisiejszą Polską, a także środowiskiem celebrytów oraz gwiazd sceny i kina. Zaczyna się jak u Hitchcocka - znalezieniem zwłok dyrektora, a później emocje i dawka humoru, rosną jeszcze bardziej. Pojawia się też duch Wojciecha Bogusławskiego, założyciela Teatru Narodowego.

Spotkanie i pokaz pilotowego odcinka „Artystów” odbędzie się 19 maja w ramach Festiwalu NInA Wersja Beta w siedzibie NInA przy Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. To wspólna produkcja TVP2 i NInA.

Strzępka i Demirski to najgłośniejszy polski duet teatralny. Każdym przedstawieniem („Boska Komedia. Wszystko powiem Bogu!”, „Bitwa warszawska 1920”, „Tęczowa Trybuna 2012”) elektryzują widownię i media, prowokując dyskusje o współczesnej Polsce. Teraz debiutują w najpopularniejszej obecnie formie, jako twórcy serialu audiowizualnego, z gwiazdorską obsadą. Grają m. in. Ewa Dałkowska, Agnieszka Glińska, Dorota Segda, Edward Lubaszenko, Jerzy Trela, Tadeusz Huk, Marcin Czarnik, Tomasz Karolak, Maciej Nowak, Andrzej Seweryn i Jan Klata.

Kolejne dni festiwalu będą okazją by przyjrzeć się m.in. skandynawskim kryminałom, komediodramatom, political fiction i polskim produkcjom sprzed lat.

 

Zapowiedź festiwalu – Noc Muzeów | 14 maja

W fascynujący i wciągający świat seriali będzie można się udać już na tydzień przed festiwalem NInA Wersja Beta. Instytut dołączy do grona licznych instytucji kultury otwartych podczas Nocy Muzeów, zapraszając do udziału w wydarzeniach związanym z tematyką festiwalową i serialową.

W programie tego wieczoru m.in. kinowe pokazy seriali kryminalnych i sci-fi takich jak: „Doctor Who”, „Sherlock”, „Paradoks”, wykład o pracy nad serialem telewizyjnym, warsztaty programowania dla dzieci i nocny hackaton (maraton programowania) na rzecz lokalnej społeczności.

 

Szczegółowy program już wkrótce na www.nina.gov.pl