Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Noc Idei po raz pierwszy w Polsce

Francuska Noc Idei łącząca nowoczesne formaty debaty z wydarzeniami artystycznymi odbędzie się po raz pierwszy w Polsce 26 stycznia w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (NInA). Na uczestników czekają rozmowy, m.in. polsko-francuska debata z udziałem Pascala Brucknera, Andrzeja Seweryna i Rafaela Lewandowskiego zainspirowana twórczością Andrzeja Wajdy, prezentacje projektów transmedialnych i pokazy filmów.

Pierwsza polska edycja Nocy Idei odbędzie się w Narodowym Instytucie Audiowizualnym, już w najbliższy czwartek 26 stycznia 2017 roku i rozpocznie o godzinie 18.00, dokładnie w tym samym czasie, kiedy wydarzenie we Francji i w ponad 40 krajach na całym świecie.

Noc Idei, wydarzenie łączące nowoczesne formaty debaty między artystami, filozofami i naukowcami z działaniami artystycznymi, podejmuje tematy związane ze sztuką, współczesną kulturą, demokracją i wolnością. Po sukcesie pierwszych edycji w Paryżu, wychodzi poza granice Francji i obejmuje inne światowe stolice.

 

Wspólny świat – Siła tworzenia

Organizatorzy warszawskiej edycji wydarzenia na hasło Nocy – „wspólny świat” zdecydowali się spojrzeć z perspektywy tworzenia. Motywem przewodnim tej części wieczoru będą więc wolność i siła tworzenia, związki pomiędzy sztuką i władzą, a także rola, jaką odgrywa sztuka w ilustrowaniu współczesności.

Punktem wyjścia dla polskiej edycji Nocy Idei i polsko-francuskiej debaty z udziałem filozofa Pascala Brucknera, reżysera filmowego Rafaela Lewandowskiego oraz Andrzeja Seweryna, będzie twórczość Andrzeja Wajdy i pokaz ostatniego filmu reżysera pt. „Powidoki”. NInA jest koproducentem filmu.

Debata odbędzie się w języku francuskim z tłumaczeniem na język polski. Film Andrzeja Wajdy „Powidoki” zostanie pokazany z napisami francuskimi.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy na Noc Idei w ramach ścieżki: Siła tworzenia https://forms.nina.gov.pl/formularz-rejestracyjny-debaty-noc-idei/

 

Wspólny świat - Nowe Media

Nieodłącznym elementem wspólnego świata są media, których rola wyraźnie skróciła dystans zarówno w przekazie informacji jak i rozprzestrzenianiu się nowych idei. Jako część Nocy Idei Narodowy Instytut Audiowizualny z partnerami znanymi stałym bywalcom siedziby przy Wałbrzyskiej, proponuje równoległy do Siły tworzenia program warszawskiej odsłony - ścieżkę poświęconą angażującym strategiom w nowych mediach.

 

StoryCode Warsaw: Big Data Visualisation Generation What?

Pierwsza część wieczoru w ramach ścieżki Nowe media poświęcona zostanie projektowi  "Genaration What?", niewątpliwie jednej z najważniejszych inicjatyw transmedialnych ostatnich lat. Jest to multimedialny portret pokolenia ludzi w wieku 18–34 lat, stworzony na podstawie 85 milionów odpowiedzi, udzielonych w ciągu 9 miesięcy przez ponad 1 milion uczestników z 13 krajów Europy. O tym ambitnym projekcie, jego dotychczasowym sukcesie i perspektywie rozwoju opowie Olivier Hoffschir ze studia interaktywnego Upian.

Rozmowa odbędzie się w języku angielskim. Rejestracja:

https://www.meetup.com/StoryCode-Warsaw-Meetup/events/236879647/

 

 

MakeSense Stories: „Waynak”

premiera filmu

godz.20:15

„Waynak” to serial internetowy produkowany przez międzynarodową organizację MakeSense. Jest świetnym przykładem jakościowego, zaangażowanego społecznie projektu. Podczas Nocy Idei zaprezentowanych zostanie sześć odcinków, nakręconych w Libanie, Grecji, Wielkiej Brytanii, Turcji, Niemczech i Francji – krajach, które wprowadzają rozwiązania związane z kryzysem uchodźczym i proponują konkretne formy zaangażowania. Projekt „Waynak” jest nie tylko webdokumentem, lecz także światowym ruchem na rzecz rozwiązania kryzysu uchodźców. Projekcję poprzedzi wstęp Vincenta Hejduka, producenta filmu i założyciela MakeSense. Do rozmowy dołączy także Katarzyna Kamińska, liderka MakeSense w Warszawie.

Wstęp wolny, rejestracja nie jest wymagana. Film z napisami w języku angielskim. Ścieżka medialna (StoryCode i MakeSense) realizowana jest w języku angielskim.


Organizatorem polskiej edycji Nocy Idei jest Instytut Francuski w Polsce we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich i inicjatywami Storycode Warsaw i MakeSense.