Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

NInA współorganizatorem światowego prawykonania Kyrie Henryka Mikołaja Góreckiego

Już 21 kwietnia w Warszawie, w Bazylice Archikatedralnej p.w Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela (ul. Kanonia 6) o godz. 16.00, będzie można wysłuchać prawykonania nieznanego utworu Henryka Mikołaja Góreckiego Kyrie op. 83. Niepublikowane dotąd dzieło zaprezentuje Chór Polskiego Radia i znakomita Orkiestra Kameralna Miasta Tychy - Aukso pod dyrekcją Marka Mosia. NInA jest współorganizatorem koncertu, zaś utwór od 28 kwietnia będzie dostępny w portalu NINATEKA.PL.

 

 

 

To kolejny, po londyńskim prawykonaniu IV Symfonii, nieznany utwór Henryka Mikołaja Góreckiego, który będą mogli wysłuchać miłośnicy jego muzyki. Ten utwór po raz pierwszy zabrzmi w Warszawie w ramach koncertu Próg nadziei organizowanego z okazji kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II.

Kyrie op. 83 na chór mieszany, perkusję, fortepian i orkiestrę smyczkową to jeden z ostatnich utworów skomponowanych przez Henryka Mikołaja Góreckiego. Utwór powstawał w latach 2004-2005 i miał być częścią mszy, o którą pod koniec lat 90. poprosił kompozytora Jan Paweł II. Górecki zwlekał z realizacją kompozycji, czekając na natchnienie i odpowiedni moment. W 2003 roku podczas audiencji, został upomniany przez papieża, że trzeba pracować nad mszą, bo latka lecą, i wtedy kompozytor zabrał się do pracy. Niestety jak pokazał czas, Henryk Mikołaj Górecki zdołał ukończyć tylko pierwszą część mszalnego cyklu.

Syn kompozytora - Mikołaj Górecki, któremu zawdzięczamy dokończenie IV Symfonii, tak powiedział o utworze ojca: Kyrie jest przykładem późnego stylu, ukazanego, w przeciwieństwie do IV Symfonii, od strony introwertycznej. Możemy tu znaleźć wiele ciemnych brzmień, przeważa bardzo wolne tempo. Na końcu jednak następuje, charakterystyczne dla jego wielu utworów, rozjaśnienie nastroju w długo wybrzmiewającym akordzie A-dur. 

Próg nadziei w hołdzie Janowi Pawłowi II to także dwupłytowe wydawnictwo przygotowane przezChór Polskiego Radia w związku z kanonizacją błogosławionego Jana Pawła II. Po raz pierwszy zostały zebrane utwory do tekstów Karola Wojtyły, utwory jemu dedykowane oraz powstałe z inspiracji jego życiem. Wydawnictwo ukazało się nakładem Polskiego Radia S.A. i właśnie utwory w nim zawarte będą stanowiły pierwszą część świątecznego koncertu. Wydarzenie będzie retransmitowane27 kwietnia o godz. 10.00 przez Program Drugi Polskiego Radia

A już 28 kwietnia Kyrie op. 83 dołączy do pozostałych dzieł zawartych w specjalnym serwisie Narodowego Instytutu Audiowizualnego Trzejkompozytorzy.pl będącego pionierskim kolekcją online zawierającą największy ogólnodostępny zbiór utworów Henryka Mikołaja GóreckiegoWitolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Utwory, których można wysłuchać, to nie tylko wielkie dzieła koncertowe i sceniczne, lecz także muzyka komponowana na potrzeby filmu czy spektakli teatralnych.

Organizatorami koncertu są Polskie Radio S.A. i Narodowy Instytut Audiowizualny, Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A.. Wstęp wolny.

Dziennikarzy zainteresowanych akredytacją na koncert prosimy o kontakt z Panią Magdaleną Warejko z Fundacji Sonoris - tel. 693 438 660, magdalena.warejko@gmail.com