Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

NInA Wersja Beta - już od jutra w Warszawie festiwal kultury audiowizualnej

W piątek w zmodernizowanej siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego na Służewie rozpocznie się trzydniowe święto kultury audiowizualnej, czyli Festiwal NInA Wersja Beta. W programie panele i spotkania z medioznawcami i artystami, koncerty, interaktywne instalacje i teledyski, a także sąsiedzkie śniadanie i piknik na nowo otwartym zielnym dziedzińcu z plenerowym kinem. Wstęp wolny.

Kultura w fazie beta

 

„Dziś, zamiast mówić o kolejnych wersjach kultury, przyjmujemy, że znajduje się ona w fazie beta – stanie ciągłej płynności i niegotowości do przyjęcia ustalonej postaci. Chcemy być blisko zmian technologicznych, ale ciekawi nas przede wszystkim, jak wpływają one na kształt życia artystycznego i społecznego – jakie otwierają możliwości komunikacyjne i jak poszerzają nasze doświadczenie”– mówi Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

 

Festiwal NInA Beta będzie świętem, ale też momentem zatrzymania się, próbą refleksji nad nowoczesnymi technologiami i temu jak wpływają one na sposoby opowiadania w mediach cyfrowych. W licznych dyskusjach, panelach i pokazach na żywo udział wezmą wybitni teoretycy i praktycy mediów elektronicznych m.in. prof. Lev Manovich z Nowego Jorku, którego publikacja The Language of New Media (2001) została okrzyknięta „najbardziej wyczerpującą i prowokującą publikacją na temat historii mediów od czasów Marshalla McLuhana”, Jeremy Mendes – twórca i producent treści interaktywnych National Film Board of Canada, Dominique Willième – szef działu nowych mediów francusko-niemieckiej telewizji Arte czy Shannon Mattern, profesor w School of Media Studies przy nowojorskiej The New School.

 

Świetnym wprowadzeniem do tematyki „Cyfrowych opowieści” będą, transmitowane online na www.nina.gov.pl oraz www.ninateka.pl, wykłady inauguracyjne prof. Małgorzaty Omilanowskiej, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego (25.09, godz. 11.00) oraz prof. Mirosława Filiciaka (25.09, godz. 11.30), a także panel otwarcia „Między opowieścią i bazą danych(25.09, godz. 12.00).

 

Opowiadanie na nowo

Tematem przewodnim tegorocznej, pierwszej edycji festiwalu w nowej, rozszerzonej formule będą „Cyfrowe opowieści”. Podczas festiwalu przyjrzymy się nowym sposobom opowiadania historii, którymi twórcy audiowizualni a częściowo wszyscy użytkownicy sieci, zaczęli dysponować wraz z rozwojem mediów cyfrowych.

Odbiorcy i twórcy zawsze dążyli do zanurzenia się w świecie opowieści, a modyfikowanie biegu narracji pod wpływem odbiorców – chociażby w kulturach tradycyjnych – było uzupełnieniem linearnych historii. Obecnie, po okresie dwudziestowiecznej centralizacji mediów, wracamy do tego rodzaju sposobu opowiadania – wspólnotowego, oddolnego i lokalnego.

Pod wpływem zmian w kulturze, w internecie pojawiają się nowe formy dokumentalne tzw. webdoki łączące elementy tradycyjnego dokumentu, portalu czy aplikacji i gry internetowej, gdzie rola i aktywność użytkownika jest równie ważna co rola twórcy.

W ramach interaktywnej festiwalowej wystawy „Opowiadanie na nowo” będzie można ponad 20 prac z całego świata m.in. „Seven Digital Deadly Sins”, projekt poświęcony siedmiu głównym grzechom, jakie popełniamy w internecie, „The Polar Sea 360°” - aplikację która pozwoala na zanurzenie się w wirtualnej rzeczywistości czy „Warsaw Rising 1944” - opowieść o klęsce i odrodzeniu Warszawy nagrodzona dwiema nagrodami Webby tzw. „Oskarami internetu”.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 27.09 o godz. 19.00. Będzie można ją oglądać przez cały czas trwania festiwalu, a także po jego zakończeniu do 18.10.

 

Archiwa afektywne, czyli dane pełne emocji

 

Podczas Festiwalu NInA Wersja Beta nie zabraknie wydarzeń poświęconych archiwom widzianym z perspektywy osobistej i emocjonalnej.

 

Archiwa coraz częściej przybierają postać niematerialną - pudła, szafki katalogowe i papierowe fiszki zostały zastąpione przez petabajty danych przechowywanych w serwerowniach czy po prostu cyfrowe pliki tekstowe, obrazowe, dźwiękowe, wrzucane do komputerowych folderów „ku pamięci”. Jakie emocje budzą? Czy cyfrowość wyklucza udział zmysłów czy po prostu zmienia sposób myślenia o nich?

 

W piątek o godzinie 14.00 o „Żywotności archiwów” dyskutować będą zaproszeni przez nas goście: Lev Manovich, Shannon Mattern oraz Jesse de Vos badacz mediów interaktywnych w Holenderskim Instytucie Audiowizualnym. Rozmowę transmitowaną na portalach www.nina.gov.pl oraz www.ninateka.pl poprowadzi Mateusz Halawa.

 

Tuż potem, o godz. 16.00 zaprosimy na premierę wyjątkowej publikacji przygotowanej wspólnie przez NInA i wydawnictwo Słowo/Obraz/Terytoria „Leksykon archiwum afektywnego”. Książka jest kolekcją spotkań z archiwami i materiałami archiwalnymi. Spotkanie z kuratorami  Giulią Palladini i Marco Pustianazem poprowadzi Katarzyna Tórz, redaktorka polskiego wydania. Transmisję spotkania będzie można także oglądać na portalach NInA - www.nina.gov.pl oraz www.ninateka.pl.

 

Dodatkowo podczas warsztatów „Historia jednej fotografii” uczestnicy będą mieli szansę stworzyć cyfrową opowieść wokół wybranego zdjęcia z rodzinnego archiwum, która złoży się na jedną wielką multimedialną opowieść, która zostanie zaprezentowana podczas festiwalu. Dla chętnych przygotowano również akcję „Domowe archiwum” - umożliwi onakażdemudigitalizację prywatnych nagrań wideo.

 

Tu i teraz

 

Festiwal NInA Wersja Beta to także przestrzeń, w której kultura cyfrowa i analogowa przecinają się, gdzie działania i prace online spotykają się z tymi offline, a okoliczni mieszkańcy mają okazję wziąć udział w artystycznej akcji przygotowanej specjalnie dla nich.

 

W sobotę, 26.09 o godz. 19.30 odbędzie się wernisaż bardzo wyjątkowej wystawy „Muzeum społeczne”będącej rezultatem wielodniowej akcji społeczno-artystycznej Krzysztofa Żwirblisa, mającej na celu integrację mieszkańców Służewa. Akcja opiera się na założeniu, że każdy z nas jest swoim osobistym „muzeum” - ma swoją historię i związane z nią pamiątki. Każdy też może, na swój własny sposób, oprowadzić po tym muzeum gości - opowiedzieć swoją historię. Najważniejszym elementem akcji jest film o mieszkańcach Służewa, który zostanie wyświetlony w czasie wernisażu na ścianie budynku NInA. Sama wystawa ma charakter tymczasowy i składa się z obiektów wypożyczonych od uczestników akcji, a także prac wykonanych przez dzieci w ramach warsztatu plastycznego. Obiekty pamiątki, archiwalia i dzieła sztuki będzie można oglądać tylko przez dziesięć dni.

 

Pierwsza edycja festiwalu, tuż po oficjalnym otwarciu zmodernizowanej siedziby Instytutu w maju tego roku, będzie okazją do poznania nie tylko nowego budynku i jego funkcjonalności, ale także zespołu NInA – w nieformalnej, piknikowej atmosferze na nowo otwartym zielonym dziedzińcu „Cztery pory roku”. W niedzielę, 27.09 o godz. 11.00 odbędzie się sąsiedzkie śniadanie, a od 12.00 domówka NInA, czyli Ninówka, podczas której wszyscy pracownicy pokażą czym zajmują się na co dzień i wciągną w przygotowane przez siebi akcje – od warsztatów składania origami i produkcji biżuterii z taśmy filmowej, przez grę w „Monopol kultury” aż po wymienialnię muzyki, filmów i książek. Piknikowi towarzyszyć będzie set didżejski berlińskiego kolektywu The Very Polish Cut Outs.

 

 

Kontakt dla mediów

 

Dorota Zajdel

specjalista ds. komunikacji

 T. +48 22 380 49 76

E-mail: dorota.zajdel@nina.gov.pl

 

Agnieszka Wolak rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Audiowizualnego

T. +48 22 380 49 75  M. +48 503 099 013

E-mail: agnieszka.wolak@nina.gov.plwww.nina.gov.pl

 

 

Festiwal NInA Wersja Beta odbędzie się w dniach 25-27 września w zmodernizowanej siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) na warszawskim Służewie. To festiwal kultury audiowizualnej, będący kontynuacją „Kultury 2.0” - wydarzenia organizowanego przez Instytut w ubiegłych latach, w rozszerzonej, pojemniejszej formule szeroko uwzględniającej misję NInA: archiwizowanie, digitalizowanie i udostępnianie kultury. Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona będzie „Cyfrowym opowieściom”. Podczas festiwalu będzie można dowiedzieć się m.in. co to jest interaktywny storytelling i webdoc, jaka będzie przyszłość mediów i kina lub czy internet zwalnia? W programie festiwalu znajdą się m.in. plenerowe pokazy interaktywnych teledysków Pharrella Williamsa czy Boba Dylana, spotkania z wizjonerem mediów cyfrowych prof. Lvem Manovichem z Nowego Jorku, eksperymenty ze sztuką nowych mediów podczas wystawy, na której cyfrowe eksponaty żyją własnym życiem, warsztaty programowania dla dzieci czy spotkania z twórcami i producentami form audiowizualnych z całego świata m.in. z National Film Board of Canada, z francusko-niemieckiej telewizji Arte czy dziennika The Guardian. Festiwal będzie znakomitą okazją, by przyjrzeć się nowym sposobom opowiadania historii, dzięki możliwościom, które pojawiają się wraz z rozwojem mediów cyfrowych. To także szansa na odwiedzenie zmodernizowanego budynku NInA i piknik na nowym dziedzińcu, który właśnie otwiera się na publiczności.

 

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to państwowa instytucja kultury powołana w celu digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej. Instytut inicjuje i wspiera festiwale, koncerty, konferencje i wystawy, podejmując współpracę zarówno z uznanymi jak i alternatywnymi twórcami rodzimymi i zagranicznymi. Rejestruje cenne zjawiska polskiej kultury, jest wydawcą wielu unikatowych na rynku serii DVD i CD przedstawiających wybitne polskie filmy animowane i dokumentalne jak również najnowszą twórczość współczesnych kompozytorów oraz reżyserów teatralnych i operowych. NInA realizuje projekty wykorzystujące możliwości Internetu i skierowane do szerokiego grona odbiorców m.in. wydając internetowe pismo kulturalne dwutygodnik.com i prowadząc multimedialną bibliotekę on-line NINATEKA (www.ninateka.pl). Instytut prowadzi działania z zakresu edukacji medialnej oraz badań dotyczących edukacji audiowizualnej i kultury 2.0, współpracując z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego i archiwizacji. W 2011 roku Narodowy Instytut Audiowizualny odpowiadał za koncepcję i realizację Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji, stymulując pejzaż kulturalny Polski i zachęcając mieszkańców do aktywnego udziału w interdyscyplinarnym programie poszczególnych projektów, m.in. Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu.

Pliki do pobrania
DOCX
24.09NInA Wersja Beta - już od jutra w Warszawie festiwal kultury audiowizualnej_informacja prasowa.docx
DOCX
24.09NInA Wersja Beta - już od jutra w Warszawie festiwal kultury audiowizualnej_informacja prasowa.docx