Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

NInA w Światowym Dniu Dziedzictwa Audiowizualnego

Z okazji obchodzonego 27 października Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) organizuje seminarium audiowizualne, a także zaprasza do udziału w pokazie pierwszej części „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego oraz w konkursie rozpoznawania głosów znanych osób pochodzących z nagrań udostępnionych w Archiwum NInA.

„Dekalog I” | Pokaz i dyskusja

W Światowy Dzień Dziedzictwa Audiowizualnego, w roku Krzysztofa Kieślowskiego NInA chcąc przypominać o polskim dziedzictwie filmowym, zainauguruje cykl 10 spotkań z „Dekalogiem”. Serię pokazów i dyskusji z udziałem etyków, filozofów, kulturoznawców i religioznawców otworzy pokaz „Dekalogu I” i dyskusja o tym, jaką rolę w naszym życiu pełni technologia i ufności, jaką w niej pokładamy, w której udział wezmą prof. Ewa Łętowska i ks. Andrzej Luter.  

Kolejne, cotygodniowe projekcje i dyskusje z udziałem zaproszonych gości poprowadzi Paweł Dobrowolski, dyrektor festiwalu NOWE EPIFANIE/Gorzkie Żale, jeden ze współtwórców kampanii „Przekażmy sobie znak pokoju”.  

Krzysztof Kieślowski powtarzał, że stara się tworzyć uniwersalne historie. Ten wyjątkowy cykl filmowy Telewizja Polska emitowała na przełomie 1989 i 1990 roku. Reżyser wraz z Krzysztofem Piesiewiczem – swoim wieloletnim współpracownikiem i współautorem scenariuszy kilkunastu filmów – podjął próbę spojrzenia na sens dziesięciu przykazań z perspektywy współczesnego człowieka. Wstęp wolny.

Więcej o pokazie: http://nina.gov.pl/wydarzenia/dekalog-i-pokaz-i-dyskusja/

 

Konkurs w Archiwum NInA

W czwartek, 27 października Archiwum NInA zaprasza w godz. 12.00-20.00 do odwiedzenia siedziby Instytutu przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie i udziału w konkursie rozpoznawania znanych głosów osób ze świata kultury, mediów, polityki, sportu, religii. Wszystkie głosy pochodzą z nagrań udostępnianych w Archiwum NInA.

Archiwum Instytutu liczy już ponad 14 000 materiałów audialnych i audiowizualnych m.in. słuchowisk, audycji historycznych, felietonów, filmów fabularnych i dokumentalnych, rejestracji spektakli i koncertów, kronik filmowych, reportaży, animacji, obejmujących zasoby od czasów przedwojennych aż po lata współczesne. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy przyjść, posłuchać skompilowanego materiału dźwiękowego, rozpoznać głosy jak największej liczby znanych osób, zapisać je w formularzu i zostawić obsłudze konkursu. Osoby z największą liczbą trafnych odpowiedzi zostaną nagrodzone zestawami gadżetów i wydawnictw NInA.

 

Seminarium audiowizualne | Aplikacje mobilne w kulturze

NInA stale, w ramach organizowanych przez siebie szkoleń, warsztatów i zajęć, kształci świadomego odbiorcę i twórcę kultury audiowizualnej, prowadzi działania z zakresu edukacji medialnej oraz kultury 2.0, współpracuje z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego, archiwizacji i rekonstrukcji cyfrowej. 

W środę, w przeddzień Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego, uczestnicy seminarium audiowizualnego w NInA dowiedzą się, w jaki sposób wdrażać nowe rozwiązania technologiczne w małych bibliotekach, domach kultury i innych instytucjach działających na polu kultury. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu, skierowanego do pracowników sektora kultury i dotyczącego zagadnień m.in. z obszaru udostępniania zasobów w internecie.

Uwaga! Obowiązuje rejestracja. Więcej http://nina.gov.pl/wydarzenia/aplikacje-mobilne-w-kulturze-seminarium-audiowizualne/