Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Pussy Riot: Modlitwa punka”, mat. dystrybutora
Powrót

NInA Na Oko – rusza cykl pokazów dokumentów muzycznych

Od czwartku w letnim kinie Narodowego Instytutu Audiowizualnego aż do końca wakacji prezentowane będą filmy dokumentalne, które pokazują, dlaczego muzycy nie potrafią i nie chcą wyrzec się wolności. Cykl „NInA Na Oko” otworzy „Beats of Freedom – Zew wolności” Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty, prezentujący historię muzyki rockowej w Polsce od słynnego występu Rollings Stones w Sali Kongresowej aż do upadku komunizmu. Wstęp wolny.

Muzyka zawsze towarzyszyła społecznym zrywom i ruchom antysystemowym, pozwalała zachować odrębność i poczucie swobody nawet w epoce autorytaryzmu. W ramach cyklu „NInA Na Oko”, który 7 lipca rozpocznie się w letnim kinie NInA na warszawskim Służewie, aż do końca wakacji będzie można zobaczyć cztery dokumenty, które pokazują, dlaczego muzycy nie potrafią i nie chcą wyrzec się wolności:  

 

„Beats of Freedom – Zew wolności”, reż. Leszek Gnoiński, Wojciech Słota, 2010, 78 minut

07.07.2016, godz. 21:30

Historia muzyki rockowej w Polsce począwszy od słynnego koncertu The Rolling Stones w Sali Kongresowej aż do upadku komunizmu. W filmie zamieszczono wywiady, unikalne nagrania oraz niepublikowane wcześniej materiały archiwalne.

Dokument pokazuje funkcjonowanie polskiej sceny muzycznej w czasach, gdy polityczny reżim kontrolował życie Polaków. Narratorem dokumentu jest brytyjski dziennikarz Chris Salewicz, który przyjeżdża nad Wisłę i spotyka kolejnych muzyków, dziennikarzy i promotorów. Jego rozmówcami są Tomasz Lipiński (m.in. Brygada Kryzys, Tilt), fotograf Mirosław Ryszard Makowski oraz dziennikarz i menadżer Piotr Nagłowski. „Beats of Freedom – Zew wolności” to także niepublikowane wcześniej nagrania, materiały archiwalne oraz wywiady z tuzami polskiego rocka: Kazikiem Staszewskim, Wojciechem Waglewskim, Korą Jackowską, Muńkiem Staszczykiem i innymi. Muzyczna podróż w czasie ma także wymiar polityczny. W swoich wspomnieniach autorzy opowiadają o występowaniu przeciwko opresyjnemu systemowi i próbach tworzenia, tak bardzo wówczas potrzebnych, enklaw wolności.

Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/beats-of-freedom-zew-wolno%C5%9Bci-nina-na-oko/

 

„Pussy Riot: Modlitwa punka”, reż. Maxim Pozdorovkin, Mike Lerner, 2013, 89 minut

21.07.2016, godz. 21:30

Dokument opowiada historię trzech dziewczyn, które uzbrojone w muzykę wystąpiły przeciwko opresyjnemu systemowi. „Naszym celem jako artystek jest zmienić ludzkość” – mówią zamaskowane członkinie Pussy Riot, rosyjskiej grupy działającej na styku punk-rocka i konceptualizmu. Dokument Maxima Pozdorovkina i Mike’a Lernera pokazuje, jak wielką cenę przyszło im za to zapłacić.

Główną osią filmu jest proces, podczas którego Marija Alochina, Jekatierina Samucewicz oraz Nadieżda Tołokonnikowa zostają oskarżone o obrazę uczuć religijnych podyktowaną nienawiścią wobec prawosławia. Obserwujemy kolejne rozprawy, słuchamy wypowiedzi prawników, aresztowanych oraz ich rodzin. Dokument udowadnia, że punkowcy wciąż mają o co walczyć. I że nie jest to walka łatwa.

Więcej http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/pussy-riot-modlitwa-punka-nina-na-oko/

 

„Fonko”, reż.Daniel Jadama, Lars Lovén, Göran Hugo Olsson, 2016, 88 minut

04.08.2016, godz. 21:30

„Fonko” to opowieść o tym, jak muzyka pomaga w budowaniu post-kolonialnej tożsamości Afryki. Podczas podróży przez Dakar, Akrę, Lagos czy Johannesburg obserwujemy różne oblicza kontynentu.

Z jednej strony silne nawiązania do plemiennych tradycji, z drugiej szybko rozwijające się miasta i nowoczesność objawiająca się także nowymi trendami w sztuce. Fonko ukazuje rolę, jaką ma do odegrania muzyka w dokonywaniu się społecznych i politycznych przemian w Afryce. Tłumaczy, dlaczego azonto czy kuduro nie tracą nic na swojej popularności w Ghanie czy Angoli.

Podczas dźwiękowej wędrówki po kontynencie współczesnych muzyków, DJ-ów czy krytyków towarzyszy nam również głos Fela Kutiego – jednego z najważniejszych artystów w historii Afryki.  

Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/fonko-nina-na-oko/

 

„Raving Iran”, reż. Susanne Regina Meures, 2016, 84 minuty

22.08.2016, godz. 21:30

„Raving Iran” to rozwijająca się niczym dobry kryminał historia zamieszkujących Teheran didżejów, którzy starają się realizować pasję, ryzykując więzieniem. Ceniony polski producent, Wojciech Kucharczyk, upomniał kiedyś publiczność słowami: „do techno się, kurde, nie siedzi”. W Teheranie z kolei za techno się siedzi. Arash i Anoosh starają się ominąć restrykcyjne prawo, schodząc do podziemia. Aby potańczyć w rytm swojej ulubionej muzyki młodzi Irańczycy przemierzają setki kilometrów, by urządzać nielegalne imprezy na bezkresnej pustyni. Życie dwóch przyjaciół zmienia się, gdy dostają zaproszenie na festiwal muzyki klubowej w Szwajcarii. Zagranie na prestiżowej imprezie może okazać się punktem zwrotnym w ich karierze. Sęk w tym, że najpierw trzeba się tam dostać.

Więcej: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/raving-iran-nina-na-oko/

 

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA)

ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa

Stacja metro Służew

 

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Pokazy odbędą się w kinie plenerowym na dziedzińcu NInA, a przy niesprzyjającej pogodzie w sali audiowizualnej. Należy zabrać dokument ze zdjęciem - będzie niezbędny do wypożyczenia słuchawek.