Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

NInA na 10. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Już 30 lipca w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą rozpoczyna się coroczne święto kina. Podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi kinomani będą mogli obejrzeć m.in. koprodukcje Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA), a także uczestniczyć w spotkaniach z Polską Szkoła Dokumentu.

Narodowy Instytut Audiowizualny po raz kolejny jest partnerem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Jak co roku widzowie po dwóch stronach Wisły – w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą – będą mogli obejrzeć najważniejsze filmy polskie oraz zagraniczne premiery. W programie Festiwaluznalazły się dwie koprodukcje NInA - dokumenty: „Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego” w reż. Adama Sikory (pokaz 30 lipca godz. 15:00) oraz „Jonasz w brzuchu Lewiatana” Krzysztofa Wierzbickiego (pokaz 6 sierpnia godz. 10:00) Oba filmy pokazane zostaną w Kinie pod Srebrną Gwiazdą.

31 lipca o godz. 16.00 w Kinie Pod Srebrną Gwiazdą odbędzie się pokaz dokumentów Wojciecha Wiszniewskiego z DVD wydanego przez NInA w ramach cenionej przez publiczność serii Polska Szkoła Dokumentu. Widzowie obejrzą „Ślad”, „Elementarz”,

„Historię pewnej miłości”, „Opowieść o człowieku, który wykonał 552% normy”. Spotkanie poprowadzi redaktor serii, Tadeusz Sobolewski. W tym samym miejscu 3 sierpnia o godz. 13:15 odbędzie się pokaz jednego ze szkolnych filmów Wojciecha Wiszniewskiego „Jutro. 31 kwietnia-1 maja 1970”

1 sierpnia o godz. 13:30 w Black Red White Cafe odbędzie się spotkanie poświęcone całej serii Polska Szkoła Dokumentu, w ramach której ukazało się już 16 albumów prezentujących dokonania najważniejszych przedstawicieli polskiego kina dokumentalnego m.in. Andrzeja Munka, Kazimierza Karabasza, Władysława Ślesickiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Marcela Łozińskiego, Pawła Łozińskiego, Marka Piwowskiego, Andrzeja Titkowa i Marcina Koszałki. Jej wydawanie Narodowy Instytut Audiowizualny rozpoczął jeszcze jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne. Spotkanie poprowadzi Tadeusz Sobolewski i DyrektorArtystyczna FestiwaluGrażyna Torbicka.

Najnowsze wydawnictwo NInA z filami dokumentalnymi Bogdana Dziworskiego zostanie zaprezentowane festiwalowej publiczności 4 sierpnia. Prezentację wybranychfilmów, które znalazły się na DVD: „Dwubój klasyczny”, „Fechmistrz”, „Krzyż i topór”,Kilka opowieści o człowieku” oraz spotkanie z reżyserem i operatorem filmowym poprowadzi Grażyna Torbicka i krytyk filmowy Sebastian Smoliński. Podczas spotkania będzie prowadzona sprzedaż wydawnictwa.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne prezentujące cenne filmy polskie i zagraniczne: premiery, ważne filmy roku minionego i obrazy, które miały kluczowe znaczenie dla rozwoju światowej kinematografii, jak również spektakle teatralne, wystawy, koncerty i wydarzenia innych dziedzin. Program filmowy zestawia propozycje kina autorskiego, artystycznego, niezależnego, zaangażowanego społecznie, oryginalne formy kina najnowszego i młode kino europejskie. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Grażyna Torbicka.

Więcej na stronie www.nina.gov.pl