Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Powrót

Narodowy Instytut Audiowizualny prezentuje wirtualną wystawę Penderecki Reloaded na platformie Google Cultural Institute

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), nowoczesna instytucja kultury z misją digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego, prezentuje wirtualną wystawę „Penderecki Reloaded 2011” dostępną na platformie Google Cultural Institute

„Moja muzyka wykonywana teraz - to podróż do źródeł czasu” - powiedział Krzysztof Penderecki i jest to motto wystawy „Penderecki Reloaded” nawiązujące do bezprecedensowego spotkania na jednej scenie Krzysztofa Pendereckiego z Aphex Twinem i Jonnym Greenwoodem. Do wydarzenia doszło podczas organizowanego przez NInA Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu. Artyści na co dzień kojarzeni z muzyką elektroniczną i rockową zremiksowali utwory Pendereckiego sprzed 50 lat -„Polymorphię” oraz  „Tren - Ofiarom Hiroszimy”. Spotkanie muzyków reprezentujących różne pokolenia i porządki muzyczne przyciągnęło do wrocławskiej Hali Stulecia 10 tys. fanów z całego świata.

„Wystawa stworzona przez NInA dla Google Cultural Institute to audiowizualna opowieść o wyjątkowym wydarzeniu, remiksie w świecie muzyki, do którego doszło z inicjatywy Instytutu. Bardzo się cieszę, że za pośrednictwem tego narzędzia możemy opowiadać nasze „cyfrowe narracje”, dzielić się nimi z szerokim gronem odbiorców na całym świecie. Dzięki Google Culture Institute możemy upowszechniać i na nowo odkrywać muzykę Krzysztofa Pendereckiego w jego oryginalnych i reinterpretowanych formach.” – mówi Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Wirtualna wystawa prezentowana jest w formie multimedialnej wielowątkowej narracji –zawiera materiały wideo, zdjęcia, wypowiedzi twórców, zapisy prób i cytaty.
„Penderecki Reloaded” poprzez treści i sposób prezentacji pokazuje główne obszary działalności programowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego związanej z digitalizacją, tworzeniem projektów wykorzystujących możliwości cyfrowe, a także istotną rolę, jaką w działaniach NInA zawsze odgrywała muzyka, jej utrwalanie i upowszechnianie szerokiemu gronu odbiorców. Nawiązuje ściśle do kolekcji trzejkompozytorzy.pl, która w demokratyczny sposób szerzy kulturę ponad granicami.

Atrakcyjność wystawy zwiększają stopklatki z reportażu z koncertu w reżyserii Anny Zakrzewskiej i Maxa Cegielskiego, a także efektowne kopie partytur artystów, które można powiększać, by przyjrzeć się w dużej skali szczegółom odręcznego zapisu nut i znaków muzycznych.

Wystawę można oglądać jak widz w galerii, ale można zostać również jej promotorem - udostępniając prezentację w sieci znajomym.

Wystawa „Penderecki Reloaded 2011” w Google Cultural Institute:http://www.google.com/culturalinstitute/exhibit/penderecki-reloaded/ARJ5RdMk?hl=pl

Użytkownicy zainteresowani muzyką Mistrza, będą mogli odwiedzić pełną kolekcję muzyczną Krzysztofa Pendereckiego na stronie www.trzejkompozytorzy.pl

---
Google Cultural Institute to globalna platforma, która powstała w 2011 roku. Za swój główny cel obrał udostępnianie ważnych zasobów kultury i historycznych materiałów online, aby stały się dostępne dla wszystkich internautów na całym świecie. Dzięki nowoczesnym narzędziom Google Cultural Institute utrwala najważniejsze dzieła sztuki oraz archiwalne dokumenty i zachowuje je dla przyszłych pokoleń. Google Cultural Institute współpracuje z ponad 400 innymi instytucjami kultury z ponad 50 krajów. Obok czterech polskich wystaw dziś udostępnionych, internauci z całego świata mogą oglądać historyczne wystawy stworzone przez Muzeum Historii Polski - o Solidarności i zapoczątkowanej przez polskie wydarzenia transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej oraz trzy dotyczące Holokaustu, współtworzone z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Innymi ważnymi projektami Google Cultural Institute były: digitalizacja biblijnych zwojów znad Morza Martwego oraz stworzenie cyfrowej biblioteki, zawierającej zbiór około 5 tysięcy zdjęć fragmentów manuskryptów w niespotykanej dotąd jakości. Inną inicjatywą Google Cultural Institute było uruchomienie Cyfrowego Archiwum Nelsona Mandeli, ogólnodostępnego serwisu internetowego zawierającego tysiące historycznych dokumentów, zdjęć i filmów wideo z życia charyzmatycznego polityka. W ramach Google Cultural Institute funkcjonuje również Art Project, którego celem jest prezentowanie kolekcji arcydzieł i obiektów muzealnych online. Dzięki niemu internauci na całym świecie mogą oglądać zbiory z ponad 300 instytucji partnerskich Google Art Project z ponad 50 krajów świata np. nowojorskiego MoMA i Metropolitan Museum of Art, paryskiego Muzeum Orsay, Muzeum Sztuki Islamskiej w Katarze czy Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej w Delhi, a także wybrane eksponaty z Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Pałacu w Wilanowie. 
Narodowy Instytut Audiowizualny dołącza do polskich instytucji na platformie Google Cultural Institute.

www.google.com/culturalinstitute

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to nowoczesna instytucja kultury powołana w celu digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest utrwalanie, archiwizacja, i upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej.

NInA realizuje projekty wykorzystujące możliwości Internetu i skierowane do szerokiego grona odbiorców. Prowadzi działania z zakresu edukacji medialnej oraz badań dotyczących edukacji audiowizualnej oraz kultury 2.0, współpracując z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego i archiwizacji.

Instytut inicjuje i wspiera festiwale, koncerty, konferencje i wystawy, podejmując współpracę zarówno z uznanymi jak i alternatywnymi twórcami rodzimymi i zagranicznymi. Jest wydawcą wielu unikatowych na rynku serii DVD (także Blu-Ray i 3D) i CD przedstawiających wybitne polskie filmy animowane i dokumentalne jak również najnowszą twórczość współczesnych kompozytorów oraz reżyserów teatralnych i operowych. W 2011 roku Narodowy Instytut Audiowizualny odpowiadał za koncepcję i realizację Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, stymulując pejzaż kulturalny Polski i zachęcając mieszkańców do aktywnego udziału w interdyscyplinarnym programie poszczególnych projektów, m.in. Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu.

Muzyka jest jednym z głównych obszarów działalności programowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w ramach której od początku swojego istnienia, już jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne (PWA), jest organizatorem wyjątkowych wydarzeń muzycznych, współtworzy i rejestruje ważne koncerty i cenne zjawiska polskiej kultury. Instytut wspiera produkcje audiowizualne popularyzujące muzykę współczesną, prowadzi serwis edukacyjny Muzykoteka Szkolna (muzykotekaszkolna.pl), stale informuje i komentuje polskie życie muzyczne w internetowym, opiniotwórczym magazynie kulturalnym Dwutygodnik.com. W stale poszerzanym o nowe treści portalu NINATEKA (www.ninateka.pl) udostępnia niezwykle wartościowe materiały dotyczące polskiej kultury muzycznej. Pod koniec 2013 roku pod adresem www.trzejkompozytorzy.pl NInA udostępnił pionierską w skali światowej muzyczną kolekcję internetową zawierającą niemal wszystkie utwory Witolda Lutosławskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego do słuchania bezpłatnie w całości, a także bogaty zbiór informacji o twórczości i życiu Trzech Kompozytorów w polskiej i angielskiej (www.threecomposers.pl) wersji językowej.