Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Narodowy Instytut Audiowizualny prezentuje wirtualną wystawę Penderecki Reloaded na platformie Google Cultural Institute

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), nowoczesna instytucja kultury z misją digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego, prezentuje wirtualną wystawę „Penderecki Reloaded 2011” dostępną na platformie Google Cultural Institute

„Moja muzyka wykonywana teraz - to podróż do źródeł czasu” - powiedział Krzysztof Penderecki i jest to motto wystawy „Penderecki Reloaded” nawiązujące do bezprecedensowego spotkania na jednej scenie Krzysztofa Pendereckiego z Aphex Twinem i Jonnym Greenwoodem. Do wydarzenia doszło podczas organizowanego przez NInA Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu. Artyści na co dzień kojarzeni z muzyką elektroniczną i rockową zremiksowali utwory Pendereckiego sprzed 50 lat -„Polymorphię” oraz  „Tren - Ofiarom Hiroszimy”. Spotkanie muzyków reprezentujących różne pokolenia i porządki muzyczne przyciągnęło do wrocławskiej Hali Stulecia 10 tys. fanów z całego świata.

„Wystawa stworzona przez NInA dla Google Cultural Institute to audiowizualna opowieść o wyjątkowym wydarzeniu, remiksie w świecie muzyki, do którego doszło z inicjatywy Instytutu. Bardzo się cieszę, że za pośrednictwem tego narzędzia możemy opowiadać nasze „cyfrowe narracje”, dzielić się nimi z szerokim gronem odbiorców na całym świecie. Dzięki Google Culture Institute możemy upowszechniać i na nowo odkrywać muzykę Krzysztofa Pendereckiego w jego oryginalnych i reinterpretowanych formach.” – mówi Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Wirtualna wystawa prezentowana jest w formie multimedialnej wielowątkowej narracji –zawiera materiały wideo, zdjęcia, wypowiedzi twórców, zapisy prób i cytaty.
„Penderecki Reloaded” poprzez treści i sposób prezentacji pokazuje główne obszary działalności programowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego związanej z digitalizacją, tworzeniem projektów wykorzystujących możliwości cyfrowe, a także istotną rolę, jaką w działaniach NInA zawsze odgrywała muzyka, jej utrwalanie i upowszechnianie szerokiemu gronu odbiorców. Nawiązuje ściśle do kolekcji trzejkompozytorzy.pl, która w demokratyczny sposób szerzy kulturę ponad granicami.

Atrakcyjność wystawy zwiększają stopklatki z reportażu z koncertu w reżyserii Anny Zakrzewskiej i Maxa Cegielskiego, a także efektowne kopie partytur artystów, które można powiększać, by przyjrzeć się w dużej skali szczegółom odręcznego zapisu nut i znaków muzycznych.

Wystawę można oglądać jak widz w galerii, ale można zostać również jej promotorem - udostępniając prezentację w sieci znajomym.

Wystawa „Penderecki Reloaded 2011” w Google Cultural Institute:http://www.google.com/culturalinstitute/exhibit/penderecki-reloaded/ARJ5RdMk?hl=pl

Użytkownicy zainteresowani muzyką Mistrza, będą mogli odwiedzić pełną kolekcję muzyczną Krzysztofa Pendereckiego na stronie www.trzejkompozytorzy.pl

---
Google Cultural Institute to globalna platforma, która powstała w 2011 roku. Za swój główny cel obrał udostępnianie ważnych zasobów kultury i historycznych materiałów online, aby stały się dostępne dla wszystkich internautów na całym świecie. Dzięki nowoczesnym narzędziom Google Cultural Institute utrwala najważniejsze dzieła sztuki oraz archiwalne dokumenty i zachowuje je dla przyszłych pokoleń. Google Cultural Institute współpracuje z ponad 400 innymi instytucjami kultury z ponad 50 krajów. Obok czterech polskich wystaw dziś udostępnionych, internauci z całego świata mogą oglądać historyczne wystawy stworzone przez Muzeum Historii Polski - o Solidarności i zapoczątkowanej przez polskie wydarzenia transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej oraz trzy dotyczące Holokaustu, współtworzone z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Innymi ważnymi projektami Google Cultural Institute były: digitalizacja biblijnych zwojów znad Morza Martwego oraz stworzenie cyfrowej biblioteki, zawierającej zbiór około 5 tysięcy zdjęć fragmentów manuskryptów w niespotykanej dotąd jakości. Inną inicjatywą Google Cultural Institute było uruchomienie Cyfrowego Archiwum Nelsona Mandeli, ogólnodostępnego serwisu internetowego zawierającego tysiące historycznych dokumentów, zdjęć i filmów wideo z życia charyzmatycznego polityka. W ramach Google Cultural Institute funkcjonuje również Art Project, którego celem jest prezentowanie kolekcji arcydzieł i obiektów muzealnych online. Dzięki niemu internauci na całym świecie mogą oglądać zbiory z ponad 300 instytucji partnerskich Google Art Project z ponad 50 krajów świata np. nowojorskiego MoMA i Metropolitan Museum of Art, paryskiego Muzeum Orsay, Muzeum Sztuki Islamskiej w Katarze czy Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej w Delhi, a także wybrane eksponaty z Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Pałacu w Wilanowie. 
Narodowy Instytut Audiowizualny dołącza do polskich instytucji na platformie Google Cultural Institute.

www.google.com/culturalinstitute

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) to nowoczesna instytucja kultury powołana w celu digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Misją statutową NInA jest utrwalanie, archiwizacja, i upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej.

NInA realizuje projekty wykorzystujące możliwości Internetu i skierowane do szerokiego grona odbiorców. Prowadzi działania z zakresu edukacji medialnej oraz badań dotyczących edukacji audiowizualnej oraz kultury 2.0, współpracując z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego i archiwizacji.

Instytut inicjuje i wspiera festiwale, koncerty, konferencje i wystawy, podejmując współpracę zarówno z uznanymi jak i alternatywnymi twórcami rodzimymi i zagranicznymi. Jest wydawcą wielu unikatowych na rynku serii DVD (także Blu-Ray i 3D) i CD przedstawiających wybitne polskie filmy animowane i dokumentalne jak również najnowszą twórczość współczesnych kompozytorów oraz reżyserów teatralnych i operowych. W 2011 roku Narodowy Instytut Audiowizualny odpowiadał za koncepcję i realizację Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, stymulując pejzaż kulturalny Polski i zachęcając mieszkańców do aktywnego udziału w interdyscyplinarnym programie poszczególnych projektów, m.in. Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu.

Muzyka jest jednym z głównych obszarów działalności programowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego, w ramach której od początku swojego istnienia, już jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne (PWA), jest organizatorem wyjątkowych wydarzeń muzycznych, współtworzy i rejestruje ważne koncerty i cenne zjawiska polskiej kultury. Instytut wspiera produkcje audiowizualne popularyzujące muzykę współczesną, prowadzi serwis edukacyjny Muzykoteka Szkolna (muzykotekaszkolna.pl), stale informuje i komentuje polskie życie muzyczne w internetowym, opiniotwórczym magazynie kulturalnym Dwutygodnik.com. W stale poszerzanym o nowe treści portalu NINATEKA (www.ninateka.pl) udostępnia niezwykle wartościowe materiały dotyczące polskiej kultury muzycznej. Pod koniec 2013 roku pod adresem www.trzejkompozytorzy.pl NInA udostępnił pionierską w skali światowej muzyczną kolekcję internetową zawierającą niemal wszystkie utwory Witolda Lutosławskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego do słuchania bezpłatnie w całości, a także bogaty zbiór informacji o twórczości i życiu Trzech Kompozytorów w polskiej i angielskiej (www.threecomposers.pl) wersji językowej.