Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Narodowy Instytut Audiowizualny - partnerem strategicznym projektu Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) jest partnerem strategicznym rozpoczynającego się 5 lutego w nowojorskim Lincoln Center, przeglądu klasyki polskiego kina w nowych zrekonstruowanych cyfrowo wersjach pod tytułem Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema.

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInNarodowy Instytut Audiowizualny (NInPo raz pierwszy amerykańska publiczność będzie mogła obejrzeć na wielkim ekranie odrestaurowane cyfrowo arcydzieła polskiej kinematografii, zrekonstruowane w ramach działań KinoRP oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego, operatora Programu Wieloletniego Kultura+, priorytet Digitalizacja. Filmy, dostrzeżone, docenione i wybrane osobiście przez Martina Scorsese, pokazywane będą przez prawie dwa lata na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady.  

Polskie kino ma na świecie wielu przyjaciół, fanów i ambasadorów, jednak mało który, może ze względu na swoją siłę oddziaływania, równać się z Martinem Scorsese, twórcą takich filmów, jak „Wilk z Wall Street”, „Wściekły byk”, „Casino”, „Taksówkarz”, „Chłopcy z ferajny” czy „Aviator”. Ten wielki amerykański reżyser, którego fascynacja polskim filmem trwa jeszcze od czasów studenckich, postanowił spełnić swoje marzenia i zrealizować Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema.  

Jest to nie tylko sukces polskiej kinematografii, ale także systemowego podejścia do digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej. Dwadzieścia jeden filmów m.in. „Eroica”, reż. Andrzej Munk (1957); „Faraon”, reż. Jerzy Kawalerowicz (1965); „Niewinni Czarodzieje”, reż. Andrzej Wajda (1960); „Iluminacja”, reż. Krzysztof Zanussi (1972); czy „Krótki film o zabijaniu”, reż. Krzysztof Kieślowski (1987) odnowionych w ramach działań i programów digitalizacyjnych zostanie pokazanych w doskonałej jakości cyfrowej. 

Narodowy Instytut Audiowizualny, w związku z bezprecedensową retrospektywą arcydzieł polskiej kinematografii, prezentując w NINATECE temat tygodnia: „Polska odyseja filmowa Martina Scorsese” stara się odpowiedzieć na pytanie: Co takiego ma w sobie polskie kino, że mimo upływu lat stale fascynuje amerykańskiego mistrza? Odpowiedzi szuka w zabawnym pełnym anegdot jedenastoodcinkowym serialu dokumentalnym o kolebce polskiego filmu, łódzkiej Filmówce, z gronem uhonorowanych w przeglądzie bohaterów - absolwentów tej uczelni. Sięga także do dokumentu o polskiej szkole filmowej, w którym - dzięki wypowiedziom wielu osobistości - można dowiedzieć się skąd bierze się moc obrazu i siła ekranowych emocji. „Polska odyseja filmowa Martina Scorsese” w NINATECE, pokazuje, że za fenomenem i legendą polskiej kinematografii stoją też inni bohaterowie drugiego planu, tacy jak operator Sławomir Idziak czy autor scenariusza „Niewinnych czarodziejów” Jerzy Skolimowski.  

Organizatorami Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema są: Fundacja Propaganda,DI Factory, Cyfrowe Repozytorium Filmowe i The Film Foundation. Narodowy Instytut Audiowizualny, operator PW Kultura+, priorytet Digitalizacja i Centrum Kompetencji w zakresie digitalizacji materiałów audiowizualnych jest Partnerem Strategicznym wydarzenia.