Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Marcin Oliva Soto
Powrót

Narodowy Instytut Audiowizualny już otwarty dla publiczności!

Nowoczesna sala wielofunkcyjna dostosowana do projekcji 4K, koncertów i spektakli, archiwum z dostępem do 10 tysięcy unikatowych materiałów audiowizualnych, warsztaty dla dzieci, młodzieży i seniorów, a także klubokawiarnia Café Gorączka – to wszystko czeka na odwiedzających w nowej siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) - najnowocześniejszego centrum kultury audiowizualnej w Polsce, które właśnie otworzyło się na warszawskim Służewie.

Dzięki nowej siedzibie NInA będzie mogła w jeszcze bardziej różnorodny sposób wypełniać misję statutową Instytutu: archiwizację i upowszechnianie polskiego dziedzictwa audiowizualnego. W realizacji tych celów pomogą najnowszy sprzęt do projekcji, digitalizacji i rekonstrukcji, przestrzeń edukacyjna, konferencyjna i  rozrywkowa. NInA stanie się otwartym dla wszystkich centrum  kultury audiowizualnej, w którym nie tylko będzie można uczestniczyć w różnorodnych warsztatach, koncertach czy wystawach, ale także realizować własne pomysły i projekty.

5 petabajtów kultury

Sercem Instytutu jest Archiwum NInA, w którym odwiedzający mają dostęp do materiałów audiowizualnych zgromadzonych przez Instytut. Archiwum liczy około 10 000 materiałów a w jego skład wchodzą: filmy (m.in. „Bez znieczulenia” Andrzeja Wajdy czy „Walkower” Jerzego Skolimowskiego), animacje, dokumenty (m.in. „Joanna” Anety Kopacz czy dokumenty z serii „Polska Szkoła Dokumentu”), rejestracje spektakli teatralnych (m.in. Teatru Dnia Ósmego czy „Między nami dobrze jest” Grzegorza Jarzyny) oraz archiwalne programy telewizyjne i radiowe (np. materiały z Video Studia Gdańsk, Radia Łódź, Radia Kraków, Rozgłośni Harcerskiej, 250 odcinków „Pegazów” i „Notacji”). Archiwum NInA to nowoczesna wideoteka dostępna dla każdego, cenne źródło materiałów dla badaczy, studentów, uczniów i wszystkich pasjonatów kultury wizualnej.

Archiwum posiada nowoczesne i rozbudowane zaplecze techniczne. Serwery NInA to jedna z największych macierzy polskiej kultury, dysponująca aż 5 petabajtami miejsca (to ilość odpowiadająca około 1 mln płyt DVD). Dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa najważniejsze dane przechowywane są na niezależnych nośnikach. Oba systemy przechowywania znajdują się w oddzielnych serwerowniach, z niezależnymi systemami zabezpieczeń oraz gaszenia, co gwarantuje wydajność całej infrastruktury, która może zapewnić ciągłą pracę z kilkoma strumieniami w rozdzielczości 4K.

Równie ważnym miejscem w zmodernizowanym budynku jest nowoczesna sala wielofunkcyjna, mieszcząca 120 osób, pełniąca m.in. funkcję sali kinowej dostosowanej do cyfrowej projekcji 4K. System dźwiękowy w sali posiada certyfikat DOLBY ATMOS, najnowocześniejszego systemu dźwięku kinowego - głośniki umieszczone są z przodu i z tyłu sali, po jej bokach, a także na suficie. To druga sala w Polsce wykonana w tej technologii. Oprócz pokazów filmowych, będą się w niej odbywały spotkania, koncerty i spektakle teatralne.

W zmodernizowanym budynku NInA można także pod okiem specjalistów zdigitalizować własne domowe archiwa. Instytut udostępnia sprzęt umożliwiający bezpiecznie przeniesienie materiałów z kaset VHS, taśm magnetofonowych, a także zdjęcia i inne materiały archiwalne na nośniki cyfrowe. NInA jako jedyne miejsce w Polsce posiada sprzęt do digitalizacji materiałów z taśm 8 mm.

W siedzibie NInA znajdują się także sale warsztatowe oraz klubokawiarnia, a we wrześniu zostanie otwarty  dziedziniec – strefa relaksu i miejsce działań artystycznych. Tam również będą  odbywały się projekcje filmowe. Wszystkie dostępne dla użytkowników sale noszą nazwy związane z polską kulturą audiowizualną - przede  wszystkim tytuły legendarnych i istotnych dla polskiego kina oraz telewizji filmów i programów, jak „Ziemia obiecana” (sala wielofunkcyjna), „Cztery pory roku” (dziedziniec) czy „Do widzenia, do jutra” (pokój spotkań).

Modernizacja budynku była realizowana w ramach XI priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, którego operatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt projektu wyniósł ponad 54 mln zł, z czego 46 mln zł sfinansowano z funduszy Unii Europejskiej.

W ramach XI Priorytetu podpisano w sumie 79 umów. Wartość całkowita projektów to 3,93 mld zł, a kwota dofinansowania - ponad 2,28 mld zł.  Do tej pory do użytkowania oddano 69 obiektów; w tym roku - oprócz siedziby NInA - Muzeum Fortyfikacji i Broni w obrębie Bastionu III i Arsenału w Zamościu. Wcześniej były to m.in. Muzeum Warszawskiej Pragi, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i Filharmonia Śląska, zrewitalizowany zespół pałacowo - ogrodowy w Wilanowie, Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice czy Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. Wykaz wszystkich projektów znajduje się na stronie: www.poiis.mkidn.gov.pl/front/page/get/54

Program otwarcia

Uroczystość o godz. 11.00 z udziałem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej, Prezydent m.st. Hanny Gronkiewicz-Waltz, Przewodniczącej Rady NInA Agnieszki Holland oraz Dyrektora NInA Michała Merczyńskiego to początek serii wydarzeń i atrakcji związanych z otwarciem siedziby Instytutu. Jeszcze dziś, 29 maja, program wieczorny, rozpocznie o godz. 20.00 w sali wielofunkcyjnej kameralny koncert złożony z utworów polskiego kompozytora młodego pokolenia Aleksandra Nowaka. Wśród nich znajdzie się NANINANA - utwór skomponowany na zamówienie Instytutu. Drugi utwór, „Dziennik zapełniony w połowie na wiolonczelę, perkusję i smyczki” Aleksandra Nowaka, zostanie wykonany przez wiolonczelistkę Magdalenę Bojanowicz wraz ze znakomitą orkiestrą kameralną AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Z kolei od 21.30 na dansing międzypokoleniowy zaprosi wybuchowy duet: legendarna DJ Wika oraz Burn Reynolds. Na parkiecie królować będzie polska muzyka lat 80. i 90., ale nie zabraknie także współczesnych przebojów.

W sobotę, 30 maja o godz. 19.00 odbędzie się recital wybitnego pianisty i kameralisty Macieja Grzybowskiego, który wykona muzykę Chopina, Ravela, Mozarta i Andrzeja Czajkowskiego. Natomiast o godz. 22.00 w ramach  maratonu filmowego salą wielofunkcyjną zawładną „Amatorzy, debiutanci, marzyciele”. W programie znajdzie się m.in. dokument „Ćwiczenia warsztatowe” Marcela Łozińskiego, film „Między nami dobrze jest” Grzegorza Jarzyny, a także najnowsze filmy młodych twórców ze Studia Munka, z którym NInA regularnie współpracuje, publikując dokonania reżyserów na portalu Ninateka.pl. Tam też - równolegle do maratonu filmowego - odbędzie się maraton wirtualny, również prezentujący premierowe obrazy reżyserów związanych ze Studiem Munka.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, obowiązują wejściówki. Więcej na stronie www.nina.gov.pl.

 Misja i zadania NInA

Narodowy Instytut Audiowizualny już od dekady zajmuje się digitalizacją, rekonstrukcją, archiwizacją i rozpowszechnianiem polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Dziesięciolecie istnienia świętuje rozszerzając zakres swojej działalności o projekty offline, realizowane w budynku przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. Przedsięwzięcia stacjonarne będą dopełniać i przenikać się z działalnością prowadzoną w internecie w serwisach Ninateka.pl, Muzykotekaszkolna.pl oraz  Dwutygodnik.com.

NInA jest otwarta na użytkowników i ich zmieniające się potrzeby, adresuje swoje działania zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób starszych. Promuje polskie dziedzictwo audiowizualne w jego wszystkich przejawach, zajmuje się zarówno twórczością uznanych artystów, jak i projektami debiutantów czy twórczością amatorską.

Instytut będzie kształcił świadomego odbiorcę i twórcę kultury audiowizualnej. Siedziba NInA to przestrzeń otwarta na odwiedzających i ich pomysły. Ponad połowa programu rocznego powstanie z udziałem lub w konsultacji z odbiorcami – zarówno organizacjami i instytucjami, jak i firmami, stowarzyszeniami czy pojedynczymi osobami – w formie otwartych naborów, inicjatyw czy głosowań nad elementami programu.

Program NInA

Program roczny NInA obejmuje różnorodne działania skumulowane w trzech kategoriach: edukacja, film i muzyka.

Na program edukacyjny składają się warsztaty, kursy i seminaria dla osób ze wszystkich grup wiekowych.

NInA zaprasza dzieci w wieku od 6 do 12 lat do udziału w półkoloniach, organizowanych wspólnie z Służewskim Domem Kultury. Ich uczestnicy będą mogli m.in. stworzyć film metodą poklatkową, wziąć udział w warsztatach beatboxu i metod wydobywania dźwięku ciałem.

Do rodzin skierowany jest projekt „Domowe archiwa”. Chętni będą mogli nie tylko zarchiwizować osobiste nagrania, ale także uzyskać rady specjalistów na temat przechowywania zasobów domowego archiwum.

Przez cały rok będą odbywać się kursy audiodeskrypcji, które przybliżą uczestnikom kwestie odbioru materiałów audiowizualnych przez osoby niedowidzące oraz niewidome. Efekty pracy uczestników zostaną udostępnione w serwisie Ninateka.pl.

Do pracowników instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz nauczycieli skierowane są seminaria audiowizualne w cyklu Pracownia 2.0. Podczas spotkań omawiane będą problemy związane z udostępnianiem zdigitalizowanych zbiorów archiwów, bibliotek oraz muzeów online, a także budowaniem relacji z użytkownikami.

Działania edukacyjne NInA obejmą interdyscyplinarne programy dla młodzieży przygotowujące do matury, Akademię dzieci, czyli uniwersytet dziecięcy zajmujący się edukacją medialną, warsztaty dubbingowe i inne.

Program filmowy będzie realizowany w sali wielofunkcyjnej nazwanej na cześć słynnego filmu Andrzeja Wajdy „Ziemia Obiecana”oraz, od września, na dziedzińcu w kinie plenerowym. Wypełnią go projekcje fabuł, dokumentów i materiałów archiwalnych, filmów produkowanych przez NInA, ale nie tylko.

Latem NInA pokaże sześć polskich filmów związanych z muzyką, m.in. „Totart, czyli odzyskiwanie rozumu” Bartosza Paducha, „Nową Warszawę”Bartosza Konopki czy „Disco Polo” Macieja Bochniaka. Po każdej projekcji odbędą się spotkania z twórcami filmu.

Atrakcją letniej ramówki będzie „Noc z teledyskami”, czyli przegląd najciekawszych polskich teledysków ostatnich lat. Podczas imprezy odbędzie się premiera wyprodukowanych przez Narodowy Instytut Audiowizualny klipów w reżyserii Piotra Stasika oraz Zuzanny Solakiewicz, autorki nagradzanego w kraju i za granicą filmu „15 stron świata”.

Instytut wielokrotnie udowodnił, że jako wydawca promuje zarówno twórców uznanych, jak i niezależnych. NInA jest koproducentem płyty „Mamut” zespołu Fisz Emade, która pokryła się złotem, „Dobranoc” Voo Voo, uhonorowanej Fryderykiem, czy znakomicie przyjętego albumu „Requiem ludowe”, efektu współpracy laureatów Paszportu Polityki, zespołu Kwadrofonik i pieśniarza Adama Struga. W nowej siedzibie ta aktywność zostanie rozszerzona o koncerty organizowane w ramach programu muzycznego.

W lipcu odbędzie się występ gitarzysty Raphaela Rogińskiego, który razem z gośćmi wykona kompozycje Moondoga, autora minimalistycznych utworów, wzorowanych na szamańskich pieśniach Indian Ameryki Północnej. W sierpniu zagra zespół Super Girl and Romantic Boys - reprezentanci polskiej sceny new romantic i disco, bazujący na zadziornej punkowej tradycji. 

W NInA nie zabraknie też warsztatów, gier i spacerów o tematyce muzycznej skierowanych do dzieci od drugiego roku życia, młodzieży oraz dorosłych, organizowanych przez redaktorów Muzykoteki Szkolnej – jednego z portali Instytutu – wraz z zaproszonymi ekspertami i animatorami. Będzie to kontynuacja programu edukacji muzycznej, prowadzonego przez Muzykotekę.

Uczniów szkół podstawowych i gimnazjów NInA zaprosi na „Mapę dla uszu”, czyli spacer po Służewie, podczas którego uczestnicy będą nie tyle patrzeć, ile wsłuchiwać się w pejzaż. Pomogą im w tym ćwiczenia i  drobne interwencje w środowisko dźwiękowe. Dzieci będą mogły wziąć udział w tworzeniu eko-instrumentów. Dla młodych i dorosłych przygotowano warsztaty z transpozycji i dźwiękowe gry miejskie.

Szczegółowy program  NINA znajduje się na stronie www.nina.gov.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 Festiwal NInA Wersja Beta  2015 (25-27 września)

NInA Wersja Beta, kontynuacja festiwalu „Kultura 2.0”, będzie kilkudniowym świętem kultury audiowizualnej. W programie planowanego na weekend 25 – 27 września Festiwalu pod hasłem „Cyfrowe opowieści” znajdą się m.in.: bloki dotyczące nowych strategii narracyjnych w kulturze, projekt lokalny autorstwa Krzysztofa Żwirblisa i mieszkańców na temat historii miejsca – Służewa i jego pamięci, debaty, interaktywne instalacje polskich i zagranicznych twórców webdoców oraz audiowizualny piknik rodzinny przygotowany przez zespół NInA. Nie zabraknie też muzyki. Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. Igora Krenza zaprezentuje przygotowany specjalnie na Festiwal materiał, na który składa się muzyka z kultowych polskich seriali.

NInA W INTERNECIE

Otwarcie siedziby NInA nie oznacza zaprzestania aktywności w internecie – przeciwnie, projekty offline będą rozwijać dotychczasową działalność online i przenikać się z planowanymi projektami internetowymi. Już niebawem wystartuje kolejna tematyczna kolekcja multimedialna online poświęcona twórczości Tadeusza Kantora.

 

Ninateka (www.ninateka.pl) to biblioteka audiowizualna, w której zgromadzono ponad 5025 materiałów, w tym filmy fabularne (np. „Dług” Krzysztofa Krauzego), wybitne dokumenty (np. „Z punktu widzenia nocnego portiera” Krzysztofa Kieślowskiego, „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego), zapisy spektakli (np. „(A)pollonia” Krzysztofa Warlikowskiego), oper (np. „Król Roger” w reżyserii Mariusza Trelińskiego), a także animacji, słuchowisk, audycji radiowych i telewizyjnych.

 

Muzykoteka Szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl) to serwis kształcący świadomych odbiorców muzyki. Na stronie znajdują się filmy, gry, wywiady, biogramy twórców, a przede wszystkim rzetelnie opisane utwory muzyczne. Muzykoteka Szkolna we współpracy z gronem ekspertów stworzyła Kanon – liczący ponad 130 utworów przewodnik po najważniejszych utworach muzyki europejskiej od średniowiecza aż po współczesność.

 

Dwutygodnik.com to jedno z najważniejszych opiniotwórczych czasopism internetowych w Polsce – na bieżąco relacjonuje i opiniuje życie kulturalne i społeczne. Wydawany przez NInA od 2009 roku, niezmiennie trzyma stronę kultury.

 

NInA jest również wydawcą serwisu Biweekly.pl oraz Internetowego Polskiego Słownika Biograficznego (www.ipsb.nina.gov.pl).