Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Euzebiusz Niemiec/AKPA
Powrót

NInA dostępna w sieci, inauguracja kolekcji twórczości Wojciecha Kilara w NINATECE

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) od początku swojego istnienia wykorzystuje możliwości internetu w celu udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego, tym samym wpisuje się w misję projektu Kultura Dostępna w sieci. Premierowo startuje kolejna kolekcja specjalna NINATEKI poświęcona wielkim polskim kompozytorom, od 18 marca dostępna w sieci będzie kolekcja twórczości Wojciecha Kilara.

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) od początku swojego istnienia wykorzystuje możliwości internetu w celu udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego, tym samym wpisuje się w misję projektu Kultura Dostępna w sieci. Misję tę realizują portale wydawane przez Instytut: multimedialna biblioteka NINATEKA.PL i jej kolekcje specjalne, magazyn kulturalny Dwutygodnik.com, Internetowy Polski Słownik Biograficzny i serwis edukacyjny Muzykotekaszkolna.pl. Premierowo startuje kolejna kolekcja specjalna NINATEKI poświęcona wielkim polskim kompozytorom, od 18 marca dostępna w sieci będzie kolekcja twórczości Wojciecha Kilara.

NAJWIĘKSZA KOLEKCJA NAGRAŃ WOJCIECHA KILARA W SIECI

www.ninateka.pl/kolekcje/kilar

Kolekcja stworzona w ramach portalu NINATEKA.PL jest największą bazą nagrań Wojciecha Kilara w sieci. W serwisie znajduje się ponad 130 utworów, od najbardziej znanych tematów muzycznych z Draculi Francisa Forda Coppoli i Portretu damyJane Campion po mniej znane szerokiej publiczności wybitne utwory napisane dla estrady koncertowej i filharmonii, takie jak awangardoweRiff62 iUpstairs-Downstairs, czy czerpiące z folkloru OrawaKrzesany i Kościelec 1909.

Kolekcja Wojciecha Kilara jest czymś więcej niż obszernym internetowym archiwum utworów kompozytora. Jego twórczość została na nowo zbadana i opracowana przez zespół muzykologów pod kierunkiem dr hab. Iwony Lindstedt. Wykorzystano między innymi nowo odkryte materiały z archiwum prywatnego kompozytora. Kolekcja zawiera niepublikowane dotąd zdjęcia, szczegółowe omówienia utworów, wzbogacone o wypowiedzi samego twórcy, opinie krytyków i muzykologów, pochodzące najczęściej z okresu powstania dzieł.

Ważnym elementem kolekcji jest zakładka poświęcona kompozycjom napisanym na potrzeby kina. „Muzyka filmowa” gromadzi 50 fachowych tekstów poświęconych najważniejszym ścieżkom dźwiękowym napisanym przez Kilara do polskich i zagranicznych tytułów takich jak: Nikt nie wołaKazimierza Kutza, Lalka Wojciecha Jerzego Hasa, Struktura kryształu Krzysztofa Zanussiego,Ziemia obiecanaPan Tadeusz Andrzeja Wajdy, Śmierć i dziewczynaDziewiąte wrota Romana Polańskiego oraz wspomniane filmy Coppoli i Campion. Tekstom towarzyszą nagrania i około 120 fragmentów filmów z najważniejszymi motywami muzycznymi autorstwa Kilara.

Kilar jak żaden inny kompozytor w XX wieku wpłynął na kształt i brzmienie polskich filmów. Jego marsze nadały im tempo i rytm, a następnie – w tan porwały walce, tanga, polonezy, salta i mazury. Nie sposób wyobrazić sobie dzieł Zanussiego, Kutza czy Wajdy bez motywów Kilara, z których wiele wiedzie przedłużony żywot poza ekranem (o weselach i studniówkach nie wspominając) – podkreśla Jan Topolski, autor tekstów o muzyce filmowej Kilara.

W poruszaniu się po kolekcji pomagają: chronologiczny spis dzieł „Etapy twórczości”, „Alfabet” z hasłami omawiającymi charakterystyczne dla twórcy pojęcia, zjawiska i osoby z jego życia, „Playlisty” znawców i miłośników twórczości Kilara wraz z komentarzami i sekcja „Filmy o Kilarze”, w której znalazły się materiały filmowe związane z kompozytorem, w tym rozmowy z artystą i ludźmi, którzy z nim współpracowali. Ważnym elementem serwisu jest również „Oś czasu”, która umieszcza wydarzenia z życiorysu i twórczości Kilara w szerszym kontekście historycznym i kulturowym, na tle biogramów innych polskich kompozytorów XX i XXI wieku.

Udostępnianie muzyki wielkich polskich twórców w sieci jest wpisane w misję NInA. Inicjatywa kolekcji muzycznych pojawiła się w roku jubileuszu trzech kompozytorów Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. O stworzenie kolekcji Wojciecha Kilara upomniał się sam Krzysztof Penderecki podczas uroczystej inauguracji portalu Trzejkompozytorzy.pl. Wiedziałem, że po udostępnieniu kolekcji Andrzeja Panufnika, to  jest nasze kolejne zadanie – tłumaczy genezę powstania kolekcji Michał Merczyński, dyrektor NInA.

Autorami tekstów poświęconych twórczości autonomicznej Wojciecha Kilara są dr hab. Iwona Lindstedt i Marcin Krajewski z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Teksty na temat muzyki filmowej napisał Jan Topolski, muzykolog, krytyk muzyczny i filmowy. Redaktorką prowadzącą kolekcji jest Anna Witek, redaktorka NINATEKI.

Podobnie jak wcześniejsze kolekcje muzyczne w NINATECE, kolekcja Wojciecha Kilara jest dostępna w polskiej i angielskiej wersji językowej. Znaczna część utworów pochodzi z Archiwum Polskiego Radia i została zdigitalizowana w ramach programu Kultura+.

AUDIOWIZUALNA BIBLIOTEKA KULTURY POLSKIEJ - NINATEKA.PL

www.ninateka.pl

Kolekcja Wojciecha Kilarapowstała w ramach portalu NINATEKA.PL, głównej platformy udostępniania przez NInA zasobów polskiego dziedzictwa audiowizualnego i audialnego. NINATEKA.PL to filmy, animacje, dokumenty, najgłośniejsze spektakle ostatnich lat, koncerty, archiwalne programy telewizyjne i audycje radiowe – w sumie ponad 4500 materiałów, dostępnych przez całą dobę, bez wychodzenia z domu. Portal NINATEKA.PL od innych serwisów wyróżnia fakt, że wszystkie materiały są rzetelnie skatalogowane, opatrzone opisem i kontekstowo powiązane ze sobą. Poruszanie po serwisie ułatwiają sekcje tematyczne takie jak: film, teatr, muzyka, literatura, publicystka i media i technologie, a także wyszukiwarka z filtrami, umożliwiająca znalezienie materiału ze względu na tematykę, gatunek czy czas powstania.

Co użytkownik znajdzie w serwisie? Klasyczne dzieła polskiej animacji, dokumentu, etiudy, audycje radiowe, zestawione z najlepszymi, często już nieobecnymi na afiszach, spektaklami teatralnymi i operowymi, wykorzystującymi najnowsze formaty koncertami, słuchowiskami, materiałami o sztuce i programami publicystycznymi. W serwisie można również znaleźć filmy z Polskiej Szkoły Dokumentu i ze Studia Munka, dzieła Witolda Giersza, Jana Lenicy czy Piotra Dumały, etiudy Agnieszki Osieckiej, Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Skolimowskiego, Marka Piwowskiego i dokumenty Kazimierza Karabasza, Andrzeja Titkowa czy Marii Kwiatkowskiej. Obejrzeć można również głośne spektakle teatralne Grzegorza Jarzyny, Krzysztofa Warlikowskiego, Andrzeja Wajdy, Mariusza Trelińskiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Jana Klaty, Krystiana Lupy i wielu innych.

Ponadto NINATEKA.PL udostępnia bezpłatnie unikatowe filmy dokumentalne poświęcone kulturze muzycznej, rozmowy z muzykami, programy edukacyjne, koncerty krajowych gwiazd sceny muzycznej takich jak Pustki, Mitch & Mitch, Tymon & The Transistors, Mela Koteluk czy Katarzyna Nosowska.

Na stronie głównej serwisu użytkownik znajdzie aktualizowany w każdy poniedziałek redakcyjny wybór materiałów audiowizualnych na dany tydzień, czyli Temat tygodnia. Dotyczy on zwykle bieżących wydarzeń i szeroko rozumianych tematów ze świata kultury, np.: „Portret kobiety”, „Kolory Krzysztofa Kieślowskiego” czy „Nowe twarze polskiego kina”.

W każdy piątek odbywa się także premiera nowego materiału audialnego lub audiowizualnego, który został udostępniony w serwisie, np. „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego, „Siedem kobiet w różnym wieku” Krzysztofa Kieślowskiego czy solowy album Pianohooligana – „15 Studies for the Oberek”.

Ważną częścią NINATEKA.PL jest sekcja edukacyjna, w ramach której uczniowie i nauczyciele otrzymują dostęp do gotowych scenariuszy lekcji, które wprowadzają w świat mediów, filmu, animacji, kultury i sztuki. To pierwsza tego typu multimedialna biblioteka edukacyjna w Polsce.

NINATEKA.PL powstała z myślą o wszystkich użytkownikach – również o osobach niepełnosprawnych i wszystkich tych, którzy mają utrudniony dostęp do kultury cyfrowej. Stale prowadzone są prace nad dostępnością multimediówwzbogaconych o transkrypcje (204 materiały), audiodeskrypcje (10 spektakli, 19 filmów i 6 animacji) i tłumaczenia migowe (28 materiałów).NINATEKA jest laureatem konkursu na Stronę www bez Barier oraz Konkursu realizowanego przez Fundację Widzialni w związku z projektem Polska Akademia Dostępności

98% materiałów zamieszczonych w NINATECE to materiały bezpłatne. Dostęp do nich nie wymaga logowania. Wszystkie są całkowicie wolne od reklam. Serwis jest również dostępny na urządzeniach mobilnych oraz za pośrednictwem platform telewizyjnych Samsung Smart TV i Netia Player.

KOLEKCJE SPECJALNE – POLSCY KOMPOZYTORZY

www.trzejkompozytorzy.pl

Rozwinięciem NINATEKA.PL są kolekcje specjalne. Pierwszą jest serwis Trzej Kompozytorzy, pionierska w skali światowej muzyczna kolekcja internetowa zawierająca niemal wszystkie utwory Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, a także bogaty zbiór informacji o ich twórczości i życiu w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Blisko trzystu utworom skomponowanym od 1924 aż po czasy obecne towarzyszy 950 artykułów wpolskiej i angielskiej wersji językowej, dotyczących m.in. genezy czy okoliczności powstania danej kompozycji, przygotowanych przez zespół ekspertów - muzykologów i melomanów. Serwis zawiera również szereg dodatkowych materiałów tekstowych, ikonograficznych i filmowych, dostarczających informacji na temat życia i twórczości artystów.

Serwis jest syntetycznym przewodnikiem po twórczości Mistrzów, dostosowanym zarówno do potrzeb i kompetencji wykształconego muzycznie użytkownika, jak również stworzonym z myślą o szerokim gronie odbiorców zainteresowanych kulturą.

W 2014 roku NInA zaprezentował kolekcję wybitnego XX-wiecznego polskiego kompozytora –Andrzeja Panufnika. Dokładnie w 100. rocznicę urodzin kompozytora wystartowała w ramach NINATEKA.PL największa baza utworów jego utworów dostępna w sieci, zawierająca blisko 80 nagrań audio, którym towarzyszą 64 opisy. Jest to projekt tym bardziej znaczący, że twórczość Panufnika, który niemal połowę swojego życia spędził na emigracji, przez dziesięciolecia objęta była w Polsce zakazem cenzury i wciąż nie znalazła w naszym kraju należnego jej uznania.

ARCHIWA TRANSFORMACJI ‘89

Z okazji obchodów 25-lecia pierwszych wolnych wyborów, NInA udostępnił specjalną kolekcję online poświęconą jednemu z najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski – obradom Okrągłego Stołu. Niepublikowanym dotąd nagraniom z archiwów Video Studio Gdańsk i radia RFI, towarzyszą opisy ukazujące tamte wydarzenia w szerokim kontekście historycznym.

Dzięki materiałom udostępnionym w NINATECE można dowiedzieć się, jak przebiegały negocjacje oraz kulisy obrad Okrągłego Stołu. Nagrania nie tylko dokumentują wydarzenia, ale oddają również atmosferę oraz obyczajowość tamtych czasów. Napiętym dyskusjom negocjatorów w Sali Obrad towarzyszą kuluarowe rozmowy i wszechobecny dym papierosowy.

Każdy materiał w kolekcji opatrzony jest planszą z oryginalnym tytułem oraz eksperckim opisem, który zapewnia szerszy kontekst dla zarejestrowanych wypowiedzi i sytuacji. Nawigację ułatwiają sekcje tematyczne: Inauguracja i zakończenie obrad, Kobiety Okrągłego Stołu, Kryzysy w negocjacjach, Stoliki i podstoliki, Ludzie opozycji, Ludzie władzy, Wywiady i komentarze, Rozmowy o strategii, Kryzysy w negocjacjach, Nastroje i realia społeczne. Dodatkowo jest możliwość wyszukiwania nagrań poprzez listę kluczowych dla obrad osób – zarówno ze strony opozycji, jak i władzy.

INTERNETOWY MAGAZYN KULTURALNY - DWUTYGODNIK.COM

Dwutygodnik.com to internetowy magazyn o kulturze, łączący najlepsze tradycje polskich periodyków z technologią umożliwiającą dodawanie do tekstów materiałów audialnych i audiowizualnych oraz interakcję z czytelnikami.

Dwutygodnik.com informuje, opiniuje oraz poprzez analizę i komentarz, syntetycznie opisuje zjawiska zachodzące wewspółczesnej kulturze. Dbałość o słowo łączy z nowoczesną formą oraz prostą i atrakcyjną szatągraficzną strony. Przez sześć lat istnienia magazynu ukazało się ponad 150 numerów zawierających recenzje,wywiady, eseje o literaturze, sztuce, filmie, teatrze i muzyce oraz rubryki autorskie. Wśród autorów znajdują się zarówno uznane osobowości polskiej kultury, m.in.Przemysław Czapliński, Łukasz Gorczyca, Joanna Krakowska, Dorota Masłowska, Maria Poprzęcka,Marcin Sendecki, Maciej Sieńczyk, Stach Szabłowski, Bartosz Żurawiecki, jak i debiutujący krytycy itwórcy.

Dwutygodnik.com przekracza tradycyjne podziały na dziedziny. Prowadzi autorskie rubryki i cykle nowatorsko traktujące tematy związane z kulturą. W kwietniu 2014 powstanie nowa rubryka „Obyczaje”, w której zamieszczane będą eseje i rozmowy dotyczące szeroko pojętej sfery codzienności. Archiwum magazynu pozwala na darmowy, nieograniczony dostęp do wszystkich opublikowanych materiałów.

W 2014 r. TVP Kultura przyznała serwisowi nagrodę Gwarancja Kultury za prowadzenie internetowego czasopisma, dostarczającego opiniotwórczych tekstów i znoszącego sztuczny podział na kulturę wysoką i popularną. Za autorski pazur i niezależność sądów, a w szczególności za przypominanie jak ważny dla życia kulturalnego jest wnikliwy esej krytyczny.

MUZYKOTEKA SZKOLNA

www.muzykotekaszkolna.pl

Muzykoteka Szkolna to serwis edukacyjny, którego zadaniem jest  kształcenie świadomych odbiorców muzyki i aktywnych uczestników kultury oraz podniesienie poziomu powszechnej edukacji muzycznej w Polsce.

Muzykoteka Szkolna to innowacyjne narzędzie edukacyjne, o wysokim poziomie merytorycznym, opracowywane przez zespół ekspertów, pedagogów i muzykologów. Zawiera teksty dotyczące poszczególnych epok w muzyce, biogramy twórców, definicje pojęć muzycznych, opisy instrumentów, gatunków muzycznych oraz wywiady w formie multimedialnej, a także stopniowo powiększaną bazę utworów do słuchania. Serwis dostarcza także informacji na temat aktualnych wydarzeń muzycznych w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem oferty dla dzieci i młodzieży.  

Zawartość serwisu pozwala na samodzielny, twórczy i krytyczny dobór treści nauczania, a dostępny  zestaw materiałów pomaga uczniom usytuować pewne zjawiska z dziedziny muzyki w szerszym kontekście kulturowym i historycznym oraz odkrywać muzykę w nowy i niestandardowy sposób – przy pomocy zmysłów, zabawy i eksperymentu. Muzykoteka Szkolna otrzymała prestiżową nagrodę Dobry Wzór 2014, przyznaną przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego za najlepiej zaprojektowaną usługę na polskim rynku.

INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY (iPSB)

Internetowy Polski Słownik Biograficzny www.ipsb.nina.gov.pl

IPSB to powszechna i bezpłatna multimedialna encyklopedia na temat Polaków oraz działających w Polsce obcokrajowców, którzy mieli wpływ na rozwój naszego kraju i społeczeństwa – od Popiela i Piasta, przez Józefa Piłsudskiego, Hipolita Cegielskiego, Jana Gotliba Blocha po Jerzego Grotowskiego. IPSB to praktyczne narzędzie i rzetelne źródło wiedzy dla wszystkich poszukujących informacji na temat historii i kultury Polski – nauczycieli, wykładowców i naukowców, dziennikarzy, studentów, uczniów czy po prostu osób ciekawych świata.

Serwis bazuje na wielotomowym słowniku wydawanym przez PAN oraz bogatych materiałach audiowizualnych. Najwyższą jakość IPSB gwarantują sprawdzone materiały źródłowe. Podstawę serwisu stanowi 49-tomowy Polski Słownik Biograficzny, zawierający 27,3 tys. haseł, wydawany od 1935 roku przez Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk i Polską Akademię Umiejętności. Wszystkie informacje zawarte w iPSB są dodatkowo weryfikowane przez redakcję Instytutu Historii PAN.

NAJWIĘKSZA EUROPEJSKA BIBLIOTEKA CYFROWA - EUROPEANA

www.europeana.eu

NInA jest partnerem największej europejskiej biblioteki cyfrowej Europeanyudostępniającej przeszło 30 milionów zdigitalizowanych książek, dzieł sztuki i filmów ze zbiorów bibliotek, archiwów i muzeów w całej Europie.Europeana jest wciąż wzbogacana o nowe treści pochodzące z wielu źródeł m.in. od nadawców radia i telewizji i europejskich instytucji kultury. Jej głównym celem jest zachęcenie użytkownika do interakcji z europejskim dziedzictwem.

W ramach kilkuletniej współpracy z Europeaną, NInA przeprowadził zbiórki audiowizualne prywatnych pamiątek z czasów transformacji, organizował hackaton dla programistów oraz konkurs remiksowania archiwów dla młodzieży. 19 marca zostanie opublikowana platforma storytellingowa poświęcona historii eksperymentalnego teatru Akademia Ruchu - projekt został stworzony z archiwów, pochodzących w dużej mierze ze zbiorów Europeany.