Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Muzycznie i filmowo, czyli NInA na Festiwalu Dwa Brzegi

Od 2 sierpnia w Kazimierzu nad Wisłą trwa 8. Edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Zapraszamy na pokazy filmowych koprodukcji Narodowego Instytutu Audiowizualnego: Pocztówek z Republiki Absurdu, Przyjaciół na 33 obroty i Nowej Warszawy. Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert Marcina Maseckiego Tradycja w poprzek, podczas którego artysta zagra utwory ze swojej płyty Polonezy.

 

 

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi od początku swojego istnienia zwraca uwagę na niestandardowe podejście Festiwalu do sztuki filmowej. Założeniem jest łączenie twórcy z odbiorcą literatury, muzyki, plastyki, fotografii: wszystkich dyscyplin, z których czerpie X Muza. To projekt artystyczny, odwracający się od masowego kina, przeznaczony dla koneserów kina i innych sztuk. Narodowy Instytut Audiowizualny już od pierwszej edycji jest partnerem Festiwalu.

4 sierpnia, o godz. 21.00 na kazimierskim rynku odbędzie się koncert Marcina Maseckiego zatytułowany Tradycja w poprzek. Na program koncertu złożą się utwory z płyty Polonezy, która została wydana przez Narodowy Instytut Audiowizualny i wytwórnię LADO ABC. Dodatkowym partnerem albumu jest Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża, organizator Festiwalu Kody w Lublinie.

 

Na Rynku w Kazimierzu Dolnym zagrają: Marcin Masecki – pianino, Maurycy IdzikowskiFilip Mazur – trąbki, Michał GórczyńskiTomasz Stawiecki – klarnety, Bartek SmorągiewiczTomasz Duda – saksofony, Michał TomaszczykPiotr Wróbel – puzony, Jerzy Rogiewicz – perkusja.

 

Koncert, którego współproducentem jest Narodowy Instytut Audiowizualny będzie retransmitowany 10 sierpnia w TVP2 o godz. 23.25. Zaś jesienią tego roku, nagranie dołączy do bogatych zbiorówNINATEKI.

 

Marcin Masecki swoją przygodę z muzyką zaczął już jako trzylatek, a dwanaście lat później grywał z najlepszymi jazzmanami w kraju. Mając 22 lata zdobył I nagrodę w Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie. Po studiach w prestiżowym Berklee College of Music w Bostonie potrafił świadomie i pewnie pokierować własną karierą. Niezmiennie towarzyszy mu fascynacja wszystkim, co krzywe, niezręczne, niewygodne. Polonezów zaczęło mu po prostu brakować: Taniec narodowy to forma zapomniana, wręcz martwa. Nie spełnia już swojej roli tańca balowego, nie jest też muzyką ku pokrzepieniu serc. Dziś mamy do czynienia z polonezem jedynie na studniówce oraz na recitalach chopinowskich – wyjaśnił artysta.

 

5 sierpnia o godz. 16.00 będzie można obejrzeć, aż dwie koprodukcje NInA.

 

Pierwszą z nich będzie paradokument Jana Holoubka Pocztówki z Republiki Absurdu. Film przedstawia alternatywną wizję Polski, gdzie rozmowy Okrągłego Stołu zakończyły się fiaskiem, a PRL trwa w najlepsze obchodząc 70-lecie swego istnienia. Jacek Świąder tak napisał o filmie Jana Holoubka w Gazecie Wyborczej: Obraz jest spojrzeniem młodego pokolenia na czasy PRL-u, a jednocześnie fantazją, spekulacją. Z jednej strony to próba umieszczenia współczesnych Polaków i Polski w dekoracjach sprzed ćwierćwiecza, z drugiej - zabawa w pokazanie, jak PRL mógłby wyglądać dziś, gdyby nie doszło do rozmów Okrągłego Stołu bądź nie doprowadziły one do pierwszych częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku.

 

Drugim filmem, który 5 sierpnia obejrzy kazimierska publiczność, będzie dokument Grzegorza Brzozowicza Przyjaciele na 33 obroty. Film przedstawia sylwetki dwóch wybitnych polskich artystów, współtwórców „Polskiej szkoły plakatu” – Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego.

7 sierpnia o godz. 16.00 odbędzie się pokaz filmu Nowa Warszawa w reż. Bartosza Konopki. Dokument ukazuje historię niemal już kultowej płyty Nowa Warszawa Stanisławy Celińskiej, Bartka Wąsika i Royal String Quartet. Film można obejrzeć w portalu NINATEKA.pl.