Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Muzycy z Portishead, The National i Radiohead w hołdzie polskim kompozytorom

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zaprasza na bezprecedensowy koncert. 29 listopada na jednej scenie Teatru Wielkiego – Operze Narodowej zabrzmią kompozycje trzech wielkich kompozytorów Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, zreinterpretowane przez młodsze pokolenie muzyków, kojarzonych ze sceną alternatywną – Beth Gibbons z Portishead, Bryce’a Dessnera z The National i Jonny’ego Greenwooda z Radiohead. W związku z koncertem portal Ninateka.pl przypomni oryginalne dzieła klasyków polskiej muzyki współczesnej oraz pokaże wywiad z Bryce’em Dessnerem.

 

 

Bryce Dessner (fot. Anne Mie Dreves)

 Podczas koncertu dojdzie do niezwykłego spotkania muzycznego. Wydarzeniem będzie występ Beth Gibbons, która wraz z Krzysztofem Pendereckim wykona partię solową III Symfonii op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego. Artystka wystąpi wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, którą poprowadzi Krzysztof Penderecki. Wspólny występ z Beth Gibbons to kolejna spektakularna współpraca Krzysztofa Pendereckiego z artystami, kojarzonymi przede wszystkim ze sceną muzyki alternatywnej.

Na specjalne zamówienie NInA Bryce Dessner, nowojorski kompozytor i gitarzysta, wykona podczas koncertu utwór „Réponse Lutoslawski”, inspirowany muzyką Witolda Lutosławskiego. Dessner, kompozytor i instrumentalista o polskich korzeniach, znany jest międzynarodowej publiczności przede wszystkim jako członek zespołów The National i Clogs. Albumy „The National Alligator” (2005) oraz „Boxer” (2007) zostały przez media okrzyknięte jednymi z najlepszych płyt ostatniej dekady.

Publiczność koncertu będzie mogła również wysłuchać utworu Jonny'ego Greenwooda 
„48 Responses to Polymorphia”, wykonanego po raz pierwszy w 2011 roku podczasEuropejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu – Greenwood to kompozytor i gitarzysta zespołuRadiohead, od wielu lat w swoich kompozycjach nawiązującego do twórczości Mistrza. Artyści dali wspólny koncert na Open’er Festival, w Barbican Hall wLondynie oraz we włoskim Arco. Nagrali również płytę „Jonny Greenwood and Krzysztof Penderecki” wydaną przez Nonesuch Records.

W związku z koncertem Ninateka.pl, portal wydawany przez NInA, przypomina dzieła klasyków polskiej muzyki współczesnej oraz zaprasza do obejrzenia wywiadu Agnieszki Szydłowskiej 
z Bryce’em Dessnerem
, który opowiada m.in. o swoich muzycznych inspiracjach, polskich korzeniach oraz o warszawskim koncercie z Beth Gibbons, Jonnym Greenwoodem oraz Krzysztofem Pendereckim. Dodatkowo będzie można obejrzeć reportaż ze spotkania Krzysztofa Pendereckiego 
z Greenwoodem oraz królem elektroniki i techno Aphex Twinem podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu w 2011 roku.

Koncert wpisuje się w działalność programową Narodowego Instytutu Audiowizualnego, który organizuje, współtworzy, rejestruje wydarzenia muzyczne i popularyzuje wiedzę o muzyce. Jednym 
z ostatnich czołowych przedsięwzięć NInA jest uruchomienie unikatowego w skali europejskiej serwisu internetowego Trzejkompozytorzy.pl poświęconej twórczości trzech wielkich twórców: Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Organizatorem i pomysłodawcą koncertu jest Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a kuratorem Filip Berkowicz. Współorganizatorzy to Teatr Wielki – Opera Narodowa i Polskie Radio. Partnerem wydarzenia jest KPMG. Oficjalnym przewoźnikiem imprezy są Polskie Linie Lotnicze LOT.

 

Program koncertu:

Krzysztof Penderecki Polymorphia*
Jonny Greenwood 48 Responses to Polymorphia^
Witold Lutoslawski Muzyka żałobna*
Bryce Dessner
 Réponse Lutoslawski^

- przerwa –

Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia op. 36 Symfonia pieśni żałosnych*+

Beth Gibbons – śpiew+
Krzysztof Penderecki – dyrygent*
Bassem Akiki – dyrygent^ 
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia