Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Muzycy z Portishead, The National i Radiohead reinterpretują utwory polskich kompozytorów

29 listopada w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się wyjątkowy koncert. Na jednej scenie zabrzmią kompozycje trzech wielkich kompozytorów Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego, twórczo reinterpretowane przez młodsze pokolenie muzyków, kojarzonych ze sceną alternatywną – Beth Gibbons z Portishead, Bryce’a Dessnera z The National i Jonny’ego Greenwooda z Radiohead. Organizatorem i pomysłodawcą koncertu jest Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA).

 

 

Podczas koncertu dojdzie do niezwykłego spotkania muzycznego. Wydarzeniem będzie występ Beth Gibbons, która wraz z Krzysztofem Pendereckim wykona partię solową III Symfonii op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego. Artystka wystąpi wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, którą poprowadzi Krzysztof Penderecki. Wspólny występ z Beth Gibbons to kolejna spektakularna współpraca Krzysztofa Pendereckiego z artystami, kojarzonymi przede wszystkim ze sceną muzyki alternatywnej. Beth Gibbons jest wokalistką, autorką tekstów, producentką i współzałożycielką kultowego brytyjskiego zespołu Portishead, uznawanego obok Massive Attack i Tricky’ego za twórcę stylu trip hop.

Na specjalne zamówienie NInA Bryce Dessner, nowojorski kompozytor i gitarzysta, wykona podczas koncertu utwór Réponse Lutoslawski”, inspirowany muzyką Witolda Lutosławskiego. – „Jego muzyka otwiera wiele przestrzeni i kierunków. Wyjąłem z niej to, co dla mnie najcenniejsze i poszedłem własną drogą. Uważni słuchacze z pewnością usłyszą w moim utworze elementy folku, który mnie inspiruje” – mówi artysta. Dessner, kompozytor i instrumentalista o polskich korzeniach, znany jest międzynarodowej publiczności przede wszystkim jako członek zespołów The National iClogs.  Albumy „The National Alligator” (2005) oraz „Boxer” (2007) zostały przez media okrzyknięte jednymi z najlepszych płyt ostatniej dekady. Jest ponadto założycielemMusicNOW Festival, wydarzenia odbywającego się corocznie od 2006 roku w  mieście jego urodzenia, Cincinnati w stanie Ohio, goszczącego przedstawicieli różnych nurtów muzycznych – od alternatywy po muzykę współczesną.

 

Publiczność koncertu będzie mogła również wysłuchać utworu Jonny'ego Greenwooda 
„48 Responses to Polymorphia”, wykonanego po raz pierwszy w 2011 roku podczasEuropejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu - Greenwood to kompozytor i gitarzysta zespołuRadiohead, od wielu lat w swoich kompozycjach nawiązującego do twórczości Mistrza. 

 

„Różne gatunki i style muzyczne przenikają się dziś ze sobą i jestem przekonany, że nie ma od tego odwrotu. Cieszę się, że współpraca między twórcami reprezentującymi różne pokolenia i gatunki muzyczne, którą zainicjowało spotkanie Krzysztofa Pendereckiego z Jonny’m Greenwoodem podczas Europejskiego Kongresu Kultury w 2011 roku, dalej rozwija się i inspiruje do twórczego dialogu z muzyką wybitnych polskich kompozytorów” – mówi Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA).

 

Organizatorem i pomysłodawcą koncertu jest Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a kuratorem Filip Berkowicz. Współorganizatorzy to Teatr Wielki – Opera Narodowa i Polskie Radio. Partnerem wydarzenia jest KPMG. Oficjalnym przewoźnikiem imprezy są Polskie Linie Lotnicze LOT.

Program koncertu:

 

Krzysztof Penderecki Polymorphia*
Jonny Greenwood 48 Responses to Polymorphia^
Witold Lutoslawski Muzyka żałobna*
Bryce Dessner
 Réponse Lutoslawski^

 

- przerwa –

 

Henryk Mikołaj Górecki III Symfonia op. 36 Symfonia pieśni żałosnych*+

 

Beth Gibbons – śpiew+
Krzysztof Penderecki – dyrygent*
Bassem Akiki – dyrygent^ 
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

 

W związku z koncertem NINATEKA.PL w cyklu „Classics Reloaded” przypomni oryginalne dzieła klasyków polskiej muzyki współczesnej – od twórczości Pawła Mykietyna, przez bohaterów kolekcji trzejkompozytorzy.pl, po spotkania z piosenką, teatrem i animacją. Dodatkowo będzie można obejrzeć reportaż ze spotkania Krzysztofa Pendereckiego z Jonny’m Greenwoodem oraz królem elektroniki i techno Aphex Twinem podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu w 2011 roku.