Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
mat. NInA
Powrót

Mistrzowie kina, teatru i muzyki, światowa konferencja archiwów audiowizualnych- NInA podsumowuje 2016 rok

Ponad 220 wydarzeń - projekcji filmowych, pokazów zarejestrowanych spektakli oraz koncertów, koprodukcja jednego z najlepszych polskich seriali ostatnich lat oraz kinowych hitów, współorganizacja światowej konferencji archiwów audiowizualnych FIAT/IFTA, kolejna edycja festiwalu NInA Wersja Beta, nowe wydawnictwa DVD z filmami dokumentalnymi i spektaklem: to zaledwie kilka wydarzeń sygnowanych w 2016 roku przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Portale Instytutu notują stały wzrost zasobów i liczby odwiedzających je internautów. Mijający rok obfitował w liczne wydarzenia z kulturalnej najwyższej półki.

Mijający rok w NInA był czasem wyjątkowych premier. W styczniu w wielofunkcyjnej sali audiowizualnej Ziemia Obiecana rozpoczął się przegląd „Z kamerą wśród oper”, czyli zarejestrowanych w ostatnich latach najlepszych spektakli operowych. Pokazom towarzyszyły spotkania i rozmowy z artystami odpowiedzialnymi za kolejne etapy powstawania widowiska, między innymi za reżyserię, scenografię i śpiew.                                                                                     

Ogromnym powodzeniem cieszy się całoroczny cykl projekcji pereł polskiego kina, wybranych osobiście przez Martina Scorsese, a pokazywanych wcześniej w amerykańskich, australijskich i brytyjskich kinach. „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa, „Wesele” Andrzeja Wajdy, „Faraon” Jerzego Kawalerowicza i wiele innych arcydzieł NInA pokazuje w odnowionych cyfrowo wersjach. Instytut jest także partnerem wydanych na tę okazję boksów „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”.    

W wakacyjne miesiące na zielonym i bardzo przyjaznym dziedzińcu NInA odbyły się koncerty znanych i cenionych polskich zespołów i artystów m.in. Wacława Zimpla czy Shy Albatross w ramach cyklu „NInA Na Ucho”  .                                                                                                                      

W 2016 roku Instytut dysponujący jedyną niekomercyjną salą audiowizualną w Polsce z projektorem 4K oraz innowacyjnym systemem dźwiękowym Dolby Atmos, zainaugurował  serię wyjątkowych wydarzeń muzycznych w tej najwyższej obecnie jakości dźwięku. Zarejestrowane, a następnie premierowo pokazane zostały: „Pasja wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego i prawykonanie „Sanctus Adalbertus” op. 71 Henryka Mikołaja Góreckiego.

Wydarzenia w NInA dostarczają nie tylko wrażeń estetycznych, proponują też refleksję nad najważniejszymi zjawiskami współczesnej kultury audiowizualnej. Wiosną odbyła się kolejna edycja festiwalu NInA Wersja Beta, tym razem poświęcona nowej fali seriali autorskich. Nasi widzowie mogli jako pierwsi w Polsce obejrzeć koprodukowany przez NInA serial „Artyści”, autorstwa niepokornego duetu Monika Strzępka i Paweł Demirski. „Artyści” to jedna z najbardziej docenionych przez widzów i krytykę, produkcji telewizyjnych 2016 roku.

W rankingu tygodnika „Newsweek” serial zajął drugie miejsce, ustępując tylko produkcji amerykańskiej. „Artyści” znaleźli się też w podsumowaniu najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2016 roku, przygotowanym przez „Politykę”.

W trakcie festiwalu NInA wersja Beta można było też obejrzeć nowości z targów MIPTV w Cannes oraz zastanowić się nad zmianami, jakie przeszły w ciągu ostatnich dekad polskie produkcje telewizyjne.

W ciągu 19 miesięcy od otwarcia nowej siedziby Instytutu, NinA stał się jednym z najważniejszych miejsc odbioru ogólnodostępnej i otwartej kultury na najwyższym poziomie. W 2016 roku w ponad 200 wydarzeniach wzięło udział ponad 35 tysięcy uczestników! Doceniła to między innymi redakcja „Co jest grane”, dodatku do „Gazety Wyborczej”, nominując siedzibę NInA do prestiżowej nagrody Wdechy 2015 w kategorii „Miejsce roku”. Z kolei opiniotwórczy portal Natemat.pl wymienił ją jako jedno z miejsc, które trzeba odwiedzić w 2016 roku.

Narodowy Instytut Audiowizualny to nie tylko wyjątkowe wydarzenie artystyczne, spotkania i debaty z zaproszonymi gośćmi oraz udział w najważniejszych polskich festiwalach, ale także edukacja. W 2016 roku w warsztatach dotyczących edukacji medialnej, w tym w cyklicznych seminariach audiowizualnych dla animatorów, edukatorów i pracowników instytucji kultury udział wzięło aż 10 000 osób!

 

Zdigitalizowane filmy Wajdy, Różewicza, Idziaka oraz DVD ze spektaklem Kantora

W 2016 roku premierę miała kolejna płyta z cieszącej się dużą popularnością serii Polska Szkoła Dokumentu. Do wydanych w poprzednich latach filmów Andrzeja Munka, Marii Zmarz-Koczanowicz, Krzysztofa Kieślowskiego, Marcela Łozińskiego, Pawła Łozińskiego czy Andrzeja Titkowa dołączyły eksperymentujące z formą, niezwykle oryginalne dokumenty Bogdana Dziworskiego.

Z kolei w 101. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora NInA wydała wyjątkowe DVD ze spektaklem „Umarła klasa”. Przedstawienie zarejestrował sam Andrzej Wajda, który czuwał też nad jego cyfrową rekonstrukcją, przeprowadzoną w pracowniach digitalizacyjnych NInA.

Te ostatnie pracują pełną parą przez cały rok - NInA digitalizuje średnio miesięcznie około 240 godzin materiałów audiowizualnych, zarówno profesjonalnych jak i amatorskich, wykonuje do tego około 120 000 skanów. W 2016 roku było ich w sumie 2,5 miliona.

Wśród zdigitalizowanych w 2016 roku materiałów są „Dyrygent” Andrzeja Wajdy, „Wolne miasto” Stanisława Różewicza i „Nauka latania” Sławomira Idziaka, filmy Bogdana Dziworskiego, a także unikatowe materiały zapisane na amatorskich taśmach 9,5 mm i 8 mm m.in.: filmów z udziałem Witkacego (należące do zasobów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza) i fragment kroniki filmowej z marszałkiem Józefem Piłsudskim.  Do tego należy dodać ponad 800 godzin nagrań domowych, które NInA bezpłatnie digitalizuje.

 

NInA liderem międzynarodowych projektów

W dniach 12-15 października NInA był gospodarzem i współorganizatorem jubileuszowej, 40. konferencji Federacji Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA. Tematem tegorocznej edycji było „Rethink the Future of AV”, a udział w niej wzięło ponad 200 ekspertów w zakresie digitalizacji, archiwizacji, nowych technologii i udostępniania z całego świata. Uczestnicy i goście wspólnie przyglądali się przyszłości i kierunkom rozwoju archiwów audiowizualnych z perspektywy strategii zabezpieczenia dziedzictwa, związanego z rozwojem technologii, oraz z perspektywy nowych formatów produkcji audiowizualnych. NInA aktywnie włączał się także w międzynarodowe projekty takie jak EUscreenXL, był liderem projektu „Tu Europeana”, szerzącego wiedzę o największej europejskiej bibliotece cyfrowej, czy „In Between”, organizowanego przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność i zachęcającego młode pokolenie Europejczyków do poznawania historii XX wieku.

Dzięki możliwościom, jakie stwarza nowa siedziba NInA wspiera międzynarodowe inicjatywy, których celem jest wykorzystanie nowych technologii  do lepszego i bardziej angażującego uwagę widza opowiadania historii. Instytut jest partnerem strategicznym „StoryCode Warsaw” międzynarodowej społeczności, skupiającej osoby poszukujące nowoczesnych form narracji. Spotkania odbywają się w 20 miastach na świecie, m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Berlinie, Londynie i Brukseli, i gromadzą setki entuzjastów nowoczesnych form storytellingu. NInA był gospodarzem 5 z 6 dotychczasowych spotkań sieci, które miały miejsce w Warszawie. W siedzibie Instytutu odbyła się też druga edycja „Learn Do Share Warsaw”, projektu zainicjowanego przez przez Lance’a Weilera na Columbia University w Nowym Jorku, który stwarza przestrzeń do dyskusji z milionową publicznością o przyszłości mediów, nowych sposobach narracji i technologiach transmedialnych. „Lean Do Share” realizowany jest w wielu miastach na całym świecie m.in. w Los Angeles, Nowym Jorku, Miami, Göteborgu, Gandawie, Paryżu, Montrealu, Londynie i Barcelonie.

 

Rosnąca liczba zasobów i gości w portalach NInA

NInA w 2016 systematycznie rozbudowywał rodzinę swoich portali o nowe treści. W portalu Ninateka.pl udostępnił już ponad 6300 rozmaitych materiałów audiowizualnych, między innymi filmów fabularnych i dokumentalnych, reportaży, rejestracji spektakli i koncertów, audycji. Na Ninateka.pl swoje premiery miało m.in. „Kilka opowieści o człowieku” Bogdana Dziworskiego czy „Nieobecność” Magdaleny Łazarkiewicz.    

NInA nieustannie poprawia funkcjonalność i estetykę swoich portali. We wrześniu Instytut przedstawił nowa odsłonę serwis Muzykoteka Szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl). Portal profiluje treści w zależności od tego, kto z niego korzysta, jest też w pełni dostępny na urządzeniach mobilnych. W nowym roku szkolnym na dzieci i młodzież czekało wiele nowości na przykład cykl komiksów opartych na librettach najsłynniejszych oper, ale także kilkaset utworów muzycznych, sylwetki kompozytorów, gry i zabawy, zaś na nauczycieli przystępne scenariusze i zestawy ćwiczeń między innymi przygotowane przez Barbarę Kingę Majewską „Muzyczne smaki” łączące naukę słuchania z kulinariami. Premierę miała także aplikacja mobilna „Orkiestrownik” umożliwiająca zajrzenie w głąb orkiestry symfonicznej, przygotowana wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca.  

W grudniu ukazał się 200 numer Dwutygodnik.com, internetowego magazynu poświęconego kulturze wydawanego przez NInA. Powołany do życia w 2009 roku Dwutygodnik.com w krótkim czasie stał się jednym z najbardziej opiniotwórczych mediów kulturalnych w Polsce.  

NInA jest także wydawcą internetowego Polskiego Słownika Biograficznego (ipsb.nina.gov.pl) – największej bezpłatnej polskiej internetowej biblioteki multimedialnej poświęconej najwybitniejszym postaciom, które wpłynęły na historię Polski. Rozpoczęto pracę nad rozwojem serwisu w wielotematyczny portal o tematyce historycznej, choć nadal zorganizowany wokół biogramów.  W 2016 roku portale NInA miały średnio prawie 750 tysięcy odsłon miesięcznie oraz prawie 200 tysięcy unikalnych użytkowników.

 

 

Orły, Lwy, Złote oraz Platynowe Płyty i inne wyróżnienia dla koprodukcji  i wydawnictw NInA

Narodowy Instytut Audiowizualny od lat wspiera ambitne projekty kulturalne. W 2016 był to między innymi album „1976: A Space Odyssey Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir”, efekt współpracy muzyków reprezentujących różne pokolenia i style. Koprodukowana przez NInA płyta otrzymała aż dwa Fryderyki (i pięć nominacji do tej nagrody), a także Złota Płytę. Inne wydawnictwo sygnowane przez Instytut, „Mamut” duetu Fisz Emade zyskało status Platynowej Płyty. NInA była też partnerem 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, który trafił na pierwsze miejsce listy najważniejszych wydarzeń kulturalnych, przygotowanej przez tygodnik „Polityka” (kategoria: muzyka poważna). 

Łączący efektowną formę filmową oraz muzykę współczesną cykl „Audiowizje” to kolejny doceniony i nagrodzony w 2016 roku projekt NInA. W ramach drugiej edycji programu powstały teledyski „Novella” Iwony Bieleckiej do muzyki Sławomira Krupczaka oraz „Limbs of Sun” Krzysztofa Skoniecznego i Jacquline Sobiszewski do kompozycji Mikołaja Laskowskiego, nagrodzony na 16. Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w konkursie „Powiększenie”.

Instytut od lat wspiera też polskie kino. W 2016 roku ponad półtora miliona widzów obejrzało koprodukcje filmowe NInA: „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego i „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy. Oba filmy były nagrodzone na festiwalu w Gdyni: ten pierwszy za najlepsze zdjęcia, najlepszy profesjonalny debiut aktorski i najlepszą charakteryzację; ten drugi to laureat Srebrnych Lwów oraz nagrody za najlepszy scenariusz. W podsumowaniu najważniejszych wydarzeń kulturalnych w 2016 roku tygodnik „Polityka” umieścił „Wołyń” na czwartym, a „Jestem mordercą” na piątym miejscu w kategorii „Film”.

W pierwszych miesiącach 2017 roku do polskich kin wejdą oczekiwane filmy wielkich mistrzów: „Powidoki” Andrzeja Wajdy oraz „Pokot” Agnieszki Holland, który podczas 67. edycji festiwalu w Berlinie powalczy o nagrodę główną, czyli Złote Lwy. NInA jest też koproducentem nowych filmów Małgorzaty Szumowskiej („Twarz”) i Jana Hryniaka („Kantor. Nie powrócę tu”).

Kolejna dziedzina, w której artystów wspiera NinA to teatr. Koprodukowane przez Instytut spektakle   „Ich czworo” Marcina Wrony oraz słuchowisko „Von Bingen. Historia prawdziwa” w reżyserii Waldemara Modestowicza zostały nagrodzone na Festiwalu Dwa Teatry.

 

Standardy jakości

NInA, jako jedna z pierwszych instytucji w Polsce uzyskał poświadczenie skuteczności zarządzania jakością według najnowszej międzynarodowej normy ISO 9001:2015 w zakresie kluczowych obszarów działalności: digitalizacji, archiwizacji i udostępniania zasobów audiowizualnych. Dołączył także do grona sygnatariuszy Karty Różnorodności, zobowiązując się do wdrażania zasad zarządzania różnorodnością i polityki równego traktowania. 

 

To jeszcze nie koniec – Pakiet premier na Boże Narodzenie na ninateka.pl

Święta to doskonały czas do nadrobienia teatralnych oraz filmowych zaległości. Od 16 do 30 grudnia w portalu będzie można obejrzeć „Ki” Leszka Dawida, „Mojego Nikifora” Krzysztofa Krauzego i „Boisko bezdomnych” Kasi Adamik, a także poświęcony kultowej gdańskiej grupie jazzowo-yassowej dokument „Miłość” Filipa Dzierżawskiego oraz spektakl Piotra Fronczewskiego „Ja, Feuerbach”. Ten ostatni zagości w Ninatece na stałe.