Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Kulturalne prezenty do oglądania i słuchania online na Święta

Specjalnie z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) przygotował świąteczną paczkę audiowizualnych premier dostępnych na ninateka.pl od poniedziałku, 23 grudnia. Wśród nich m.in. znakomite koncerty Stańki i Miśkiewicza, „Jolanta” Piotra Czajkowskiego w reż. Mariusza Trelińskiego z Teatru Maryjskiego, kolędy w opracowaniu Lutosławskiego, a także bliskie spotkania z Romanem Polańskim, Walerianem Borowczykiem, Marcelem Łozińskim i innymi.

fot. Sarah Parrot, CC BY-NC-SA

Tuż przed Wigilią, 23 grudnia na portal Narodowego Instytutu Audiowizualnego ninateka.pl trafi specjalnie wyselekcjonowany zestaw bożonarodzeniowych, kulturalnych upominków do słuchania i oglądania 24 godziny na dobę. 

Nie zabraknie muzycznych atrakcji, do których bez wątpienia należą koncerty: Tomasza Stańki z amerykańskimi muzykami Davidem Virellesem, Thomasem Morganem oraz Geraldem Cleaverem w programie inspirowanym poezją Wisławy Szymborskiej, i Henryka Miśkiewicza z zespołem z udziałem amerykańskiego trębacza Michaela „Patchesa” Stewarta w repertuarze z wydanej w zeszłym roku płyty „Full Drive 3”. Koncerty zostały zarejestrowane odpowiednio podczas inauguracji 7. Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu nad Wisłą oraz w studiu im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce. W NINATECE znajdzie się również trójkowy koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy, który odbył się w grudniu ubiegłego roku. 

Prawdziwą gratkę dla melomanów stanowić będzie z pewnością rejestracja petersburskiego spektaklu „Jolanta” na podstawie jednoaktowej opery Piotra Czajkowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego pod batutą Valerego Gergieva z tytułową rolą Anny Netrebko z 2009 roku. Przeniesienie przedstawienia na deski Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie w nowej odsłonie (premiera grudzień 2013) spotkało się z niezwykle pozytywnym przyjęciem publiczności i krytyki. Petersburska inscenizacja „Jolanty” jest, dużo mroczniejszą od jej warszawskiej wersji, opowieścią o losie niewidomej dziewczyny, która żyje w świecie własnej wyobraźni i odzyskuje wzrok dzięki i dla miłości do ukochanego. Rejestracja przedstawienia w telewizyjnej reżyserii Kasi Adamik da znakomitą okazję do konfrontacji obu spektakli.  

Znane kolędy w opracowaniu muzycznym Witolda Lutosławskiego w wykonaniu m.in. Olgi Pasiecznik i Jadwigi Rappé to kolejna, ostatnia już porcja muzycznych prezentów. 

Filmowy zestaw choinkowy otworzyć może slapstickowy film Waleriana Borowczyka „Astronauci” będący opowieścią o konstruktorze-wynalazcy i jego sowie, wyruszających w pełną przygód podróż statkiem kosmicznym. NInA był partnerem retrospektywy Waleriana Borowczyka podczas tegorocznej edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.  

Wśród udostępnianych specjalnie przed Świętami materiałów znajdzie się ponadto „Mój dom” Magdaleny Szymków, dokument produkcji Wajda Studio, nagradzany na wielu festiwalach. Dramat dwóch kobiet - Polki i Niemki, których losy splotły się w Szczecinie zobrazowany na tle wielkich historycznych procesów, wojny, deportacji i masowych przesiedleń. Będzie można obejrzeć także poruszający, po części autobiograficzny obraz Marcela Łozińskiego „Tonia i jej dzieci”. Film przedstawia historię rodzeństwa naznaczonego ideowymi wyborami swoich rodziców. Ich matka, przedwojenna komunistka, została aresztowana i oskarżona o współpracę z wywiadem amerykańskim i osadzona w więzieniu na pięć i pół roku. Ten traumatyczny czas jej dzieci, 11-letnia Werka i 9-letni Marcel, spędzili samotnie tułając się po kolejnych domach dziecka.  

Wyjątkowy 25-minutowy montaż materiałów filmowych Zofii Chomętowskiej – najciekawszej polskiej fotografki pierwszej połowy XX wieku zakończy blok filmowy. Artystka przez lata pozostawała nieznana ze swojej pracy nad filmem, choć debiutowała nie pokazem zdjęć, a ruchomym obrazem. „Ja kinuję” zrealizowany został przez Karolinę Puchałę-Rojek, towarzyszy mu komentarz literacki Mikołaja Łozińskiego i muzyka Kapeli ze Wsi Warszawa. 

NInA zaprosi również do bliskich spotkań z Romanem Polańskim w cyklu realizowanym wspólnie z Telewizją Polską, „Rozmowy poszczególne”. Reżyser o swoim trudnym, naznaczonym wojną dzieciństwie, latach spędzonych w Łódzkiej Szkole Filmowej, karierze w Hollywood i pełnym dramatycznych wydarzeń życiu rodzinnym opowie Jackowi Żakowskiemu. 

Na zakończenie świątecznego dnia, dobrą propozycję spędzenia wieczoru może stanowić radiowa adaptacja „Szkiców piórkiem” Andrzeja Bobkowskiego w interpretacji Adama Ferencego. Dzienniki pisane przez cztery lata wojny to drobiazgowy zapis podróży Bobkowskiego rowerem z południa Francji do Paryża, ale przede wszystkim wnikliwy namysł nad przemianami, jakie zachodziły wówczas w Paryżu, Francji i Europie, portret czasów i człowieka krytycznie przyglądającego się ludzkości, kulturze i kondycji Europejczyków. 

Wszystkie wymienione kulturalne prezenty dostępne będą od poniedziałku, 23 grudnia na ninateka.pl nieodpłatnie. Wyjątek stanowi spektakl „Jolanta”, który ze względu na prawa twórców i producentów będzie można oglądać po zalogowaniu i uiszczeniu niewielkiej opłaty. 

W NINATECE, portalu prowadzonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny na ninateka.pl znaleźć można już ponad 2700 rozmaitych zasobów audio i wideo dotyczących szeroko rozumianej kultury. W NINNATECE udostępniane są m.in. rejestracje spektakli teatralnych takich twórców jak Jerzy Grzegorzewski, Jerzy Jarocki, Andrzej Wajda, Krzysztof Warlikowski, Krystian Lupa, Grzegorz Jarzyna i inni, oraz etiudy filmowe, klasyczne dzieła polskiej animacji, fabuły, audycje radiowe i telewizyjne, koncerty muzyki poważnej i popularnej.