Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
materiały NIFC
Powrót

Konkurs Chopinowski 1975: przeżyjmy to jeszcze raz

W sobotę, 24 października o godz. 18.00 w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (NInA) odbędzie się pokaz koncertu wszystkich laureatów IX Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1975 roku na wielkim ekranie i rozmowa z prof. Andrzejem Jasińskim, nauczycielem Krystiana Zimermana. Wstęp wolny.

Trwa XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Zanim zamkną się klapy w ostatnim Steinwayu, w nowej siedzibie NInA na warszawskim Służewie będzie można odbyć niecodzienną, muzyczną podróż w przeszłość sprzed 40 lat, tak drogą polskiej publiczności.  

Bezapelacyjnym zwycięzcą IX edycji konkursu był Krystian Zimerman. Po raz pierwszy jedna osoba otrzymała nie tylko Złoty Medal i Grand Prix, ale także nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków i nagrodę TIFC za najlepszego poloneza. Kolejne miejsca zajęli uczestnicy z ZSRR (Dina Joffe, Tatiana Fiedkina i Paweł Giliłow) oraz Amerykanin Dean Kramer i Brazylijka Diana Kacso.

Jednorazowy, specjalny pokaz koncertu wszystkich laureatów z 1975 roku, który okazał się zwycięski dla Zimermana, odbędzie się w sobotę, 24 października o godz. 18.00 w zmodernizowanej siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa, stacja Metro Służew). Wstęp wolny.

Gościem specjalnym pokazu będzie profesor Andrzej Jasiński, nauczyciel Krystiana Zimermana, wieloletni juror Konkursu Chopinowskiego (w tym przewodniczący komisji w XIV, XV i XVI edycji). Spotkanie i rozmowę poprowadzi Magdalena Todynek-Jabłońska z biura prasowego tegorocznego wydania.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie włączenie do Archiwum NInA w siedzibie Instytutu wyboru materiałów audiowizualnych z konkursu z 1975 roku, które będzie można przeglądać na jednym z kilkunastu stanowisk.

Archiwum NInA to nieocenione źródło informacji, wrażeń i emocji, jakie niesie kultura audiowizualna, pozostająca w zasobach NInA - obecnie ponad 10 000 materiałów m.in. filmy fabularne i dokumentalne, animacje, koncerty, spektakle, słuchowiska i audycje radiowe. Najstarsze materiały dostępne w Archiwum NInA pochodzą z lat 30. XX w. - są to amatorskie filmy Zofii Chomętowskiej, pionierki polskiej fotografii.  

Pliki do pobrania
DOCX
Konkurs Chopinowski 1975_ przeżyjmy to jeszcze raz_informacja prasowa.docx