Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

„Joanna” nominowana do Oscara!

Po raz pierwszy w historii polskiej kinematografii aż trzy polskie filmy zostały nominowane do Oscara, w tym „Joanna”, film dokumentalny Anety Kopacz, koprodukowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny.
Kadr z Joanny
Joanna, reż. A. Kopacz

Joanna" Anety Kopacz została nominowana do Oscara w kategorii film krótkometrażowy. Film opowiada historię Joanny Sałygi, blogerki, twarzy fundacji Rak'n'Roll, która na blogu "Chustka" opisywała swoją walkę z nowotworem. Bohaterka w 2010 roku dowiedziała się, że zostały jej trzy miesiące życia. Swojemu pięcioletniemu synowi obiecała, że zrobi wszystko, aby żyć jak najdłużej. To opowieść o chorobie, śmierci, o walce, ale również o życiu i miłości.

,,
Nominacja do Oskara to znacznie więcej, niż kiedykolwiek oczekiwałam. Brzmi tak surrealistycznie, że aż niewiarygodnie. Od początku realizowałam skromny film o tym, co najprostsze i – dla mnie - najpiękniejsze zarazem. W pocie czoła, bez wystarczających środków, ale za to z wielką pasją i zaangażowaniem. Nie mając nawet pewności, czy film w ogóle powstanie. W każdej chwili bowiem moja bohaterka mogła powiedzieć „dość kręcenia”. To było jej święte prawo. Film powstał, objechał świat, zdobył mnóstwo nagród, dla wielu widzów stał się bardzo ważny. A dzisiaj jest na samym szczycie. Dziękuję wszystkim wspaniałym ludziom, z którymi miałam szczęście pracować. Szczególnie dziękuję Joannie i jej rodzinie, że podzielili się ze mną kawałkiem swojego życia. To nasz wspólny sukces
,,

– mówiła Aneta Kopacz po otrzymaniu informacji o nominacji.

Producentem „Joanny" jest Wajda Studio, koproducentem Narodowy Instytut Audiowizualny, sponsorem zaś Codemedia.

„Joanna" to jeden z najbardziej nagradzanych dokumentów ostatniego roku. Zdobyła ponad 20 nagród, wśród nich: Nagrodę dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego w Palm Springs, Silver Eye w Jihlavie, Nagroda Jury Młodzieżowego w Lipsku, Wyróżnienie Specjalne Jury na DocsBarcelona, Nagrodę Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym i wiele innych.

Autorem zdjęć do filmu jest jeden z najzdolniejszych operatów młodego pokolenia, Łukasz Żal, współautor zdjęć do „Idy”, również nominowanej do Oscara za zdjęcia, a muzykę skomponował laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek.

Czy „Joanna” dostanie Oscara? Wielka gala, na której zostanie ogłoszona lista laureatów, odbędzie się 22 lutego 2015.