Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Joanna i tak wygrywa!

„Joanna”, koprodukowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny dokument Anety Kopacz zakończył trwającą niemal dwa lata spektakularną drogę po najlepszych filmowych festiwalach świata w wyjątkowy sposób – nominacją do Oscara. Tym samym na stałe wpisał się w historię światowej kinematografii. Od 20 lutego film jest w kinach w całej Polsce.
Kadr z Joanny
Joanna, reż. A. Kopacz
,,
Nie czuję się rozczarowana, ani tym bardziej przegrana. Zrobiłam film, który porusza ludzi na całym świecie, jest dla nich ważnym doświadczeniem i szczególnym przeżyciem. Film, który zdobył mnóstwo nagród i został nominowany do Oscara! I wreszcie, dzięki któremu pamięć o Joannie przetrwa, a Jaś będzie mógł zobaczyć zwykły dzień ze swoją mamą. Nie da się już przegrać! Serdecznie dziękuję moim producentom: Wajda Studio i Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu, szczególnie Alicji Kizińskiej za wspaniałą pracę producencką, sponsorom: Codemedia i Canon, cudownej ekipie, m.in.: Janowi A.P. Kaczmarkowi, Łukaszowi Żal, Jackowi Hameli. Dziękuję Joannie Soleckiej i jej zespołowi oraz Tomkowi Średniawa, a także wszystkim tym, którzy wspierali film. Dziękuję z całego serca
,,

– mówiła po ceremonii oscarowej Aneta Kopacz.

Joanna" opowiada historię blogerki Joanny Sałygi,  która na blogu „Chustka" opisywała swoją walkę z nowotworem. Bohaterka w 2010 roku dowiedziała się, że zostały jej trzy miesiące życia. Swojemu pięcioletniemu synowi obiecała, że zrobi wszystko, aby żyć jak najdłużej. To opowieść o chorobie, śmierci, o walce, ale przede wszystkim o życiu i miłości.

„Joanna” powstała dzięki współdziałaniu Wajda Studio Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Michał Merczyński, do którego Aneta Kopacz przyszła z pomysłem filmu, wsparł reżyserkę na wczesnym etapie produkcji i zarekomendował ją w akcji crowfundingowej wspieramkulture.pl, która pomaga w organizacji społecznych zbiórek pieniędzy na cele kulturalne. Akcja zakończyła się sukcesem, zakładaną sumę, prawie 37 tysięcy złotych udało się zebrać w zaledwie miesiąc. - „442 osoby wsparły ten film, dając na niego własne pieniądze. To jest fenomen kulturalny i społeczny, oni wszyscy też są koproducentami filmu, który zaszedł tak wysoko” – mówi Merczyński.

Joanna" jest najbardziej nagradzanym dokumentem ostatniego roku. Zdobyła ponad 20 nagród na prestiżowych festiwalach m.in. Nagrodę dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego w Palm Springs i Nagrodę Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym i wiele innych. Film od początku cieszył się bardzo dobrą prasą w kraju i za granicą. The New York Times podkreślał, że „Joanna” tworzy nową jakość w filmie dokumentalnym, przełamując dystans pomiędzy twórcą i bohaterem, z kolei już Washington Post przewidywał, że „Joanna" jest najsilniejszym zawodnikiem w kategorii dokumentów krótkometrażowych, a reżyserka Aneta Kopacz „tworzy portret osoby o wielkiej odwadze i wdzięku”. Redaktorzy Indiewire uzasadniali, że film jest „niezwykle intensywnym, głęboko ludzkim portretem ostatnich dni życia” i „choć nie jest łatwy do oglądania, to z pewnością bardzo poruszający”.

„Dokument w polskim kinie jest marką, która zawsze utrzymywała wysoki poziom, nawet gdy produkcja filmów fabularnych przeżywała kryzys. Świadczą o tym nie tylko nazwiska tak wybitnych twórców jak Kazimierz Karabasz czy Marcel Łoziński, których dzieła wydajemy w Polskiej Szkole Dokumentu, ale także nowe pokolenie, które wchodzi w świat i ten świat podbija. Tegoroczne nominacje do nagród Akademii Filmowej pokazały siłę polskiego kina. Otrzymaliśmy aż pięć nominacji i po raz pierwszy polski film wygrał w kategorii filmu nieanglojęzycznego. To wielki sukces, gratuluję z całego serca Pawłowi Pawlikowskiemu i całej ekipie. Korzystajmy z tej świeżej energii, szukajmy nowych tematów, stawiajmy również na młodych twórców” – mówi Michał Merczyński.

Autorem zdjęć do filmu jest jeden z najzdolniejszych operatów młodego pokolenia, Łukasz Żal, współautor zdjęć do „Idy”, również nominowanej do Oscara za zdjęcia, a muzykę skomponował laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek.

Od 20 lutego film jest w regularnej dystrybucji kinowej w Polsce, a dla widzów zagranicznych jest dostępny na iTunes oraz VOD.

„Joanna” powstała dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentem filmu jestWajda Studio, koproducentem Narodowy Instytut Audiowizualny, a sponsorem Codemedia. „Joanna" była rozwijana w ramach Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy, pod okiem wybitnych polskich dokumentalistów: Marcela Łozińskiego, Jacka Bławuta i Vity Żelakaviciute.