Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

IPSB - największa polska encyklopedia online od 16 grudnia - informacja prasowa

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) udostępnia największą polską internetową bibliotekę multimedialną poświęconą najwybitniejszym postaciom, które wpłynęły na historię Polski – Internetowy Polski Słownik Biograficzny (ipsb.nina.gov.pl). Serwis bazuje na wielotomowym słowniku wydawanym przez PAN oraz bogatych materiałach audiowizualnych. Uroczysta inauguracja serwisu miała miejsce 16 grudnia pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

kiego.

 

 

IPSB czyli internetowy Polski SłownikBiograficzny to powszechna i bezpłatna multimedialna encyklopedia na temat Polaków oraz działających w Polsce obcokrajowców, którzy mieli wpływ na rozwój naszego kraju i społeczeństwa – od Popiela i Piasta, przez Józefa Piłsudskiego, Hipolita Cegielskiego, Jana Gotliba Blocha po Jerzego Grotowskiego. IPSB to praktyczne narzędzie i rzetelne źródło wiedzy dla wszystkich poszukujących informacji na temat historii i kultury Polski – nauczycieli, wykładowców i naukowców, dziennikarzy, studentów, uczniów czy po prostu osób ciekawych świata.

 

Najwyższą jakość IPSB gwarantują sprawdzone materiały źródłowe. Podstawę serwisu stanowi 49-tomowy Polski Słownik Biograficzny, zawierający 27,3 tys. haseł, wydawany od 1935 roku przezInstytut Historii Polskiej Akademii Nauk i Polską Akademię Umiejętności. Wszystkie informacje zawarte w iPSB są dodatkowo weryfikowane przez redakcję Instytutu Historii PAN.

 

Użytkownicy słownika mogą korzystać z rozbudowanych mechanizmów wyszukiwania 
i czytelnych indeksów alfabetycznych i tematycznych, które ułatwiają nawigację po stronie. Oprócz biogramów w serwisie znajdują się materiały multimedialne, pokazujące realia epoki, kontekst historyczny i kulturowy dotyczący danej postaci. Materiały pochodzą z zasobów m.in. Telewizji PolskiejPolskiego Radia, Narodowego Instytutu AudiowizualnegoBiblioteki Narodowej,Narodowego Archiwum CyfrowegoFilmoteki Narodowej oraz wielu innych instytucji.

 

W obecnej chwili w iPSB znajdują się 4793 biogramy, nowe hasła będą przybywać sukcesywnie aż do publikacji wszystkich 27 300 biogramów znajdujących się w papierowej wersji słownika. W planach jest wersja anglojęzyczna serwisu oraz aplikacje dla urządzeń mobilnych.

 

„Internetowy Polski Słownik Biograficzny jest istotnym projektem Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) i w naturalny sposób wpisuje się w naszą misję, którą jest budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy i dostępności narodowego dziedzictwa audiowizualnego” – mówi Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Do innych projektów NInA należy kolekcja online poświęcona obradom Okrągłego Stołu Archiwa transformacji ’89 oraz kolekcje poświęcone twórczości wybitnych polskich kompozytorów: Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Andrzeja Panufnika.

 

Internetowy Polski Słownik Bibliograficzny objął Patronatem Honorowym Prezydent RP Bronisław Komorowski. Partnerami projektu są: Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności iNarodowe Archiwum Cyfrowe. Mecenasem iPSB jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Autorem projektu Internetowego Słownika Biograficznego jest Michał Komar.