Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Fot. TVP S.A./J.Bogacz
Powrót

„Ich czworo” – premiera ostatniego spektaklu Marcina Wrony na ninateka.pl

Jedną z najbardziej znanych komedii Gabrieli Zapolskiej - „Ich czworo” w telewizyjnej adaptacji Marcina Wrony od jutra będzie można oglądać w sieci na ninateka.pl. Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) udostępni online spektakl z udziałem m.in. Małgorzaty Kożuchowskiej, Artura Żmijewskiego, Agaty Buzek i Mai Ostaszewskiej.

Po blisko 40 latach od ostatniej realizacji w Teatrze Telewizji tej „tragedii ludzi głupich w III aktach”, jak o „Ich czworo” pisała sama Zapolska, sztuka wróciła na ekrany. Od jutra ostatni spektakl zrealizowany przez Marcina Wronę będzie można oglądać online w serwisie Narodowego Instytutu Audiowizualnego - Ninateka (www.ninateka.pl).

Gabriela Zapolska wnikliwie przyglądała się społeczeństwu swoich czasów. Obnażała ukryte pod fasadą dobrego obyczaju prawdziwe charaktery, intencje i słabości bohaterów. Klasyczne teksty Zapolskiej wciąż cieszą się zainteresowaniem publiczności teatralnej, ucząc i bawiąc jednocześnie.  

Marcin Wrona tak mówił o swoim spektaklu: W mojej adaptacji chciałbym oprzeć się na oryginalnym tekście, który potrzebuje małych korekt, w większości scen – drobnych i precyzyjnych skrótów. Czas akcji „Ich czworo” to okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Chciałbym postawić mocny akcent na ten świąteczny nastrój, czas przeznaczony na pielęgnację więzi rodzinnych, które to u Zapolskiej zostają poddane ciężkiej próbie. Moim zamiarem jest, by razem z innymi współtwórcami spektaklu, stworzyć odwołanie do archetypicznej ikoniczności Świąt. Punktem wyjścia jest czas powstania tej komedii, czyli 1907 r. – pomieszany ze światem niczym z Opowieści Wigilijnej Dickensa oraz nowoczesnego, skomercjalizowanego Merry Xmass - rzeczywistości, jak z bożonarodzeniowej lub sylwestrowej pocztówki. Ta eklektyczność dotyczyć będzie również kostiumów i charakteryzacji (…). Postaci będą wyestetyzowane, jak z reklamy, czy witryny bogatego domu handlowego. Wręcz idealne. W to wszystko wpuścimy grupę kolędników, którzy ubarwią swoją obecnością i świąteczną muzyką niektóre ze scen (…).  

W role bohaterów komedii wcielili się: Małgorzata Kożuchowska (Żona), Artur Żmijewski (Mąż), Agata Buzek (Panna Mania), Mariusz Ostrowski (Fedycki), Maja Ostaszewska (Wdowa), Aniela Łoniewska (Lila). Autorem zdjęć do spektaklu jest Marcin Koszałka.

„Ich czworo” dołączy do kilkudziesięciu spektakli teatralnych dostępnych online w Ninatece (www.ninateka.pl). Już teraz całkowicie legalnie i bez reklam można tam oglądać m.in. najnowszą realizację „Dam i huzarów” Fredry, sztuki przeniesionej na ekran przez Krystynę Jandę ze znakomitą rolą Andrzeja Grabowskiego w roli Majora czy spektakl Teatru Telewizji „Karski” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz. Ponadto, z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce NInA udostępnił w sieci wyjątkową Kolekcję teatralną, zawierającą największe dzieła polskiego teatru audiowizualnego, od lat 50. po czasy współczesne, takich twórców jak: Erwin Axer, Aleksander Bardini, Adam Hanuszkiewicz, Jerzy Grzegorzewski, Zygmunt Hübner, Włodzimierz Staniewski,Konrad Swinarski, Andrzej Wajda, Aleksander Zelwerowicz, Krzysztof Warlikowski czy Grzegorz Jarzyna.

 

Więcej na www.ninateka.pl

 

Kontakt dla mediów

Dorota Zajdel specjalista ds. komunikacji

T. +48 22 380 49 76 M. 0723 510 077

E-mail: dorota.zajdel@nina.gov.pl

 

Agnieszka Wolak rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Audiowizualnego

T. +48 22 380 49 75  M. 0503 099 013

E-mail: agnieszka.wolak@nina.gov.pl

www.nina.gov.pl