Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Dorota Dziekiewicz-Pilich, Wikimedia Commons, CC BY
Powrót

Fryderyki dla dwóch albumów NInA

Dwa wydawnictwa, których partnerem jest Narodowy Instytut Audiowizualny, otrzymały Fryderyka, nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego. W kategorii elektronika / indie/ alternatywa zwyciężył Mamut Fisz Emade Tworzywo, a w kategorii muzyka korzeni Dobry wieczór Voo Voo. Oba albumy są dostępne w całości na stronie www.ninateka.pl.

Mamut Fisza Emade Tworzywo otrzymał aż trzy nominacje w kategoriach: album roku elektronika/indie/alternatywa, utwór roku - za Ślady oraz teledysk roku - za wideo do utworu Pył. Utwory z albumu od premiery można było odtwarzsać w NINATECE. Album składa się z jedenastu utworów, zainspirowanych muzyką elektroniczną z lat 80. i 90. Artyści wykorzystali oryginalne instrumenty z tamtych lat.

Teledysk do utworu Pył Fisz Emade Tworzywo

Voo Voo zwyciężyło w kategorii album roku muzyka korzeni (w tym blues, country, folk, reggae) za Dobry wieczór. Brzmienie najnowszej płyty, również dostępnej w portalu NINATEKA,  inspirowane jest muzyką Azerbejdżanu – w jej nagraniu wzięli udział Alim Gasimov, mistrz starodawnej techniki wokalnej mugham oraz jego córka Fargana Gasimova. 

Teledysk do utworu Po godzinach Voo Voo

Do tegorocznych Fryderyków nominowane były również inne wydawnictwa NInA, w tym. Inspired by Lutosławski Grażyny Auguścik Orchestar. Orchestar to trzy zespoły - Trio Jana Smoczyńskiego, Atom String Quartet i Janusz Prusinowski Trio. Na płytę składają się kompozycje inspirowane utworami Witolda Lutosławskiego, w których wykorzystywał elementy polskiej muzyki ludowej. Polecamy również drugi album Kuby Płużka, którego NInA jest współwydawcą - pianisty nominowanego do Fryderyka w kategorii debiut, a także wszystkie pozycje muzyczne NINATEKI.

Zdobywców tegorocznych Fryderyków poznaliśmy podczas czwartkowej gali w Teatrze Polskim w Warszawie.