Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Filmy Marcina Koszałki w ramach Polskiej Szkoły Dokumentu

Narodowy Instytut Audiowizualny wydał właśnie kolejny album w ramach cyklu Polska Szkoła Dokumentu. Dwupłytowe wydawnictwo z filmami dokumentalnymi Marcina Koszałki dostępne będzie w sprzedaży od marca, przedpremierowo album znaleźć można w sklepie internetowym www.nina.gov.pl/sklep.

„Polska Szkoła Dokumentu” to wyjątkowa seria albumów DVD pod redakcją Tadeusza Sobolewskiego, której wydawanie Narodowy Instytut Audiowizualny rozpoczął funkcjonując jeszcze jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne. Seria prezentuje filmy czołowych reprezentantów polskiego kina dokumentalnego. 

„Marcin Koszałka. Polska Szkoła Dokumentu” jest 14. albumem, który ukazał się w ramach tego cyklu, a zarazem 12. monografią (jedynie dwa wydawnictwa nie były poświęcone twórczości jednego wybranego dokumentalisty: „Czarna seria” – prezentujący filmy wielu twórców i „Dokumentalistki”, który zawierał filmy z dorobku Ireny Kamieńskiej, Danuty Halladin i Krystyny Gryczełowskiej). Tym samym reżyser dołączył do grona takich twórców jak: Andrzej Munk, Kazimierz Karabasz, Władysław Ślesicki, Krzysztof Kieślowski, Wojciech Wiszniewski, Marcel Łoziński, Paweł Łoziński, Maciej Drygas, Marek Piwowski, Jacek Bławut i Maria Zmarz-Koczanowicz. 

W swoich dokumentach Marcin Koszałka często podejmuje kwestie egzystencjalne, jak sam mówi: „Robię filmy o śmierci albo o relacjach rodzinnych, albo o miłości, albo o samotności. Dotykam zawsze pewnych tematów tabu, które są niespecjalnie lubiane przez ludzi, nie tylko w Polsce, ale w ogóle przez współczesnego człowieka”. Reżyser przyznaje również, że praca nad filmem jest dla niego pewnym rodzajem konfrontacji z własnymi lękami: „Poznając mojego bohatera, poznaję siebie. Film dokumentalny jest dla mnie autoterapią lęku, który mnie otacza”.

Wydawnictwo „Marcin Koszałka. Polska Szkoła Dokumentu” to dwie płyty DVD zawierające wybór filmów reżysera. Wśród nich głośny debiut Koszałki z 1999 roku „Takiego pięknego syna urodziłam” w którym pokazał, jak twierdzi Tadeusz Sobolewski, „(…) nową, niezbadaną dotąd przestrzeń dla polskiego dokumentu: intymną, rodzinną”. W albumie znalazł się również wielokrotnie nagradzany film „Deklaracja nieśmiertelności”, którego bohaterem jest przyjaciel i mistrz Marcina Koszałki, alpinista – Piotr „Szalony” Korczak.

Pełna lista filmów, które znalazły się w albumie:

DVD 1:
- „Takiego pięknego syna urodziłam” (1999r., 25’)
- „Jakoś to będzie” (2004r., 25’)
- „Ucieknijmy od niej” (2010r., 50’)
- „Do bólu” (2008r., 25’)
- „Deklaracja nieśmiertelności” (2010r., 31’)
- „Cały dzień razem” (2006r., 25’)

DVD 2:
- „Istnienie” (2007r., 69’)
- „Śmierć z ludzką twarzą” (2006r., 61’)
- „Zabójca z lubieżności” (2012r., 44’)

Do każdego z filmów przygotowano napisy w pięciu wersjach językowych: angielskiej, francuskiej, rosyjskiej, polskiej i niemieckiej. 

Wydawnictwo „Marcin Koszałka. Polska Szkoła Dokumentu” przedpremierowo dostępne jest w sklepie internetowym www.nina.gov.pl/sklep w specjalnej promocyjnej cenie - 32,4 zł. Od marca br. album trafi do regularnej sprzedaży w sklepach stacjonarnych w całej Polsce.