Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Filmy Andrzeja Titkowa w cyklu Polska Szkoła Dokumentu

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) prezentuje nowe wydawnictwo z cyklu Polska Szkoła Dokumentu. Już od 5 marca w sprzedaży pojawi się dwupłytowy album DVD zawierający najważniejsze dzieła mistrza polskiego dokumentu Andrzeja Titkowa.
Wydanie DVD „Andrzej Titkow. Polska Szkoła Dokumentu”
Wydanie DVD „Andrzej Titkow. Polska Szkoła Dokumentu”

Andrzej Titkow. Polska Szkoła Dokumentu” to dwie płyty DVD zawierające wybór dwunastu filmów reżysera. Wśród nich znajduje się głośny „Przechodzień” (1984) – nowatorska w formie opowieść przedstawiająca sylwetkę Tadeusza Konwickiego.

Filmy Titkowa wybrane do tego albumu opowiadają o postaciach ważnych dla jego pokolenia, osobach tak różnych, jak Marek Hłasko czy Tadeusz Konwicki; pisarzach-samotnikach, u których autor szuka drogi wyzwolenia, odnajdując w nich bliskie sobie poczucie wyobcowania. Jest to zgodne z credo samego reżysera, który mówił: „Każdy film, który realizuję, jest dla mnie przygodą poznawczą. Ludzie są różni i w tym właśnie jest źródło wszelkiej twórczości, bo różnić się jest pięknie. Filmowiec-dokumentalista nie jest po to, by osądzać ani oskarżać. Ma być jedynie uważnym, pełnym empatii świadkiem” – pisze o wydawnictwie Tadeusz Sobolewski, redaktor serii „Polskiej Szkoły Dokumentu”.

Titkow jest właśnie takim świadkiem - tworzy portrety outsiderów, ludzi wybitnych i wyjątkowych, ale przez to często samotnych i wyalienowanych. Jego kamera towarzyszy najważniejszym postaciom nauki, kultury i polityki ostatnich kilkudziesięciu lat; nazwiskom wyrytym z różnych względów w świadomości pokoleń Polaków, takim jak Andrzej Bursa, Andrzej Mleczko, Wojciech Eichelberger, Gustaw Herling-Grudziński czy Jacek Kuroń.

Titkow jednak nie tyle filmował, ile uczestniczył. Był nie tylko reżyserem, ale i do pewnego stopnia ukrytym bohaterem swoich filmów:  Z tego co robię, chcę usunąć kamerę, działam tak, jakby jej nie było. (…) W sztuce chcę być współuczestnikiem, chcę być w środku dziania się i przenosić tę postawę na widza. To dążenie dotyczy właściwie wszystkich moich filmów, stanowi coś w rodzaju podpisu autorskiego - mówił.

W albumie znajduje się również znakomity dokument „Daj mi to” (1998) opowiadający o psychoterapii prowadzonej przez Wojciecha Eichelbergera. Reżyserowi udało się sprawić, że mimo obecności kamery uczestnicy badań zachowują się naturalnie; tak, jakby jej w ogóle nie było. Dzięki temu widz zyskuje poczucie bliskości, a bariera dzieląca oglądającego od oglądanego znika. „Daj mi to” był filmem przełomowym dla samego Titkowa bo, jak mówił, podczas montażu zrozumiał że „zupełnie niespodziewanie udało się sfilmować Prawdę”, polegającą na pokazaniu, że człowiek „nie jest sam, że inni mają te same problemy, co on – rozpaczają, poszukują, mają nadzieję”.

Pełna lista filmów, które znalazły się w albumie:

DVD 1:

 • „Z pamięci” (1983r.,  20')
 • „Przechodzień” (1984r., 37')
 • „Takie miejsce (1985r., 11')
 • „Piękny dwudziestoletni” (1986r., 19’)
 • „I powiesz – jestem” (1994r.,  33')
 • „Dziennik pisany pod wulkanem” (1995r.,  59')

DVD 2:

 • „Próba wspólnoty” (1976r., 22')
 • „Mały wielki świat” (1977r., 14')
 • „Pro Toto” (1988r., 9’)
 • „Daj mi to” (1988r., 26')
 • „Na podobieństwo Jacka” (2000r., 54')
 • „Album rodzinny (2013r., 57')

 „Polska Szkoła Dokumentu” to seria albumów DVD prezentujących dokonania najważniejszych przedstawicieli polskiego kina dokumentalnego. Jej wydawanie Narodowy Instytut Audiowizualny rozpoczął jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne. Redaktorem serii jest Tadeusz Sobolewski.

„Andrzej Titkow. Polska Szkoła Dokumentu” to 15. album ukazujący się w ramach tego cyklu.  Tym samym reżyser dołączył do grona takich twórców jak Andrzej Munk, Kazimierz Karabasz, Władysław Ślesicki, Krzysztof Kieślowski, Marcel Łoziński, Paweł Łoziński, Marek Piwowski czy Marcin Koszałka.

Do każdego z filmów przygotowano napisy w pięciu wersjach językowych: angielskiej, francuskiej, rosyjskiej, polskiej i niemieckiej. 

Od 5 marca 2015r. album trafi do regularnej sprzedaży w sklepach stacjonarnych w całej Polsce oraz w sklepie internetowym Narodowego Instytutu Audiowizualnego.