Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Kadr z filmu Kamper
Powrót

Filmowe ferie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym – w Warszawie i w sieci

W lutym na odwiedzających siedzibę NInA czekają pokazy i spotkania wokół Polskiej Szkoły Dokumentu i debiutów najzdolniejszych polskich reżyserów pokolenia trzydziestolatków, a na najmłodszych -Akademia Filmu Animowanego. Dla internautów serwis Ninateka (ninateka.pl) przygotował wiele nowości - pakiet filmów fabularnych i dokumentalnych oraz serial „Artyści”, uznany przez krytyków za jeden z najlepszych seriali 2016 roku.

W lutym Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza do nadrobienia filmowych zaległości. Projekcje i spotkania z polskimi reżyserami w siedzibie Instytutu w Warszawie dopełnią internetowe projekcje fabuł i dokumentów, które każdy internauta będzie mógł zaplanować w dowolnym dla siebie miejscu i czasie, dzięki dostępowi do serwisu Ninateka (www.ninateka.pl). Czeka tam kilkadziesiąt filmowych nowości!   

 

Filmowe spotkania w kinie NInA

W siedzibie NInA w lutym trwają dwa cykle poświęcone polskiemu kinu: „Wtedy teraz. Polska Szkoła Dokumentu”, w ramach którego prezentowane są filmy wybitnych dokumentalistów znane m.in. z wydawniczej serii Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz „Młodzi zdolni” związany z filmami najzdolniejszych reżyserów pokolenia trzydziestolatków.  

Najbliższe spotkanie z Polską Szkołą Dokumentu, poświęcone twórczości Marii Zmarz-Koczanowicz odbędzie się w sobotę, 11 lutego o godz. 18.00. Jej dokumenty są przenikliwym świadectwem mechanizmów funkcjonowania opresyjnego aparatu państwowego. Kurator cyklu i prowadzący Michał Oleszczyk porozmawia z reżyserką o roli filmowca w rejestrowaniu społecznej zmiany, a także o zawieszeniu osądu etycznego przy portretowaniu postaw, których nie akceptujemy. Tego wieczoru pokazane zostaną: „Każdy wie kto za tym stoi”, „Jestem mężczyzną”, „Urząd”, „Major albo rewolucja krasnoludków”, a także, zgodnie z formułą cyklu, współczesny film dokumentalny – wstrząsająca „Scena ciszy” Joshua’y Oppenheimera, poświęcony ludobójstwu w Indonezji.  

Więcej na: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/maria-zmarz-koczanowicz-wtedy-teraz/

Z kolei w środę, 15 lutego o godz. 19.00 zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Młodzi zdolni”, którego bohaterem będzie Łukasz Grzegorzek i jego debiut „Kamper”, prezentowany m.in. na festiwalu w Gdyni i Karlovych Varach. Film opowiada o parze trzydziestolatków, kiedyś zakochanych w sobie do szaleństwa, którzy muszą zdecydować, czy kolejny krok w życiu zrobić razem czy osobno. Rozmowę z reżyserem oraz z producentką filmu, Natalią Grzegorzek, poprowadzi dziennikarka popkulturowa, Kaja Klimek.

Więcej na: http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/%C5%82ukasz-grzegorzek-m%C5%82odzi-zdolni/

Patronat medialny nad cyklami objęło:  

Wstęp

Ze względu na duże zainteresowanie wydarzeniem, do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać godzinę przed  jego rozpoczęciem wydarzenia. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione nie będą wpuszczane na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona. Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniach po filmie lub w seansie jednego filmu, będziemy wpuszczać w trakcie przerwy między kolejnym częściami programu miarę wolnych miejsc.

 

Nowe fabuły i dokumenty w serwisie Ninateka

Do 6400 rozmaitych materiałów audiowizualnych poświęconych polskiej kulturze: rejestracji koncertów i spektakli teatralnych i operowych, reportaży, filmów i audycji, dołączył bogaty zestaw fabuł ze studiów filmowych Zebra i Tor oraz dokumentów ze studiów Kalejdoskop i Indeks. Wszystkie można oglądać nieodpłatnie! Wśród fabuł znalazła się m.in. odnowiona cyfrowo futurystyczna tetralogia Piotra Szulkina: „Golem”, „Wojna światów – następne stulecie”, „O-bi, o-ba. Koniec cywilizacji” i „Ga, ga. Chwała bohaterom”, czyli apokaliptyczne opowieści o świecie rządzonym przez chaos, absurd i przemoc. Do Ninateki trafiły także filmy: Janusza Morgensterna m.in. „Potem nastąpi cisza” - dramat wojenny ukazujący konflikty polityczne i moralne „pokolenia Kolumbów” z udziałem Marka Perepeczki i Daniela Olbrychskiego; Janusza Majewskiego - „Sprawa Gorgonowej”, „Sublokator” i „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”; Feliksa Falka - „Bohater Roku” i „Szansa”; Magdaleny Łazarkiewicz - „Białe małżeństwo”; Jerzego Stuhra - „Historie miłosne”; Tadeusza Konwickiego - „Lawa”, „Jak daleko stąd jak blisko” oraz „Dolina Issy”; jak również „Magnat” Filipa Bajona czy „Julia wraca do domu” Agnieszki Holland. Do grona dokumentów, tak licznie obecnych w Ninatece, dołączyły portrety m.in. Jana Himilsbacha, Krzysztofa Komedy i Andrzeja Dudzińskiego, a także ciekawe: „Hotel Polski” – odsłaniający kulisy tajemniczej i niemal nieznanej historii z okresu Holokaustu, która rozegrała się w Warszawie latem 1943 roku oraz „Bóg jest z nami mężczyznami” w reżyserii Jana Sosińskiego – prezentujący losy Berdie, która zgodnie ze zwyczajowym prawem albańskim mogła zostać mężczyzną, przejmując jego prawa i obowiązki i decydując się na to, by do końca życia pozostać dziewicą. Ponadto, w Ninatece można znaleźć etiudy czołowych polskich reżyserów ze Studia Indeks: Małgorzaty Szumowskiej, Romana Polańskiego czy Radosława Piwowarskiego.

Znakomitą okazją do nadrobienia serialowych zaległości będzie udostepnienie w Ninatece serialu „Artyści”, wspólnej produkcji NInA i Telewizji Polskiej autorstwa duetu Monika Strzępka/Paweł Demirski. Serial o fikcyjnej, publicznej scenie teatralnej w Warszawie rozpoczyna scena znalezienia zwłok dyrektora… Występują m.in. Ewa Dałkowska, Agnieszka Glińska, Dorota Segda, Edward Lubaszenko, Jerzy Trela, Tadeusz Huk, Marcin Czarnik, Tomasz Karolak, Maciej Nowak, Andrzej Seweryn i Jan Klata. „Artyści” od razu zostali docenieni przez publiczność i krytykę m.in. na łamach tygodnika „Newsweek” i „Polityka”, a także uzyskali nominację do kulturalnej nagrody Co Jest Grane 24 Wdechy 2016 w kategorii „Wydarzenie Roku”. Na serial, który od piątku 10 lutego będzie można oglądać w portalu ninateka.pl można głosować na stronie:

http://cojestgrane24.wyborcza.pl/cjg24/1,502,13,104,Wdechy-2016--Wydarzenie-roku--NOMINACJE--ZAGLOSUJ-.html

 

Więcej na ninateka.pl   

 

Ferie z NInA – Akademia Filmu Animowanego

NInA we współpracy ze Studiem Miniatur Filmowych i Biurem Edukacji m.st. Warszawa zaprasza zorganizowane grupy ze szkół podstawowych do udziału w Akademii Filmu Animowanego. To cykl lekcji mistrzowskich z twórcami związanymi ze Studiem, podczas których dzieci przeżyją animowaną przygodę kulinarną z tytułową „Mami Fatale” i jej przyjaciółmi, a także stworzą serię ich nowych przygód. Zajęcia odbywają się w ramach akcji „Zima w mieście”.

Zapisy i pełna informacja na stronie Urzędu Miasta: www.zima.warszawa.pl.