Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
mat. Tajny Detektyw
Powrót

Dzień Tajnym Detektywem w NInA

Miejskie legendy, zbrodnie z namiętności, zbrodnicze spółki, pospolite przekręty, śmiertelne omdlenia i narkotykowe gangi – w najbliższą sobotę, 21 listopada w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (NInA) będzie można posłuchać wykładu o historii kryminalistyki, obejrzeć wystawę przedwojennych fotografii policyjnych i posłuchać piosenek inspirowanych światem przestępczym Dwudziestolecia Międzywojennego. Wszystko za sprawą wyjątkowej, nie tylko detektywistycznej kolekcji Jacka Dehnela.

„Tajny Detektyw. Ilustrowany Tygodnik Kryminalno Sądowy”, wzorowany na francuskim „Détective”, wychodził od stycznia 1931 do początków 1935 roku jako dodatek do największego dziennika polskiego międzywojnia: popularnego krakowskiego IKaCu, czyli Ilustrowanego Kuriera Codziennego. W historiach opisywanych przez tygodnik, jak w krzywym zwierciadle, odbija się przedwojenne polskie społeczeństwo – wielokulturowe, wielojęzyczne, chłonące zarówno wpływy wschodnie jak i paryskie nowinki. Przedwojenna prasa tego typu była odpowiednikiem dzisiejszych tabloidów – dostarczała rozrywki, sensacji oraz niezbędnej dawki emocji. 

W sobotę, 21 listopada w Warszawie będzie można na nowo odkrywać mroczne korzenie współczesnego społeczeństwa opisane z tablioidową dawką przesady. Inspiracją do zorganizowania specjalnego Dnia z Nowym Tajnym Detektywem w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (ul. Wałbrzyska 3/5, stacja Metro Służew) jest kolekcja Jacka Dehnela, na którą składają się niemal wszystkie numery „Tajnego Detektywa” z lat 1931–1935 i dwa albumy fotografii policyjnych z lat 1927–37.

W programie znalazły się: warsztat poświęcony tworzeniu detektywistycznych kolaży, wykład o historii kryminalistyki, koncert zespołu Tajny, spotkanie wokół książki z archiwalnymi materiałami i wystawa przedwojennych fotografii policyjnych. Wstęp wolny.

O godzinie 15.00 odbędą się warsztaty tworzenia własnych, detektywistycznych kolaży, bo też szata graficzna tygodnika „Tajny Detektyw” opierała się na bardzo efektownych, awangardowych jak na owe czasy, kolażach. Ich autorem był Janusz Maria Brzeski, ilustrator, fotograf, grafik i filmowiec, który po wojnie przez wiele lat odpowiadał za oprawę graficzną „Przekroju”. Uczestnicy warsztatu, inspirując się projektami Brzeskiego, stworzą własne kompozycje. Zajęcia poprowadzi Igor Kubik, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W związku z ograniczoną liczbą miejsc na warsztaty obowiązuje rejestracja. http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/kolaz/

Także od 15.00 w sobotę, aż do niedzieli do godziny 18.00, otwarta będzie multimedialna wystawa, na którą poza kompozycjami Brzeskiego, wspaniałymi, awangardowymi fotomontażami, składają się przedwojenne fotografie policyjne. 

Jak działała policja w czasach „Tajnego Detektywa”? Jakimi narzędziami dysponowali ówcześni śledczy? Tego będzie można dowiedzieć się z wykładu o historii kryminalistyki, który wygłosi nadkomisarz Zbigniew Bartosiak, żastępca Naczelnika Wydziału Historii Policji i Edukacji Społecznej Gabinetu Komendanta Głównego Policji. Pokazana zostanie specjalna prezentacja o historii policji i kryminalistyki w dwudziestoleciu międzywojennym, ilustrowana zdjęciami przyrządów do badania miejsc zbrodni oraz bogata w ciekawostki z przebiegu konkretnych śledztw. Wykład rozpocznie się o godzinie 17.00.

Tuż po nim, o 18.30 odbędzie się spotkanie wokół książki „Nowy Tajny Detektyw”, zawierającej wybór archiwalnych materiałów z przedwojennego tygodnika i opatrzonej obszernym wstępem autorstwa Jacka Dehnela. W spotkaniu wezmą udział: Jacek Dehnel – poeta, prozaik, tłumacz, laureat Paszportu Polityki za powieść „Lala”, dwukrotny finalista Nagrody Literackiej Nike, Barbara Klicka – poetka, za tom „same same” nominowana do nagrody poetyckiej Silesius, współautorka i autorka tekstów piosenek, animatorka kultury oraz Piotr Wójcik – fotograf, dokumentalista, laureat wielu nagród w dziedzinie fotografii prasowej, nominowany do nagrody im. Dariusza Fikusa, wykładowca fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej. Rozmowę poprowadzi redaktor naczelna Dwutygodnik.com, Zofia Król.  

Program Dnia z Nowym Tajnym Detektywem zakończy koncert zespołu „Tajny”, który wykona mordercze ballady o winie, lecz niekoniecznie o karze, zainspirowane wybranymi historiami z tygodnika „Tajny Detektyw”. Utwory składają się na premierowy materiał z płyty pod tym samym co tygodnik tytułem. To mroczna, transowa muzyka z szerokim rockowym instrumentarium, ciemnym, charyzmatycznym wokalem i melodyjnymi partiami saksofonu barytonowego. Autorką większości kompozycji na płycie jest Małgorzata Tekla Tekiel, basistka zespołu Będzie Dobrze, Püdelsi, Soomood, aranżerka i twórczyni muzyki do spektakli teatralnych. Oprócz niej w skład formacji wchodzą: Mewa Chabiera (której głos znany jest między innymi z płyty zespołu Wovoka), Przemek Borowiecki (perkusja), Grzegorz Kosowski (gitara, instrument strunowe), Marcin Młynarczyk (klawisze, pianino) i Paulina Owczarek (saksofon barytonowy). Autorami tekstów piosenek są Jacek Dehnel oraz Barbara Klicka.  

Więcej informacji o projekcje na stronie: http://www.nina.gov.pl/projekty/nowy-tajny-detektyw/wprowadzenie/

 

Projekt realizowany jest przez Fundację Picture Doc i Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

 

Kontakt dla mediów

Dorota Zajdel specjalista ds. komunikacji

T. +48 22 380 49 76 M. 0723 510 077

E-mail: dorota.zajdel@nina.gov.pl

 

Agnieszka Wolak rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Audiowizualnego

T. +48 22 380 49 75  M. 0503 099 013

E-mail: agnieszka.wolak@nina.gov.pl

 

www.nina.gov.pl