Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Dwutygodnik.com „Gwarantem Kultury”

Dwutygodnik.com, internetowy magazyn poświęcony kulturze wydawany przez Narodowy Instytut Audiowizualny, zdobył prestiżową nagrodę TVP Kultura „Gwarancja Kultury” w kategorii „Kultura w sieci”. O werdykcie w tej kategorii zadecydowała publiczność, zwycięzcę wybrali internauci głosując na stronie konkursu.

 

 

 

Dwutygodnik.com w swojej kategorii konkurował z portalem Culture.pl oraz innym projektem 
internetowym Narodowego Instytutu Audiowizualnego - Trzejkompozytorzy.pl, który powstał z myślą o udostępnieniu szerokiemu gronu odbiorców, także z zagranicy, dzięki angielskiej wersji 
strony, twórczości trzech wybitnych polskich kompozytorów: Witolda Lutosławskiego, Henryka 
Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. 

TVP Kultura nominowała Dwutygodnik.com za prowadzenie internetowego czasopisma, dostarczającego opiniotwórczych tekstów i znoszącego sztuczny podział na kulturę wysoką i popularną. Za autorski pazur i niezależność sądów, a w szczególności za przypominanie jak ważny dla życia kulturalnego jest wnikliwy esej krytyczny. 

Statuetkę w imieniu Dwutygodnik.com odebrała Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Zofia Król, redaktorka naczelna pisma.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że to nasze „najstarsze dziecko” Dwutygodnik.com zostało docenione przez internautów i nagrodzone „Gwarancją Kultury”. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nas czytają i dyskutują z nami w sieci – powiedziała Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Zofia Król redaktorka naczelna pisma, podziękowała wszystkim czytelnikom, a w imieniu całego zespołu redakcyjnego złożyła podziękowania autorom, gdyż właśnie oni tworzą to pismo. 
 
Wydawany przez Narodowy Instytut Audiowizualny Dwutygodnik.com to internetowy magazyn o kulturze, łączący najlepsze tradycje polskich periodyków z technologią umożliwiającą dodawanie do tekstów materiałów audialnych i audiowizualnych oraz interakcję z czytelnikami.Dwutygodnik.com informuje, opiniuje oraz poprzez analizę i komentarz, syntetycznie opisuje zjawiska zachodzące we współczesnej kulturze. Dbałość o słowo łączy z nowoczesną formą oraz prostą i atrakcyjną szatą graficzną strony. Przez pięć lat istnienia magazynu ukazało się 130 numerów zawierających recenzje, wywiady, eseje o literaturze, sztuce, filmie, teatrze i muzyce oraz rubryki autorskie – w sumie ponad 5 tysięcy tekstów. Wśród autorów znajdują się zarówno uznane osobowości polskiej kultury, m.in. Przemysław Czapliński, Łukasz Gorczyca, Joanna Krakowska, Dorota Masłowska, Maria Poprzęcka, Marcin Sendecki, Maciej Sieńczyk, Stach Szabłowski, Bartosz Żurawiecki, jak i debiutujący krytycy i twórcy. 

Dwutygodnik.com
 przekracza tradycyjne podziały na dziedziny. Prowadzi autorskie rubryki i cykle 
nowatorsko traktujące tematy związane z kulturą. W kwietniu 2014 powstanie nowa rubryka 
„Obyczaje”, w której zamieszczane będą eseje i rozmowy dotyczące szeroko pojętej sfery 
codzienności. Archiwum magazynu pozwala na darmowy, nieograniczony dostęp do wszystkich 
opublikowanych materiałów. Redaktorką naczelną magazynu od czerwca 2013 roku jest Zofia Król. W 2012 roku Dwutygodnik.com był nominowany do nagrody „Gwarancja Kultury” w kategorii 
„Wydarzenie w sieci”.

To już druga „Gwarancja Kultury”, którą otrzymał Narodowy Instytut Audiowizualny. W 2007 
roku NInA, jeszcze jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne (PWA), otrzymał nagrodę w kategorii „Osiągnięcia w twórczym rozwoju Dzieci i Młodzieży” za „Antologię polskiej animacji dla 
dzieci”. Wśród filmów zawartych w antologii znalazły się animacje najsławniejszych polskich twórców, m.in. Zenona Wasilewskiego, Witolda Giersza, Daniela Szczechury, Juliana Antonisza i laureata Oscara Zbigniewa Rybczyńskiego.

Supergwarancją Kultury uhonorowany został Martin Scorsese za zorganizowanie w Stanach Zjednoczonych przeglądu polskiej klasyki filmowej w zrekonstruowanych cyfrowo kopiach pod nazwąMartin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina. To bezprecedensowe wydarzenie, promujące wśród amerykańskiej, polskiej, międzynarodowej publiczności zarówno polskie kino, jak i sam proces rekonstrukcji filmowej na niespotykaną wcześniej skalę. Nagrodę w imieniu reżysera odebrali polscy współorganizatorzy przeglądu: Jędrzej Sabliński, Jacek Sosnowski i Maciej Molewski. NInA jest partnerem strategicznym projektu.