Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Powrót

Duchologia polska czyli kanikuła w NInA

Sentymentalny powrót do klimatu przełomu lat 80. i 90., strefa retro gier, wystawa fotograficzna, przegląd teledysków mistrzów popu tamtego okresu m.in. Bajm, Andrzeja Zauchy i Zdzisławy Sośnickiej z komentarzem Bartka Chacińskiego i Tomka Nawrockiego, a także wywoływanie audiowizualnych duchów z taśm VHS z muzyką DJ Lutto Lento – to tylko niektóre atrakcje wyjątkowej soboty, 27 sierpnia w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). Wstęp wolny.

Punktem wyjścia wydarzenia, które odbędzie się w siedzibie NInA 27 sierpnia jest wydana niedawno przez wydawnictwo Karakter książka „Duchologia Polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji”. Autorka, Olga Drenda opowiada w niej o przełomie lat 80. i 90. w Polsce jako o specyficznym mikrokosmosie estetycznym i zmysłowym – pełnym nowych obrazów, zapachów, dźwięków, przedmiotów, kolorów i wideoopowieści, które wtargnęły w polską rzeczywistość końca lat 80. Sądząc po świadectwach wizualnych tamtego czasu – przypominała ona zastygłe, upalne lato. Kanikułę.

Z przyczep kempingowych nadawało italo disco, zapiekanki grzybowe kruszały w opiekaczach Predom Selfa, w lodach baraszkowały pałeczki salmonelli. Wśród azbestu i eternitu wyrastały anteny satelitarne, w meblościankach mościły się magnetowidy. W cieniu politycznych turbulencji toczyło się zwyczajne życie; ser tylżycki codziennie miał inną cenę, a złotówka była warta coraz mniej, ale jak co roku był Sopot i Miss Polonia, co niedzielę w telewizji Black śpiewał „Wonderful Life” w tle pokazu mody, nowe filmy o Batmanie i Panu Samochodziku wchodziły do kin, fani chcieli wiedzieć co dalej z Papa Dance. Stara rzeczywistość podlegała erozji, do telewizji wkradały się programy z satelity i reklama, obok Maluchów na ulicach jeździły Daihatsu Charade, a na chodnikach rozsiedli się kasetowi piraci.

Razem z Olgą Drendą, Mirosławem Filiciakiem, Grzegorzem Fortuną, Iwoną Kurz i Magdą Szcześniak będzie można przypomnieć sobie, jak wyglądał wtedy świat, wywołać popkulturowe duchy z taśm audio i wideo, cofnąć się do dni, kiedy reklama wydawała się ekscytującą nowością, a wreszcie ruszyć w podróż po ulicach ówczesnej Warszawy i słuchać, oglądać filmy, tańczyć jak zrelaksowani wczasowicze. Pomogą w tym archiwa filmowe, stare kroniki, teledyski i domowe nagrania. Wstęp wolny.

 

Sobota, 27 sierpnia

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA)

ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa (stacja metro Służew)

 

Program

 

Od 14:00

Strefa gier retro

Na strefę składać się będzie 12 w pełni interaktywnych stanowisk komputerowych z lat 70-tych, 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku: między innymi PONG, Commodore 64, Amiga 500, Atari 2600, NES i SNES. Na każdej z maszyn będzie można zagrać w kilka-kilkanaście gier. Między innymi: Space Invaders, Pac Man, River Raid, Frogger, Super Mario, Excitebike, Smerfy, Battle Squadron, Sensible Soccer i International Karate. Swoją pomocą i specjalistyczną wiedzą będą służyć specjaliści z Fundacji Promocji Retroinformatyki „Dawne Komputery i Gry” z Wrocławia.

 

Widoki transformacji | Wystawa fotograficzna

 

Czytelnia duchologiczna Olgi Drendy

 

18:00 Kinowy przegląd kronik filmowych ‘90-‘93

Codzienność okresu transformacji – jak ją pamiętamy? Punktem wyjścia dyskusji z udziałem Olgi Drendy, Mirosława Filiciaka, Grzegorza Fortuny, Iwony Kurz i Magdy Szcześniak będą fragmenty archiwalnych kronik filmowych i materiały fotograficzne.

 

20:15 Palcolor gra do filmu „Warszawa 88-89”

Palcolor to projekt Emila Macherzyńskiego, który tworzy „dziwną i ładną muzykę” na tanich analogach i syntezatorach FM, inspirując się starą elektroniką, muzyką użytkową i techno. Zagra on na żywo do filmu Tomasza Dominika i Piotra Rozbickiego, którzy – działając w amatorskich warunkach – uchwycili Warszawę w przededniu nadchodzących zmian.

 

21:00 Lutto Lento gra do Archiwów Domowych

W muzyczny dialog z audiowizualnymi wspomnieniami wejdzie artysta dźwiękowy, muzyk i DJ – Lutto Lento. Zagra on do prywatnych nagrań z lat 80. i 90., zebranych przez NInA w ramach akcji Domowe Archiwum i zmontowanych przez Krzysztofa Bagińskiego, współtwórcę filmu „Wszystkie nieprzespane noce”.

 

22:00 Pop Magic '88 – przegląd teledysków | Nawrocki, Chaciński

Wybór teledysków z archiwów telewizyjnych programów muzycznych – na wielkim ekranie, w słuchawkach do silent disco, z komentarzem dwóch wyjątkowych didżejów: Bartka Chacińskiego i Tomka Nawrockiego. W programie Bajm, Andrzej Zaucha, Zdzisława Sośnicka i inni mistrzowie polskiego popu końca lat 80.

 

Więcej o wydarzeniu na stronie: http://nina.gov.pl/projekty/duchologia/

Partnerem wydarzenia jest wydawnictwo Karakter.