Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
materiały promocyjne
Powrót

Czeski teatr STK Theatre Concept po raz pierwszy w Warszawie

Jedna z najważniejszych czeskich grup teatralnych młodego pokolenia, STK Theatre Concept po raz pierwszy wystąpi w Warszawie. 18 i 19 października w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) premierowo zaprezentuje dwa najnowsze spektakle: „Burza” oraz „Nick”.

STK Theatre Concept to grupa artystów związanych z teatrem, tańcem, nowym cyrkiem i sztuką multimediów. Założona przez reżyserski tandem SKUTRMartina Kukučkę i Lukáša Trpišovskiego – skupia autorów łączących w swojej pracy taniec, ruch, akrobatykę i lalkarstwo oraz przykładających szczególną wagę do multimediów, roli światła i warstwy dźwiękowej.

W Narodowym Instytucie Audiowizualnym (Warszawa, Metro Służew) w najbliższą niedzielę i poniedziałek, 18-19 października będzie można zobaczyć najnowsze prace grupy – „Burzę” oraz „Nick”.

„Burza” to przedstawienie luźno inspirowane dramatem Szekspira. Z osobistych historii aktorów reżyserzy przedstawienia, Martin Kukučka & Lukáš Trpišovský, stworzyli spektakl oparty na ruchu i twórczym wykorzystaniu najprostszych przedmiotów – krzeseł, stołów, lamp. Rekwizyty ożywają na scenie, nieustannie zmieniają swoje funkcje i znaczenia, przywołując wspomnienia, dzięki którym artyści budują wielopoziomową narrację.

Z kolei reżyserkę „Nick”, Petrę Tejnorovą interesują historie tak autentyczne, że nie chcemy w nie wierzyć, a także historie na tyle zmyślone, aż stają się wiarygodne. Prawda czy fałsz? Właśnie o to chodzi. „Nick” to sceniczny kalejdoskop oparty na prawdziwej historii zaginionego chłopca z Texasu, który cudem odnalazł się po niemal 4 latach. Spektakl łączy ze sobą formę filmową, teatralną i live performance.

Oba spektakle umożliwiły współpracę międzynarodowej grupie artystów z Czech, Polski, Węgier oraz Słowacji. W obsadzie „Burzy” znaleźli się dwaj polscy aktorzy - Przemysław Kosiński i Dawid Rafalski – związani z tandemem SKUTR od 2008 roku, gdy współpracę z czeską grupą nawiązali poprzez Lubuski Teatr w Zielonej Górze. W „Nick” w jedną z głównych ról wciela się Michał Sieczkowski - czesko-polski aktor i reżyser, który od 1999 roku regularnie pracuje w Teatrze Narodowym w Pradze i jest znamy z wielu czeskich produkcji filmowych m.in. „Lebensborn”, „O ztracené lasce”, „Hany”.

 

BURZA

18.10, niedziela, 13:30 oraz 16:00

reżyseria: SKUTR – Martin Kukučka & Lukáš Trpišovský (Czechy)

scenografia: Adriana Černá (Czechy)

muzyka: Petr Kalab (Czechy) obsada: Csongor Kassai (Słowacja/Węgry), Željko Maksimović (Serbia), Przemysław Kosiński (Polska), Dawid Rafalski (Polska)

NICK 19.10, poniedziałek, 20:00 reżyseria: Petra Tejnorová (Czechy)

scenografia: Adriana Černá (Czechy)

muzyka: Jiří Konvalinka (Czechy) obsada: Hana Vagnerová (Czechy), Michal Sieczkowski (Polska/Czechy), Jiří Konvalinka (Czechy) Spektakle odbywają się w siedzibie NInA, ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa (Metro Służew). Wstęp wolny.

 

Więcej informacji o spektaklach na stornie:

 http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/burza-spektakl-stk-theatre-concept/

http://www.nina.gov.pl/wydarzenia/nick-spektakl-stk-theatre-concept/

 

Scena i ekran. Jesień teatralna w NInA

Również w niedzielę, 18 października o godz. 18.00 w NInA odbędzie się kolejny pokaz z cyklu „Scena i ekran. Jesień teatralna w NInA”, w ramach którego na dużym ekranie prezentowane są rejestracje wybitnych spektakli i filmy poświęcone wielkim teatralnym twórcom i ich pracy m.in. Warlikowskiemu, Białoszewskiemu, Grzegorzewskiemu czy Kantorowi. Tym razem będzie można zobaczyć dokument Krzysztofa Rzączyńskiego, który z kamerą towarzyszył Jerzemu Jarockiemu, przygotowującemu swoją ostatnią premierę - Sprawę wg Samuela Zborowskiego Juliusza Słowackiego, a tuż po nim spektakl Życie jest snem w reż. Jarockiegona podstawie dramatu Calderona de la Barca, w jego telewizyjnej rejestracji z 1987 roku. Wstęp wolny.

Więcej o projekcie http://www.nina.gov.pl/projekty/scena-i-ekran-jesien-teatralna-w-nina/pokazy/    

Pliki do pobrania
DOCX
Czeski teatr STK Theatre Concept po raz pierwszy w Warszawie.docx