Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
"Body/Ciało" fot. Jacek Drygała
Powrót

Co słychać w polskim kinie? Nowy cykl filmowy NInA

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zaprasza na przegląd nowego kina polskiego, którego motywem przewodnim jest dźwięk. W trwającym dwa miesiące cyklu widzowie kina NInA, posiadającego najnowocześniejszy system dźwiękowy Dolby Atmos, na własne uszy przekonają się, że obraz to połowa filmu. Po pokazach odbędą się spotkania z reżyserami i autorami dźwięku. Cykl zakończy debata poświęcona przyszłości dźwięku w kinie. Wstęp wolny.

Utarło się przekonanie, że dźwięk w polskim kinie jest niewyraźny, utrudnia odbiór znaczeń i sensów historii. Tymczasem w ciągu ostatnich dwóch dekad wiele się w tej kwestii zmieniło. Rodzime filmy są coraz lepiej udźwiękowione, a niektórzy reżyserzy dźwięku to prawdziwi mistrzowie w swoich fachu. W cyklu „Co słychać w polskim kinie?” zostaną pokazane cztery nowe polskie filmy fabularne oraz jeden dokument, których reżyserzy oraz autorzy dźwięku oryginalnie pracują z dźwiękami i zachęcają widzów do wyruszenia w nieoczekiwaną podróż.

Co „słychać” w kadrze i co dzieje się poza nim, czyli w wyobraźni widza? Uczestnicy przeglądu będą mieli okazję przyjrzeć się strategiom artystycznym i środkom technicznym, jakich używają filmowcy, aby kierować percepcją odbiorcy. Usłyszą, że dźwięk - słowo, szum, ambient i muzyka – mogą podążać tropem obrazu, ale także go kontrapunktować. Odpowiedzą na pytanie: czyj punkt słyszenia jest w filmie: głównego bohatera, wszechwiedzącego narratora, czy może jeszcze jakiejś innej postaci jak w „Body/ciało” Małgorzaty Szumowskiej lub w „Wołaniu” Marcina Dudziaka?

Chłonąc zmysłowy, pozbawiony dialogów film Urszuli Antoniak „Strefa nagości” można usłyszeć, jak dźwięk uwodzi w kinie. I czy cisza w filmie naprawdę jest niema. W „Nocy Walpurgi” Marcina Bortkiewicza, rozegranej w ciasnych pomieszczeniach i na dwójkę aktorów, można z kolei poszukać dźwięków rozszerzających przestrzeń. Z kolei dokument „15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz w całości poświęcony dźwiękowi, a konkretnie wybitnemu twórcy i kompozytorowi Eugeniuszowi Rudnikowi. „Czym innym jest dźwięk dla fizyka, który bada zjawisko, czym innym dla matematyka, który będzie próbować opisać je ściśle” - mówi Rudnik.

A czym jest dźwięk dla filmowca? Odpowiedź na to pytanie będzie można usłyszeć od samych reżyserów i autorów dźwięku po seansie ich filmów.

Cykl zakończy debata poświęcona przyszłości dźwięku w kinie, nowym technologiom realizowania dźwięku i edukacji fachowców. Eksperci odpowiedzą na pytanie, co oznacza hasło „lepszy dźwięk” i opowiedzą, jak technika audiodeskrypcji włącza osoby niepełnosprawne w sferę audiowizualności.

Przegląd odbędzie się w sali wielofunkcyjnej NInA Ziemia Obiecana. System dźwiękowy w sali posiada certyfikat Dolby Atmos, najnowocześniejszego systemu dźwięku kinowego. Głośniki w sali umieszczone są z przodu i z tyłu sali, po jej bokach, a także na suficie, wykorzystują 40 kanałów dźwięku. W adaptacji akustycznej sali zastosowano ustroje rozpraszające dźwięk i sufit podwieszony w celu ukształtowania pola akustycznego, dającego wrażenie zanurzenia w obrazie dźwiękowym.

Wszystkie spotkania po pokazach i debatę poprowadzi krytyczka i dziennikarka filmowa Ola Salwa, kurator cyklu.

Pełny program cyklu

Wstęp na wszystkie pokazy oraz panel dyskusyjny jest wolny. Siedziba NInA, ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa (stacja Metro Służew)