Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Beth Gibbons z brytyjskiej grupy Portishead i Krzysztof Penderecki wykonają razem III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego

Beth Gibbons, wokalistka, autorka tekstów, producentka i współzałożycielka (razem z Geoffem Barrowem i Adrianem Utley’em) zespołu Portishead, wykona partię solową w III Symfonii „Symfonii pieśni żałosnych” op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego. Artystka wystąpi z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, którą poprowadzi Krzysztof Penderecki. To kolejna - po wspólnych projektach z Aphex Twinem i Jonnym Greenwoodem - spektakularna współpraca polskiego kompozytora z artystami ze świata muzyki współczesnej.

Beth Gibbons, fot. José Goulão, Flickr, CC BY SABeth Gibbons, fot. José Goulão, Flickr, CC BY SA


Koncert planowany pierwotnie na 1 grudnia 2013 roku, z powodu zmiany w programie, odbędzie się 29 listopada 2014 roku. Wówczas na jednej scenie zabrzmią kompozycje trzech wielkich kompozytorów: Pendereckiego, Lutosławskiego i Góreckiego interpretowane i twórczo reinterpretowane przez młodsze pokolenie muzyków kojarzonych ze sceną alternatywną.

Podczas koncertu zabrzmi m.in. zapowiadane wcześniej prawykonanie utworu inspirowanego muzyką Witolda Lutosławskiego, skomponowanego na specjalne zamówienie NInA przez Bryce’a Dessnera, nowojorskiego kompozytora i gitarzystę o polskich korzeniach, znanego szerszej publiczności przede wszystkim jako członek indierockowej grupy The National.

Publiczność będzie też miała okazję usłyszeć, zaprezentowany po raz pierwszy podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu, bezprecedensowy muzyczny dialog Krzysztofa Pendereckiego i Jonny’ego Greenwooda, kompozytora i instrumentalisty, znanego gitarzysty zespołu Radiohead, od wielu lat w swoich kompozycjach nawiązującego do twórczości Mistrza. 

Pomysłodawcą i organizatorem koncertu jest Narodowy Instytut Audiowizualny.
Kuratorem koncertu jest Filip Berkowicz.