Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

„Archiwa w ruchu. Nowe konteksty dla dziedzictwa audiowizualnego Europy.” Konferencja europejskiej sieci nadawców i archiwów EUscreen

W czwartek, 3 grudnia rozpoczyna się dwudniowa debata, podczas której spotka się międzynarodowe grono ekspertów sektora audiowizualnego, badaczy mediów oraz przedstawicieli sektora kreatywnego. Jako partner EUscreen NInA jest organizatorem konferencji, która odbędzie się w zmodernizowanej siedzibie Instytutu na warszawskim Służewie.

Celem konferencji EUscreen jest identyfikacja wspólnych zadań europejskich instytucji kultury, i krzewienie współpracy, zarówno w obrębie branży audiowizualnej, jak również pomiędzy archiwami a ich użytkownikami – badaczami, dydaktykami, czy partnerami reprezentującymi branżę kreatywną. Tegoroczna, warszawska odsłona międzynarodowej debaty stawia sobie za zadanie wymianę doświadczeń w zakresie budowania obecności i rozpoznawalności zbiorów w internecie i interakcji z ich użytkownikami oraz wskazywanie najskuteczniejszych kanałów wymiany informacji i narzędzi, które mogą pomóc instytucjom w dotarciu do odbiorców z Europy.

Konferencja będzie okazją do dyskusji o korzyściach i wyzwaniach płynących z udostępniania przez instytucje pamięci zawartości swoich repozytoriów audiowizualnych w sieci. Na sesjach plenarnych i warsztatach zaprezentowane zostaną najróżniejsze modele współpracy pomiędzy archiwami a użytkownikami. Główna oś dyskusji zostanie zbudowana wokół tematu praktyk kuratorskich w odniesieniu do udostępnianych treści – zarówno z perspektywy użytkownika jak i administratorów kolekcji.

Wśród prelegentów znajdą się między innymi James Davis z Google Cultural Institute, który współpracuje z instytucjami kultury na rzecz otwarcia ich kolekcji, czy Dean Jansen z AMARA – współtworzonego przez internetową społeczność serwisu umożliwiającego dodawanie do materiałów audio-wideo alternatywnych opisów. W sesji otwierającej konferencję, poświęconej znaczeniu archiwów udział wezmą Harry Verwayen z Fundacji Europeana, Liam Wylie z irlandzkiego RTE oraz Alicja Knast z Muzeum Śląskiego, która opowie o wykorzystaniu materiałów audiowizualnych przy tworzeniu wystaw muzealnych.

Program konferencji można znaleźć na stronie: http://www.nina.gov.pl/en/projects/content-in-motion/programme/.

Uwaga! Językiem konferencji jest język angielski.

Dziennikarzy zainteresowanych akredytacją, prosimy o kontakt z biurem prasowym NInA. Liczba miejsce jest ograniczona.

Sieć EUscreen działa jako międzynarodowe centrum wymiany informacji, w którym eksperci pracujący w organizacjach zajmujących się archiwizacją mogą swobodnie eksperymentować z najróżniejszymi formami publikacji treści w internecie.

EUscreenXL tworzy ponad 31 instytucji, odpowiedzialnych za portal EUscreen gromadzący dziesiątki tysięcy materiałów audiowizualnych i miliony metadanych udostępnionych na platformie Europeana.eu, pochodzących z europejskich archiwów. Umożliwia legalne i bezpłatne przeglądanie cyfrowej biblioteki archiwalnych programów telewizyjnych, zdjęć i artykułów. NInA jest partnerem projektu. Więcej: euscreen.eu

 

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Wolak

rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Audiowizualnego

T. +48 22 380 49 75  M. +48 503 099 013

E-mail: agnieszka.wolak@nina.gov.plwww.nina.gov.pl