Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

(A)pollonia Krzysztofa Warlikowskiego od 6 października na www.ninateka.pl

Już w poniedziałek 6 października w portalu www.ninateka.pl będzie można zobaczyć słynny spektakl (A)pollonia w reż. Krzysztofa Warlikowskiego. Koprodukcja Telewizji Polskiej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) została wyemitowana 28 września w TVP2 i po siedmiu latach reaktywowała Studio Teatralne Dwójki.

 

 

ZdjÄ‚„‚„‚„â„Ä‚„‚‹ÂÄ‚‚ÂĂ‚Âcie z rejestracji spektaklu (A)pollonia (fot. Ireneusz Sobieszczuk/TVP)Zdjęcie z rejestracji spektaklu (A)pollonia (fot. Ireneusz Sobieszczuk/TVP)

Krzysztof Warlikowski w swym przedstawieniu – projekcie Nowego Teatru – zmierzył się z problemem ofiary i ofiarowania. Jednak nie po to, by go wyjaśnić czy opowiedzieć o nim w spójny i jednoznaczny sposób – reżyser zadaje raczej naturalnie nasuwające się pytania dotyczące ofiary i konfrontuje z nimi widza. Te pytania rodzą kolejne, które sami sobie zadajemy jeszcze długo po obejrzeniu spektaklu, a odpowiedzi na nie mogą być tylko częściowe, nigdy pełne.

Warlikowski wychodzi z założenia, że ofiara jest czymś niepojętym i to jej niepojmowalność jest dokładnie tym, z czym należy się zmierzyć. – Bez względu na to, jakie nadamy jej znaczenie i jak zechcemy ją usprawiedliwić, ona zawsze pozostanie bez-sensowna: niejednoznaczna, ambiwalentna, trudna do zaakceptowania i nie do zniesienia. Jeśli jej sensu nie odnajdujemy w religii, to sięgamy do języka nauki, polityki, etyki, filozofii, sztuki – pisała o przedstawieniu Krzysztofa Warlikowskiego wDwutygodnik.com Ewelina Godlewska-Byliniak.

Spektakl opowiada historie trzech kobiet, które złożyły siebie w ofierze w imię różnych wartości i w wyniku różnych okoliczności: Ifigenii (Magdalena Popławska) – poświęconej przez ojca Agamemnona (Maciej Stuhr), godzącej się na śmierć w imię dobra ojczyzny; Alkestis (Magdalena Cielecka) – ofiarującej swoje życie w zamian za życie męża Admeta (Jacek Poniedziałek) i Apolonii Machczyńskiej (Magdalena Cielecka) – która zginęła, ponieważ ukrywała w czasie wojny ponad dwudziestu Żydów.

(A)pollonii Warlikowski zderza ze sobą różne teksty, tradycje i gatunki: tragedię antyczną z reportażem, mit z wirtualną rzeczywistością, powieść z rockowym koncertem, baśń z programem telewizyjnym, opowiadanie z filmem, historię starożytnego rodu i ciążącego nad nim fatum – z wciąż obecną w ludzkiej świadomości traumą Zagłady. Na tekst spektaklu składają się fragmenty między innymi: Orestei Ajschylosa, Ifigenii w Aulidzie i Alkestis Eurypidesa, reportaży Hanny Krall,Łaskawych Jonathana Littella, czy Elizabeth Costello J.M. Coetzeego. Mimo wielkiego zróżnicowania treści, wszystkie te historie składają się w klarowną całość.

Przedstawienie Nowego Teatru zrealizowano w koprodukcji z pięcioma teatrami z Polski i Europy: paryskim Théatre National de Chaillot, Comédie de Geneve-Centre Dramatique, Théatre de la Place de Liege, Théatre Royal de la Monnaie de Bruxelles, Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz międzynarodowymi festiwalami teatralnymi, w tym słynnym festiwalem w Awinionie.

Spektakl został zarejestrowany w grudniu 2013 roku przez Telewizję Polską we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, a samo przedstawienie od chwili premiery cieszy się niesłabnącą popularnością. Krzysztof Warlikowski zaangażował do niego czołówkę polskich aktorów, w tym: Magdalenę Cielecką, Andrzeja Chyrę, Macieja Stuhra, Maję Ostaszewską, Ewę Dałkowską, Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik, Jacka Poniedziałka i Marka Kalitę.

Spektakl (A)pollonia będzie można obejrzeć bezpłatnie już od 6 października 
w prowadzonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny portalu NINATEKA. Przedstawienie zostanie udostępnione również w wersji z angielskimi napisami.