Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Sebastian Durbacz/NInA
Powrót

100 WIERSZY, 100 PIOSENEK NA 100. NIEPODLEGŁOŚCI

W związku z przypadającą w 2018 r. 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości Narodowe Centrum Kultury, Narodowy Instytut Audiowizualny i Instytut Adama Mickiewicza ze swoją flagową marką Culture.pl rozpoczynają prace nad wielkim projektem edukacyjno-artystycznym „100 WIERSZY, 100 PIOSENEK NA 100. NIEPODLEGŁOŚCI”, którego celem jest popularyzacja kanonu polskiej poezji poprzez stworzenie aranżacji muzycznych 100 najpiękniejszych polskich wierszy.

Podczas konferencji inaugurującej projekt została zaprezentowana, stworzona przez prof. Krzysztofa Rutkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, propozycja listy 100 utworów poetyckich, które tworzą kanon polskiej poezji, a które mogłyby stać się tekstami piosenek przygotowanych w ramach projektu. Organizatorzy liczą, że lista ta poddana będzie publicznej dyskusji, dzięki której powstanie lista ostateczna. Główny nacisk położony zostanie na piosenki nowe, niemniej jednak istotnym elementem projektu będą także wiersze, które stały się już tekstami piosenek, np. „Bema pamięci żałobny rapsod” Cypriana Kamila Norwida czy „Karuzela z madonnami” Mirona Białoszewskiego.

 

Do udziału w projekcie zaproszeni zostaną kompozytorzy i wykonawcy reprezentujący wszystkie nurty współczesnej muzyki. Przygotowane piosenki zostaną nagrane, a także wyprodukowane zostaną do nich teledyski. Wszystkie wiersze zostaną na nowo przetłumaczone na angielski, francuski, niemiecki oraz hiszpański, a Instytut Adama Mickiewicza wyda specjalne dwujęzyczne antologie z wierszami i piosenkami na DVD. Słuchacze, widzowie, blogerzy, youtuberzy zostaną zaproszeni do prezentowania swoich wersji piosenek na specjalnym portalu, który pojawi się na serwerach NInA oraz na portalu Culture.pl

 

Zaplanowany na 3 lata projekt jest propozycją uczczenia 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości w sposób wyjątkowy – poprzez szeroką popularyzację polskiej poezji. Inicjatorem projektu jest Maciej Strzembosz, a instytucją wiodącą w jego realizacji jest Narodowe Centrum Kultury.

 

Pliki do pobrania
DOCX
100 wierszy 100 piosenek - informacja prasowa.docx