Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Katarzyna Piądłowska
Powrót

Światowa konferencja FIAT/IFTA po raz pierwszy w Polsce

W dniach 12-15.10.2016 po raz pierwszy w Polsce odbędzie się Światowa Konferencja Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA, największe międzynarodowe forum promujące dobre praktyki w zakresie digitalizacji, archiwizacji, udostępniania i ponownego wykorzystania materiałów audiowizualnych. Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) będzie gospodarzem tej 40., jubileuszowej edycji.

W dniach 12-15.10.2016 Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) będzie gospodarzem 40. edycji Światowej Konferencji Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA. Organizatorem tego najważniejszego wydarzenia promującego dobre praktyki w zakresie digitalizacji, archiwizacji, udostępniania i ponownego wykorzystywania materiałów audiowizualnych, a także wspólnej analizy nowych tendencji w rozwoju rynku audiowizualnego i idących z nią w parze wyzwań technologicznych jest Światowa Federacja Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA, globalna organizacja zrzeszająca archiwa publiczne i nadawców publicznych. Obecnie jest ich ponad 250. Do Warszawy przyjedzie ponad 200 ekspertów w zakresie digitalizacji, archiwizacji, nowych technologii i udostępniania z całego świata. Poprzednie edycje konferencji odbywały się w Dubaju, Paryżu, Amsterdamie, Nowym Jorku, Santiago de Chile, Wiedniu czy w Tokio.

Polska będzie pierwszą lokalizacją konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej, a o wyborze Warszawy na miasto konferencji zadecydowała pozycja NInA - gospodarza w strukturze Federacji, oraz wyróżniający się profil Instytutu dedykowany archiwizacji i udostępnianiu archiwów poświęconych kulturze. Nie bez znaczenia była też zauważalna pozycja Polski w zakresie przemysłów kreatywnych i innowacyjności oraz szeroki rynek digitalizacji i rekonstrukcji cyfrowej zbiorów audiowizualnych, gdzie NInA - choćby jako operator Programu Wieloletniego Kultura+, Priorytet Digitalizacja - odgrywa pierwszoplanową rolę.

Warszawska edycja konferencji odbędzie się w NInA, a także w Centrum Konferencyjnym Kopernik oraz w Teatrze Studio.

 

“Rethink the Future of AV”

Hasłami poprzednich edycji konferncji było m.in.: „Audiovisual Culture, a bridge to the future” (2015 rok, Wiedeń) oraz „On the Digital Journey” (Amsterdam, 2014).

Tematem nadchodzącej 40. edycji będzie „Rethink the Future of AV”. Zaproszeni goście będą przyglądać się przyszłości kierunku rozwoju archiwów audiowizualnych z perspektywy strategii zabezpieczenia dziedzictwa związanego z rozwojem technologii, jak też nowych formatów produkcji audiowizualnych, które wykraczają daleko poza ekran telewizora i zapewniają odbiorcom indywidualne doświadczenia, jak produkcje w wirtualnej rzeczywistości czy interaktywne produkcje dedykowane urządzeniom mobilnym. Jak co roku konferencja będzie też przestrzenią do rozmowy na temat najlepszych projektów służących zabezpieczeniu i archiwizacji dziedzictwa audiowizualnego, a także analizy tendencji rozwoju rynku audiowizualnego i idących z nią w parze wyzwań technologicznych. Trzy dni konferencji będą silnym forum debaty o wyzwaniach jakie stoją przed archiwami audiowizualnymi w obliczu zmieniającego się charakteru mediów.

„Wideo internetowe, gry komputerowe, ale także nowe technologie wizualizacji, takie jak virtual reality, radykalnie poszerzają zakres tego, czym do tej pory zajmowały się archiwa. Linearna telewizja znika na naszych oczach i za jakieś 20 lat prawdopodobnie nikt nie będzie już oglądał jej w strumieniu. Nawet jeśli dziś telewizja i radio stanowią podstawę naszego biznesu, zdajemy sobie sprawę, że to technologie przeszłości. Jeśli nie chcemy za parę lat zamknąć drzwi naszej instytucji, to musimy na nowo przemyśleć, jak pojmować dziedzictwo kulturowe.” - mówi Jan Jan Müller, prezydent Federacji FIAT/IFTA i prezes holendereskiego Instytutu Sound and Vision w wywiadzie dla dwutygodnik.com.

Key notami konferencji będą: Tomasz Wasilewski, reżyser m.in. „Zjednoczonych stanów miłości” nagrodzonych Srebrnym Niedźwiedziem za najlepszy scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, który w swoim wystapieniu będzie mówił o inspiracjach archiwami w kinie oraz Alexander Knetig, redaktor naczelny Arte Creative, platformy poświęconej sztukom wizualnym i cyfrowym europejskiej telewizji promującej kulturę Arte. W swoim wystąpieniu Knetig opowie o strategii Arte, które równolegle do telewizji linearnej prowadzi innowacyjną dzialalność w internecie, angażując tysiące użytkowników w zmieniającą się audiowizualną rzeczywistość uzależnioną od postępu technologicznego.

NInA zaprasza wszystkich zainteresowanych na towarzyszący konferencji i otwarty dla publiczności pokaz filmu „Zjednoczone stany miłości”, który odbędzie się w czwartek, 13 października o godzinie 21.00.

Konferencja rozpocznie się w siedzibie NInA 12.10. Warsztaty proponowane tego dnia w programie będą otwarte dla polskiej publiczności i środowiska, a udział w nich nie wymaga rejestracji. Zagraniczni eksperci podejmą tematy zastosowania materiałów audiowizualnych i znaczenia właściwej archiwizacji dla środowisk akademickich (warsztat ten poprowadzi Dana Mustata z TV Studies Comission z FIAT/IFTA); Jean Varra, ekspert Ina w zakresie digitalizacji (francuski partner NInA - Institut national de l'audiovisuel) opowie o wyzwaniach i odpowiedzialności instytucji publicznych w zakresie selekcji i wyboru materiałów do zabezpieczania dla przyszłych pokoleń. W ramach warsztatu prowadzonego przez Stéphane Ramezi (Ina), dotyczącego strategii wydawniczych dla instytucji archiwalnych w dobie cyfrowej publiczności, zaprezentowana zostanie nowa odsłona portalu Muzykoteka Szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl), służącego edukacji muzycznej oraz przygotowana wspólnie przez NInA i Instytut Muzyki i Tańca innowacyjna aplikacja mobilna „Orkiestrownik”, która pozwala zrozumieć istotę działania orkiestry symfonicznej i zajrzeć do jej wnętrza.

 

Polscy paneliści

Poza wystąpieniem Tomasza Wasilewskiego oraz prezentacją nowych narzędzi wykorzystywanych w edukacji, Polskę reprezentować będzie Mirosław Filiciak, kulturoznawca i medioznawca. Filiciak m.in. wraz z Maciejem Miąsikiem, twórcą gier komputerowych i programistą, weźmie udział w panelu poświęconym grom wideo „What do we do with video games?” (13.10) prowadzonym przez Johana Oomena, kierownika działu Badań i Rozwoju w Sound and Vision. Dyrektor NInA, Michał Merczyński w wystąpieniu zatytułowanym „Biblioteki XXI wieku” podzieli się doświadczeniami Instytutu jako instytucji nie tylko archiwizującej, ale przede wszystkim udostępniającej polskie dziedzictwo audiowizualne. Dorota Paciarelli, pełniąca ostatnio funkcję dyrektora artystycznego festiwalu Hommage à Krzysztof Kieślowski, opowie o tym, jak ocalać i przechowywać cyfrowe wspomnienia dla przyszłych pokoleń na przykładzie Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, z którym współpracuje NInA.  

 

Dotychczasowa współpraca NInA z FIAT/IFTA

Ze Światową Federacją Archiwów Audiowizualnych i Telewizyjnych FIAT/IFTA NInA współpracuje od 2010 roku, co pozwala mu czerpać z najlepszych wzorców i wymieniać doświadczenia w zakresie digitalizacji, archiwizacji, udostępniania i ponownego wykorzystywania materiałów audiowizualnych w międzynarodowym gronie eksperckim. Przedstawiciele NInA aktywnie uczestniczyli dotąd w wielu konferencjach Federacji - w Turynie, Dublinie, Londynie, Dubaju, Amsterdamie i Wiedniu. W Londynie dyrektor NInA, Michał Merczyński prezentował autorski know-how Instytutu w zakresie koprodukcyjnej współpracy instytucji kultury o charakterze archiwum z nadawcami publicznymi. W 2014 roku, po prezentacji w Dubaju (2013 rok) kolekcji „Trzej Kompozytorzy”, flagowego projektu NInA w zakresie udostępniania, Instytut został nominowany do najważniejszej na świecie branżowej nagrody Archive Achievement Awards w kategorii „The Most Innovative Use of Archive”. „Trzej Kompozytorzy” to udostępniona w prowadzonym przez Instytut serwisie Ninateka (ninateka.pl) kolekcja specjalna, w ramach której można słuchać wszystkich zarejestrowanych utworów Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. W 2015 roku podczas konferencji w Wiedniu, dyrektor Merczyński przedstawił strategię rozwoju Instytutu dysponującego już otwartą dla publiczności siedzibą w prezentacji „Where Culture meets Archives. Institution for online and offline audiences”. Po jego wystąpieniu, Jan Müller, Prezes Federacji i członek Rady Programowej NInA oficjalnie zaprosił zgromadzonych na kolejną edycję światowej konferencji w 2016 roku do Polski. 

Misją statutową Instytutu jest gromadzenie, archiwizacja, rekonstrukcja i udostępnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej i teatralnej. NInA wypracowuje własne modele udostępniania w oparciu o materiały, które digitalizuje. Działa jako instytucja kultury, ale zajmuje się też archiwami, co zawsze wyróżniało Instytut pośród partnerskich organizacji zrzeszających ekspertów ds. digitalizacji, udostępniania i archiwizacji zasobów audiowizualnych. Od lat uważnie obserwuje zmiany w kulturze związane z rozwojem nowych mediów i reaguje na nie w kreatywny sposób. We wrześniu 2015 roku Instytut zainaugurował nowy Festiwal NInA Wersja Beta, będący kontynuacją organizowanego we wcześniejszych latach Festiwalu Kultura 2.0. To kilkudniowe święto kultury audiowizualnej, co roku poświęcone innemu tematowi, jest przestrzenią do dyskusji oraz diagnozy nowych zjawisk na pograniczu mediów cyfrowych, życia codziennego, kultury popularnej i sztuki.

 

Więcej o FIAT/IFTA i konferencji:

http://fiatifta.org/

http://fiatifta.org/index.php/fiatiftaevents/world-conference/

 undefined