Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Damy i huzary_reż. Krystyna Janda, fot. Ireneusz Sobieszczuk TVP
Powrót

Świąteczna paczka z kulturą

21 grudnia do Ninateki (www.ninateka.pl), kulturalnego serwisu VOD prowadzonego przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), trafi kilkanaście premier teatralnych, koncertowych i filmowych przygotowanych specjalnie z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Wśród nich m.in. koncerty Kayah, Dawida Podsiadło, Grzegorza Turnaua i Magdy Umer, nowość Teatru TV, czyli „Damy i huzary” w reż. Krystyny Jandy i filmowa adaptacja opowiadania Etgara Kereta.

Premierowa i bardzo kulturalna audiowizualna paczka świąteczna to już dobra tradycja w Ninatece. Podobnie jak w poprzednich latach, także w tym roku do serwisu NInA na Święta dołączą wyjątkowe koncerty, fabuły i dokumenty, a także spektakl teatralny.   

W długie zimowe wieczory, zupełnie legalnie, bez opłat i reklam będzie można w domowym zaciszu i o wybranej przez siebie porze oglądać m.in. „Damy i huzary” Aleksandra Fredry w reżyserii Krystyny Jandy, jedno z najnowszych przedstawień Teatru Telewizji. Brawurowa rola Andrzeja Grabowskiego jako Majora to tylko jedna z atrakcji tego fenomenalnego spektaklu, który z pewnością trafi do kanonu fredrowskich inscenizacji.

W świąteczny nastrój z pewnością wprowadzi animacja „Trzej królowie” Anny Błaszczyk – zabawna ilustracja kolędy ze zbioru „Pastorałki i kolędy z melodyjami” wydanego w Krakowie w 1843 roku. Ale do Świąt Bożego Narodzenia nawiązuje również akcja dwóch znakomitych fabuł zrealizowanych w Studio Munka: „Psubrat” Marii Zbąskiej, czyli „przewrotna Opowieść Wigilijna z polskim blokowiskiem w tle” obraz będący luźną adaptacją opowiadania Etgara Kereta „Dziewczyna Corbiego” oraz „Ojcze masz” Kacpra Lisowskiego. Bohaterem drugiego filmu jest Marcel, punkrockowy muzyk, czterdziestolatek żyjący od koncertu do koncertu lub od imprezy do imprezy. Jego życie wywraca nagle do góry nogami Basia, dawna przyjaciółka, w zamierzeniach Marcela kolejna przygoda na jedną noc.  

Miłym uzupełnieniem świątecznych spotkań z rodziną i przyjaciółmi mogą być udostępniane w Ninatece koncerty gwiazd polskiej sceny: Gaby Kulki, Kayah, Dawida Podsiadło i znakomitej wokalistki jazzowej Beaty Przybytek, a także Grzegorza Turnaua i Magdy Umer, wykonujących piosenki Jerzego Wasowskiego.

Miłośnicy dokumentu znajdą natomiast specjalny pakiet filmów z Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych prezentujący dzieła klasyków polskiej dokumentalistyki: Kazimierza Karabasza („Punkt widzenia”, 1974), Ireny Kamieńskiej („Na otwartym sercu”, 1986) oraz Marcela Łozińskiego („Ćwiczenia warsztatowe”, 1986). To jednak nie koniec polskich dokumentów. Dzięki Ninatece obejrzeć będzie można także „Przepraszamy za usterki” Mariana Marzyńskiego z 1966 roku - wyjątkową podróż w czasie do pierwszych lat stałego programu Telewizji Polskiej, a także „Dziada i babę” (1982) Tomasza Zygadły, ciepły i barwny portret dwojga starszych ludzi, których proste, wiejskie życie wpisuje się w niespieszny, odwieczny rytm przyrody.  

Świąteczny apetyt na dobrą kulturę online z pewnością nasyci około 6000 innych materiałów do oglądania i słuchania na ninateka.pl. Wśród nich są spektakle teatralne, koncerty muzyki popularnej i poważnej, filmy fabularne i dokumentalne, reportaże czy audycje publicystyczne.

Więcej na www.ninateka.pl 

 

Kontakt dla mediów

Dorota Zajdel specjalista ds. komunikacji

T. +48 22 380 49 76 M. 0723 510 077

E-mail: dorota.zajdel@nina.gov.pl

 

Agnieszka Wolak rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Audiowizualnego

T. +48 22 380 49 75  M. 0503 099 013

E-mail: agnieszka.wolak@nina.gov.pl

www.nina.gov.pl