Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
źródło: Zachęta
Powrót

Obiegi kultury. Społeczna cyrkulacja treści | Raport

Opublikowany przez Centrum Cyfrowe raport Obiegi kultury. Społeczna cyrkulacja treści jest poświęcony analizie zjawiska nieformalnej wymiany treści kultury w Polsce. Opisuje, jak książki, muzyka i filmy krążą wśród Polaków, którzy czasem je kupują, częściej jednak zdobywają wykorzystując internet, pożyczają od znajomych lub kopiują.

Autorzy nie stawiają wyraźnej granicy między obiegiem legalnym i nielegalnym – bo granice między nimi są rozmyte i często nieczytelne dla ich uczestników. Nie jest to więc raport o piratach, a po prostu o ludziach uczestniczących w praktykach nieformalnej wymiany treści. Autorzy nazywają ich aktywnymi internautami, przy czym trzeba zaznaczyć, że są oni aktywni również poza siecią. W ciągu ubiegłego roku 89 procent z nich przeczytało minimum jedną książkę (średnia krajowa to 44 procent), 82 procent co najmniej raz było w kinie (znów niespodzianka – średnia krajowa 29,8 procent), 29 procent kupiło płytę CD w ciągu ostatnich trzech miesięcy (przeciętny Polak mieści się gdzieś w granicach błędu statystycznego).

Projekt, którego efektem jest raport, miał charakter eksploracyjny – zamiast przyjęcia sztywnych założeń i ich późniejszej weryfikacji, postawiono na analizę ankietowych zapisów deklarowanych przez respondentów działań i postaw oraz wyrażanych opinii. Wszystko po to, by zrozumieć, jak często, w jaki sposób i z jakich powodów Polacy korzystają z nieformalnych obiegów kultury.

Premiera raportu miała miejsce 25 stycznia 2012 roku w warszawskiej Zachęcie. Badanie podsumowali jego autorzy – dr Mirosław Filiciak, dr Alek Tarkowski, oraz panelisći Kinga Jakubowska (Legalna Kultura), red. Edwin Bendyk (Polityka, Rada NInA), dr Wojciech Machała (Katedra Prawa Własności Intelektualnej i Dóbr Niematerialnych WPiA UW), Kamil Przełęcki (Agora) oraz dr Tomasz Rakowski (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW).

W 2012 roku, z okazji Festiwalu Kultura 2.0, powstała wielkoformatowa gra planszowa Obiegi kultury, inspirowana raportem Centrum Cyfrowego. Skorzystaj z gotowego pakietu i zorganizuj własną rozgrywkę.

 

Z raportem można się zapoznać na stronie internetowej raportu lub pobierając plik PDF poniżej.

 

Pliki do pobrania
PDF
obiegi-kultury.-społeczna-cyrkulacja-treści.pdf

Zobacz również