Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. PEGI
Powrót

Gry komputerowe i system ratingowy PEGI

Gry komputerowe dostarczają nie tylko rozrywki – czasem bywają impulsem do poważnej refleksji lub narzędziem do tworzenia własnych produkcji medialnych.

Choć stanowią integralną część kultury młodzieżowej, należy pamiętać, że nie wszystkie gry są odpowiednie dla młodych ludzi. Część z nich przeznaczona jest tylko dla osób dorosłych. Skąd czerpać wiedzę, jakie tytuły są odpowiednie dla uczniów, a z którymi nie powinni mieć oni kontaktu?

Rozwiązaniem jest system ratingowy PEGI (Pan-European Game Information), dostarczający rodzicom i wychowawcom informacji na temat stosowności danego tytułu dla określonej grupy wiekowej oraz skróconego opisu treści, które można znaleźć w grze. Oznaczenia PEGI umieszczane są na opakowaniach sprzedawanych w Polsce gier, można je znaleźć także w magazynach poświęconych grom i w serwisach internetowych o takiej tematyce.

System PEGI dzieli gry na tytuły odpowiednie dla 3-, 7-, 12-, 16-latków oraz dla osób pełnoletnich. Każda z grup wiekowych posiada indywidualne oznaczenie – liczbę lat w kolorowym kwadracie z podpisem www.pegi.info. Kategoria wiekowa określana jest na podstawie obecnych w grze treści, nie odnosi się do poziomu trudności (np. gra oznaczona jako odpowiednia dla dwunastolatka może się okazać dla niego zbyt skomplikowana – ale z pewnością nie będzie zawierać treści niewłaściwych dla jego wieku). Klasyfikacja uwzględnia rozwój psychologiczny dziecka – dlatego w grach dla dwunastolatków mogą pojawiać się sceny przemocy, ale nie może być ona ukazywana realistycznie, a częściowa nagość dopuszczana jest tylko poza kontekstem seksualnym. 

Aby zapewnić pełniejszą kontrolę rodziców i opiekunów, system PEGI dostarcza także klasyfikacji treści – w oparciu o oznaczenia wykorzystujące zamieszczone poniżej ikonki, symbolizujące obecność w grze wulgarnego języka, dyskryminacji, narkotyków, elementów budzących strach, hazardu, scen seksu i przemocy. Ostatnia ikonka informuje o możliwości gry przez sieć i nawiązywaniu kontaktu z innymi graczami.

Więcej informacji na temat systemu PEGI oraz wskazówki dotyczące regulowania kontaktów dzieci i młodzieży z grami (także odsyłacze do instrukcji ustawienia blokady rodzicielskiej na komputerach i konsolach) można znaleźć na tutaj.

 

Artykuł/materiał powstał przy współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, dr. Mirosławem Filiciakiem (SWPS)
i nauczycielami biorącymi udział w warsztatach podczas MFF Nowe Horyzonty.

Zobacz również