Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA

Dzień oczyszczenia | Niezrealizowane filmy Wajdy

Istnieją w artystycznej biografii Andrzeja Wajdy takie niezrealizowane projekty, o których reżyser mówił po latach: „Bóg mnie strzegł, że tego nie zrobiłem”. I choć „Dzień oczyszczenia” ma wciągającą fabułę i ciekawe są okoliczności zabiegów o realizację tego scenariusza, wydaje się, że dziś dyskredytująca dla filmu byłaby zawarta w nim próba heroizacji partyzantki radzieckiej.

Wywiad z Ballmeyerem | Niezrealizowane filmy Wajdy

W czerwcu 1962 roku telewizja zaprezentowała widzom pierwszy spektakl Teatru Telewizji, który wyreżyserował Andrzej Wajda. Był to „Wywiad z Ballmeyerem” zrealizowany na podstawie wybitnego opowiadania Kazimierza Brandysa z tomu „Romantyczność”. Spektakl odniósł sukces, a Andrzej Wajda pomyślał wówczas, że warto na ten sam temat nakręcić film.

Nasze miasto | Niezrealizowane filmy Wajdy

Przed kilkoma dniami Nowa Huta świętowała swoje 70. urodziny – budowę „dzielnicy przyszłości” rozpoczęto 23 czerwca 1949 r. Bardzo szybko gigantycznym przedsięwzięciem zainteresowali się ludzie kultury i sztuki, a wśród nich grupa studentów łódzkiej PWSF, do której należał Andrzej Wajda.

Biesy | Niezrealizowane filmy Wajdy

Reżyser pragnął przenieść święcący triumfy spektakl na telewizyjne ekrany. To, co udało się w przypadku „Wesela”, tym razem okazało się niemożliwe ze względu na polityczny wymiar powieści Dostojewskiego.

Reusing, remixing and recycling | Nowa publikacja FINA

Przeczytaj anglojęzyczną publikację na temat ponownego wykorzystania materiałów filmowych i audiowizualnych. Jest ona owocem konferencji poświęconej temu, jak instytucje kultury i ich odbiorcy mogą wykorzystywać istniejące zbiory audiowizualne i filmowe w czasach gwałtownego rozwoju technologii cyfrowych i Internetu.