Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
kadr z filmu Seasicknesses, reż. Margarita Novikova
Powrót

Zwycięzcy In Out Festival i nagroda NInA

Film Seasicknesses Rosjanki Margarity Novikovej zdobył ufundowaną przez nas I nagrodę trójmiejskiego In Out Festival. Tematem konkursu był dźwięk i obraz. W jury zasiadali Mikołaj Trzaska, Wojciech Bąkowski i Frieder Schlaich.

Zwycięski film powstał podczas miesięcznej ekspedycji na Pacyfiku. Autorka starała się uchwycić wspaniałość i ogrom oceanu wraz przebywającymi w jego przestrzeni ludźmi, zaprzątniętymi swoimi codziennymi czynnościami. Jednak żeglarze, naukowcy oraz kłusownicy są obecni w filmie tylko w warstwie dźwiękowej. Dyskutują, rozmawiają, ale obraz zdominowany jest przez ujęcia wielkiego morskiego żywiołu. 

Drugą nagrodę otrzymał Pat Dudek z Polski za film Krótka kakofonia brzydoty. Jak powiedział reżyser: 

,,
To film o tym, jak wiele rzeczy w życiu nie ma znaczenia. Pod pozorem adaptacji wiersza Topielice Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, usiłowałem osiągnąć obiektywizm w przedstawieniu takich postaw jak nihilizm, redukcja wartości oraz wątpliwości światopoglądowe. Wideo bazuje na kombinacji przeciwległych cech; nadmierna estetyzacja współgra tu ze zdegradowaną jakością, poetyka z dziecięcym bełkotem, naturalistyczny dokument przeplata się z surrealizmem narracji, a wartość ludzkiego życia zmierzona zostaje skalą towarzyszącej w nim brzydoty.
,,

 

Zwycięzca zeszłorocznej edycji, Learning to talk, reż. Kamen Kolarov

Wyróżnienia honorowe otrzymali Monika Czyżyk za film Ten pierwszy to jestem ja, Aleksander Krzystyniak za film Partia życia oraz Piotr Urbaniec za film Objects! 

In Out Festival odbył się już po raz dziewiąty. Najlepsze prace wideo zostaną umieszczone w NINATECE oraz wydane na płycie DVD.

Zobacz również