Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. prywatne archiwum Jerzego Skolimowskiego
Powrót

Złoty Lew dla Jerzego Skolimowskiego

Jerzy Skolimowski – jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych twórców kina autorskiego w Polsce i na świecie – otrzymał Złotego Lwa za całokształt twórczości. Z tej okazji składamy reżyserowi najserdeczniejsze gratulacje i publikujemy krótki film podsumowujący jego dorobek filmowy w reżyserii Xawerego Żuławskiego.

Wenecki Złoty Lew za całokształt twórczości jest przyznawany od 1969 roku. Jerzy Skolimowski znalazł się tym samym w prestiżowym gronie, do którego należą między innymi David Lynch, Tim Burton, Stanley Kubrick, Woody Allen, Michelangelo Antonioni, Martin Scorsese i Andrzej Wajda. 

,,
Na liście osób uhonorowanych tym wspaniałym wyróżnieniem jednym z pierwszych jest mój ulubiony reżyser, Orson Welles. Po nim na liście nagrodzonych znajduje się oszałamiający zestaw nazwisk najwybitniejszych twórców światowego kina. Jestem niezmiernie wdzięczny Festiwalowi i dyrektorowi Alberto Barberze za ogromny zaszczyt znalezienia się w tak znakomitym towarzystwie. Przyjmuję go jako zachętę do dalszej pracy i jako wyraz uznania również dla współczesnej polskiej kinematografii. Będę się starał, żeby ten sukces nie przewrócił mi w głowie
,,

– powiedział Jerzy Skolimowski PISF tuż po otrzymaniu informacji o nagrodzie. Z kolei sam Alberto Barbera tak skomentował to wyróżnienie w wydanym specjalnie z tej okazji przez NInA i PISF dwupłytowym, anglojęzycznym wydawnictwie DVD Skolimowski:

 

,,
Jerzy Skolimowski jest jednym z najbardziej reprezentatywnych przedstawicieli nowej fali lat 60. On i Roman Polański to dwóch filmowców, którzy najbardziej przyczynili się do odnowy polskiego kina w tamtym okresie. Zresztą to właśnie Polański, który zaprosił Skolimowskiego do napisania scenariusza do Noża w wodzie, przewidywał wtedy: Skolimowski wyrośnie wysoko ponad swoje pokolenie.
,,

W imieniu całego zespołu NInA serdecznie gratulujemy nagrody i życzymy wielu dalszych sukcesów artystycznych. 

Jerzy Skolimowski według Xawerego Żuławskiego

 

reż. Xawery Żuławski

 

Zobacz również