Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
mat. promocyjne
Powrót

Węgierska Wiosna Filmowa | 19–27 kwietnia

Dyrektor NInA Michał Merczyński weźmie udział w dyskusji o pracy polskich i węgierskich archiwów filmowych oraz dystrybucji kinowych klasyków, która odbędzie się 19 kwietnia w ramach Węgierskiej Wiosny Filmowej.

19 kwietnia o godzinie 15.00 w Węgierskim Instytucie Kultury w Warszawie (ul. Moniuszki 10) spotkają się Michał Merczyński (dyrektor NInA), Gyorgy Raduly (dyrektor Węgierskiego Narodowego Archiwum Filmowego), Anna Sienkiewicz-Rogowska (dyrektor Filmoteki Narodowej) i Agnieszka Wolak (kierownik działu komunikacji NInA). Moderatorem debaty będzie Peter Muszatics, kurator Węgierskiej Wiosny Filmowej. 

O Węgierskiej Wiośnie Filmowej

Węgierska Wiosna Filmowa będzie odbywać się w dniach 19–27 kwietnia w warszawskim kinie Muranów. Podczas festiwalu widzowie będą mogli zapoznać się z największymi dokonaniami współczesnego filmu węgierskiego, pomijanego często na wielkich festiwalach i w kinach komercyjnych. Jak przypomnieli organizatorzy imprezy podczas piątkowej konferencji prasowej w warszawskim kinie Muranów, ostatni tego typu przegląd miał miejsce 5 lat temu.  

Filmem otwarcia będzie komedia sensacyjna Z czystym sercem (reż. Till Attila, 2015), opowieść o dwóch niepełnosprawnych ruchowo chłopcach, którzy nawiązują bliską przyjaźń z jeżdżącym na wózku inwalidzkim płatnym mordercą. Film jest węgierskim kandydatem do Oscara w 2017 roku.

Program festiwalu

Do najciekawszych propozycji programowych imprezy należy m.in. Moja matka i inni wariaci z rodziny (reż. Ibolya Fekete, 2015), historia rodziny, zmuszanej do kolejnych przeprowadzek i szukania miejsca w Europie Środkowej XX wieku. W tym wypadku dodatkową atrakcją dla polskiego widza jest rola Danuty Szaflarskiej. W Muranowie zobaczymy także film Liza, lisia wróżka (reż. Karoly Ujj Meszaros, 2014) – produkcję, która zdobyła Węgierską Nagrodę Filmową, a w 2016 r. została okrzyknięta filmem roku. „Liza, ładna, ale skromna pielęgniarka od dwunastu lat opiekuje się wdową po japońskim ambasadorze. Jej jednostajne życie zmienia się, kiedy podejmuje decyzję, że odnajdzie miłość swojego życia” - zapowiadają film organizatorzy festiwalu. Z kolei To nie są najlepsze dni mojego życia (reż. Szabolcs Hajdu, 2016) to laureat festiwalu w Karlovych Warach. Jak czytamy w programie, film „powstał za grosze, akcja cały czas rozgrywa się w mieszkaniu, a jedną z głównych ról gra sam reżyser”.  

Pokazane zostaną także dwa klasyczne filmy: rysunkowe Miasto kotów (reż. Bela Ternovszky, 1986) – historia o żądnych krwi kotach, zamieszkujących planetę X i planujących likwidację mysiej populacji, a także Inne spojrzenie (reż. Karoly Makk, 1982), opowieść o dziennikarce Evie Szalanczky, zastrzelonej podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy węgiersko-jugosłowiańskiej.  

Poza Warszawą, przegląd kina węgierskiego odbywać się będzie także w krakowskim Kinie pod Baranami oraz w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. 

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronach internetowych Kina Muranów, Kina pod Baranami i Kina Nowe Horyzonty.

 

Zobacz również