Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
il. Piotr Chuchla
Powrót

Raport roczny NInA za 2016 rok

Przedstawiamy raport podsumowujący pierwszy pełny sezon w zmodernizowanej siedzibie NInA. Od dnia otwarcia – 29 maja 2015 – wypełniamy ją zróżnicowanym dziedzinowo i gatunkowo programem, pokazującym kulturę audiowizualną jako fascynujący obszar przenikania się tego, co wyrasta z przeszłości, z tym, co nowe.

Myślą przewodnią programu jest nie tylko misja NInA (archiwizacja-digitalizacja-udostępnianie), ale także transmedialność – kultura współczesna zmienia się bowiem tak dynamicznie, że nie sposób uchwycić jej tylko jednym narzędziem.

Aby lepiej zrozumieć płynną rzeczywistość obrazów i informacji, sięgaliśmy do klasyki polskiej kinematografii (cykl Martin Scorsese Presents), analizowaliśmy mechanizmy władzy i konfliktu, o których przed ponad 400 laty pisał Szekspir (przegląd spektakli pod hasłem „Polski Szekspir współczesny”), przeglądaliśmy się w lustrze najnowszych produkcji serialowych (festiwal NInA Wersja Beta „Nowa fala seriali”), a w poszukiwaniu przeżyć duchowych wsłuchiwaliśmy się w muzykę – zarówno klasykę współczesności (rejestracje utworów Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego), jak i w indywidualne głosy młodych polskich twórców sceny alternatywnej (cykl koncertów NInA Na Ucho).

Ponieważ jedną z najważniejszych dla nas wartości jest dostępność wiedzy, działamy nie tylko w godzinach otwarcia NInA w Warszawie, ale też w sieci, stale rozwijając nasze serwisy internetowe: Ninatekę, dwutygodnik.com, Muzykotekę Szkolną i internetowy Polski Słownik Biograficzny. Dzięki nim Instytut ma milionowe grono gości – z Polski, ale także ze świata.

A skoro mowa o wymiarze międzynarodowym – w październiku mieliśmy zaszczyt być gospodarzem 40. edycji Światowej Konferencji Archiwów Audiowizualnych FIAT/IFTA – globalnej organizacji zrzeszającej archiwa i nadawców publicznych. Dzieliliśmy się na niej między innymi naszymi doświadczeniami w prowadzeniu własnego Archiwum – nowoczesnej i przyjaznej przestrzeni, w której można obejrzeć – w warunkach sprzyjających skupieniu – ponad 14 tysięcy unikatowych materiałów audiowizualnych.

Niezbędnym elementem programu NInA są również stałe działania edukacyjne poświęcone temu, jak mądrze, krytycznie i bezpiecznie korzystać z tych bogatych zasobów – z nieskończonego wyboru treści audiowizualnych i z oszałamiających możliwości, jakie niosą nowe technologie.

Dla kogo to wszystko? Dla użytkowników mediów – a więc nas wszystkich, niezależnie od wieku.

– Michał Merczyński, dyrektor NInA

Pobierz

Raport roczny NInA | 2016 [PDF, 35 MB]

 

 

Zobacz również