Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. promocyjne, fot. Robert Pałka
Powrót

„Pokot” powalczy o Złotego Niedźwiedzia

„Pokot” – koprodukowany przez NInA film Agnieszki Holland – znalazł się w Konkursie Głównym najbliższej, 67. edycji Berlinale, jednego z najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie.

Film, będący adaptacją powieści Olgi Tokarczuk, opowiada historię emerytowanej inżynierki Janiny Duszejko, prowadzącej prywatne śledztwo w sprawie tajemniczych zabójstw myśliwych, którzy sami stali się zwierzyną łowną. W roli głównej zobaczymy Agnieszkę Mandat, a partnerują jej między innymi Borys Szyc, Tomasz Kot, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał i Andrzej Grabowski.

Przed rozpoczęciem zdjęć reżyserka mówiła:

,,
Ten film ma być prowokujący, czasem będziemy „jechać po bandzie”. Nie powinno być żadnego moralizatorstwa ani prostego morału. Nie chciałabym również, by przesłanie polityczne, które niewątpliwie w książce jest zawarte, było całkowicie oczywiste. Zawsze możemy myśleć, że to wszystko zrodziło się w głowie bohaterki, którą poraża alergia na światło… Widzę tę postać jako mieszankę filozofki Simone Weil, bohaterki książki Coetzee – Elizabeth Costello, Stanisławy Przybyszewskiej, Wariatki z Chaillot i wielu moich znajomych rówieśniczek, zwariowanych na punkcie ekologii, astrologii – wciąż młodzieńczych mimo nabytych lat i kilogramów, hodujących w sobie wspomnienie wiary w lepszy, sensowny świat.
,,

Agnieszka Holland, która przewodniczy Radzie NInA, była już nominowana do głównej nagrody Berlinale – w 1981 roku uzyskała nominację za film Gorączka.

67. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 9–19 lutego 2017. Przewodniczącym jury będzie holenderski reżyser Paul Verhoeven. Pokot wejdzie do polskich kin 24 lutego 2017 roku.

Zobacz również