Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. prywatne archiwum Andrzeja Wajdy
Powrót

Umarła klasa | Premiera DVD

6 kwietnia, w 101. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora, Cricoteka we współpracy z NInA wydaje DVD ze zrekonstruowaną cyfrowo „Umarłą klasą” w zapisie filmowym Andrzeja Wajdy.

Umarła klasa to najsłynniejsze przedstawienie Kantora – „seans dramatyczny”, stanowiący opus magnum jego teatru. Dźwięki Walca François, manekiny usadzone za szkolnymi pulpitami, postacie staruszków wyglądających jak trupy, a zachowujących się jak dzieci – to dziś znaki-symbole awangardowego teatru drugiej połowy XX wieku. Spektakl, którego premiera odbyła się w 1975 roku, doczekał się trzech telewizyjnych rejestracji. Wersja Andrzeja Wajdy pochodzi z 1976 roku. Jak pisała Małgorzata Dziewulska:

 

,,

Widz uzyskuje jakiś inny rodzaj dostępu do dzieła teatralnego, niejedno przy tym tracąc, a nieraz coś zyskując. W wypadku zapisu Umarłej klasy doszło do współdziałania mistrzów, indywidualności, co nadało filmowi wyjątkową jakość. Mimo kolejnych rejestracji Umarłej klasy cały świat po czterdziestu latach ogląda ciągle ten właśnie zapis.

,,

 

Poza filmem Andrzeja Wajdy, wydawnictwo zawiera materiały dodatkowe w formie bookletu ze zdjęciami i tekstami, a także ścieżki dialogowe w dziesięciu językach.

Spotkanie z Andrzejem Wajdą

W środę, 6 kwietnia o godzinie 18.00 zapraszamy do NInA na krótkie spotkanie z Andrzejem Wajdą wokół Umarłej klasy. Rozmowa z reżyserem poprzedzi seans filmu Człowiek z żelaza, który odbędzie się w ramach cyklu Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema. Wstęp wolny.

Premiera w Krakowie

Również 6 kwietnia o godzinie 18.00 na seans Umarłej klasy zaprasza Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie.

Jak kupić płytę?

Płytę będzie można nabyć w sklepie internetowym NInA oraz w Café Gorączka w siedzibie NInA. Tylko 6 kwietnia w specjalnej cenie 20 zł. 

Zobacz również