Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Albert Zawada, mat. promocyjne
Powrót

Paweł Mykietyn osobowością roku!

Z radością informujemy, że Paweł Mykietyn, z którym mamy przyjemność współpracować od wielu lat, został laureatem nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku.

Mykietyn, jeden z najbardziej cenionych polskich kompozytorów, został doceniony:

,,
Za uparte, konsekwentne próby podważenia teorii Einsteina, według której trzeba osiągnąć prędkość zbliżoną do prędkości światła, aby spowolnić upływ czasu. Za dostarczanie dowodów, że taką moc ma również muzyka.
,,

To nie pierwsza nagroda, którą został uhonorowany Paweł Mykietyn w szczególnym dla niego 2015 roku. Prapremierę na Malta Festival Poznań miało jego najnowsze dzieło – opera Czarodziejska góra, za którą otrzymał Nagrodę Specjalną miesięcznika „Teatr”, a we wrześniu na Festiwalu Filmowym w Gdyni otrzymał nagrodę za muzykę do filmu Jerzego Skolimowskiego 11 minut.

Dotychczasowa kariera Mykietyna, która rozpoczęła się w 1993 roku, kiedy to – w wieku 22 lat – zadebiutował na festiwalu „Warszawska Jesień” utworem La Strada, obfituje w podobne sukcesy (między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Paszport Polityki, Nagroda Mediów Publicznych OPUS).

Narodowy Instytut Audiowizualny od chwili swojego powstania towarzyszy Pawłowi Mykietynowi w jego drodze twórczej. Dyrektor NInA Michał Merczyński tak skomentował werdykt jury:

 

,,
Paweł Mykietyn lubi powtarzać, że sztuka ma sens tylko wtedy, kiedy zmienia chemię w mózgu. Muzyka tego kompozytora – obecna nie tylko w salach koncertowych, ale także w wielu filmach i w teatrze – z całą pewnością ma w sobie tę właściwość. Paweł Mykietyn to niekwestionowana osobowość polskiej kultury współczesnej. Gratulując nagrody Koryfeusz 2015 cieszę się zarazem, że wielu z jego utworów zarejestrowanych przez Narodowy Instytut Audiowizualny można wysłuchać online w ninateka.pl.
,,

Zachęcamy do zapoznania się z utworami, wydawnictwami, rejestracjami i relacjami z wydarzeń, będących rezultatem naszej współpracy z dzisiejszym laureatem. 

Speechless Song | CD | 2009

Wydany przez NInA album zawiera najważniejsze utwory Pawła Mykietyna, napisane w latach 1995-2006. To pierwsza na rynku monograficzna płyta tego kompozytora. Została wyróżniona dwoma Nagrodami Muzycznymi Fryderyk 2009 w kategoriach: „Album roku - muzyka współczesna” oraz „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej”.

Płytę można kupić w sklepie internetowym NInA. Można jej też posłuchać online w Ninatece:

 

Ładnienie, ósmy utwór z płyty Speechless Song Pawła Mykietyna

Pasja według św. Marka | CD | 2010

Utwór na sopran, głos recytujący, chór i orkiestrę kameralną miał swoją premierę w 2008 roku i stał się jedną z najgłośniejszych i najczęściej komentowanych polskich kompozycji ostatnich lat. W 2010 roku dokonaliśmy jego rejestracji w Alvernia Studios. Wydawnictwo miało swoją premierę podczas Europejskiego Kongresu Kultury w 2011 roku. 

Jak pisała w Dwutygodniku Ewa Szczecińska:

,,

Muzycznie kompozycja jest bardzo zróżnicowana: znajdziemy tu zarówno fragmenty tonalne, klasyczny sopran, mikrotony, efekty sonorystyczne, a także rockowe uderzenia elektrycznych gitar. Równocześnie pod względem instrumentalnym utwór jest dość oszczędny: słychać saksofony, tubę, perkusję, gitary elektryczne i instrumenty smyczkowe. A do tego głosy: Macieja Stuhra w roli recytatora-Piłata, Urszulę Kryger jako Chrystusa, Katarzynę Moś jako Judasza oraz trzy głosy chłopięce i chór.

Pasja Mykietyna, choć opowiada historię ostatnich godzin życia Chrystusa opisaną przez ewangelistę Marka, choć przywołuje prorocze zdania z księgi Izajasza, właściwie nie jest dziełem religijnym. (…) wciąż jesteśmy zaskakiwani zmianami muzycznych poetyk, strzępami wydarzeń, kontekstami, mieszaniem czasów. W końcu dochodzimy do wniosku, że nie chodzi tu wcale (tylko?) o mękę Chrystusa.

,,

Płytę można kupić w sklepie internetowym NInA. Można jej też posłuchać online w Ninatece:

 

Pasja wg św. Marka, Paweł Mykietyn, część 1/5

III Symfonia | 2011

Premiera stworzonej na zamówienie NInA III Symfonii na alt i orkiestrę Pawła Mykietyna odbyła się 1 lipca 2011 w Warszawie w Filharmonii Narodowej, podczas oficjalnej inauguracji Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie UE. 

W Ninatece można obejrzeć rejestrację wideo utworu, której dokonaliśmy 17 grudnia 2011 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Utwór zagrała orkiestra kameralna Aukso pod dyrekcją Marka Mosia, natomiast partię solową wykonała Jadwiga Rappé do tekstu aktora Mateusza Kościukiewicza.

 

III Symfonia, Paweł Mykietyn

Wax Music | 2013 

Utwór, zamówiony przez NInA, powstał z myślą o pierwszym w historii nośniku dźwięku, jakim był, powstały pod koniec XIX wieku, wałek woskowy do fonografu T. A. Edisona. W nietuzinkowej kompozycji „Wax Music” Paweł Mykietyn przepisuje elektroniczne dźwięki przepisuje na fortepian i fonogram. Na dwanaście wałków naniesiona została, zrealizowana w studio muzyki elektronicznej, warstwa dźwiękowa o łącznej długości 2 minut i 15 sekund, zbudowana z dźwięków nieistniejących w naturze w czasie, kiedy wałki były w powszechnym użyciu. Podczas koncertu dźwięki odtwarzane były przez dwa fonografy, których synchronizacja była ściśle przewidziana w partyturze. Mechanicznej, „wałkowej” muzyce towarzyszył fortepian. 

W Ninatece można obejrzeć reportaż z prób wykonania utworu:

 

Utwór, który nie będzie istniał, reż. Cezary Ciszewski

 

Zobacz również