Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
kadr z filmu Ida, reż. Paweł Pawlikowski
Powrót

O Oscarowej Idzie w NINATECE

Polecamy rozmowy z Agatą Trzebuchowską i Agatą Kuleszą, aktorkami które współtworzyły sukces Idy Pawła Pawlikowskiego. To pierwszy w historii polskiej kinematografii obraz, który został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Agata Trzebuchowska w Kultura głupcze

Pretekstem do rozmowy z cyklu Kultura Głupcze była 29. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego, na którym prezentowane były filmy Ida W ukryciu, w których główne role zagrały Agata Kulesza, Magdalena Boczarska i Agata Trzebuchowska. Oba obrazy łączy fakt, że o ważnych społecznie i historycznie wydarzeniach opowiadają z kobiecej perspektywy. Czy to sygnał nowego otwarcia w polskiej kinematografii, czy jedynie zabieg estetyczny, który trudno nazwać czymś przełomowym? Sam fakt oddania głównych ról kobietom nie jest przecież równoznaczny z nowym językiem kina. Czy polska kinematografia jest zdominowana przez mężczyzn i męski punkt widzenia?  

Z gospodarzem programu, Kamilem Dąbrową, rozmawiali: aktorka Magdalena Boczarska, filmoznawczyni Joanna Ostrowska, reżyser Jan Kidawa-Błoński, psycholog społeczny Janusz Czapiński oraz aktorka Agata Trzebuchowska. 

 

Rozmowa o filmie z Agatą Trzebuchowską

Agata Kulesza w Kocham kino

Agata Kulesza w specjalnym wydaniu magazynu Kocham kino opowiadała o pracy nad filmami Ida, Sala samobójców i Róża. Aktorka omówiła nie tylko grane przez siebie postaci, ale i różne metody pracy stosowane przez współpracujących z nią reżyserów. Powiedziała między innymi: 

,,
Umiem grać dobrze i umiem grać źle. Z reguły gram tak jakiego mam reżysera.
,,

Aktorka odpowiada również na pytania publiczności, między innymi o przebieg swojej kariery zanim odniosła pierwsze, wielkie sukcesy, o to jak uczy się tekstów do kolejnych filmów i przedstawień oraz o to czy ma trudności z wyjściem z kreowanych przez nią ról. 

 

Kocham kino | 08.12.2013

Zobacz również